reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

KRRiT uchyliła koncesje 7 kanałom Astro

dodano: 2021-01-06 03:29
autor: Łukasz Knapik | źródło: satkurier.pl

Astro S.A. W czwartek, 10 grudnia 2020 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) podjęła - na wniosek nadawcy, firmy Astro z siedzibą w Warszawie - decyzje o uchyleniu koncesji na rozpowszechnianie w sposób rozsiewczy satelitarny programów telewizyjnych Bajka (Next Young 3D), Klasyka (Next Sacrum HD), Next Dokument HD, Next Lejdis 3D, Next Man 3D, Next Music HD i Next Sklep HD.

Astro SA


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Koncesja dla kanału Bajka (początkowo pod nazwą Next Young 3D) obowiązywała od 14 lutego 2011 roku, Klasyka (początkowo pod nazwą Next Sacrum HD) - od 15 marca 2011 roku, Next Dokument HD - od 15 marca 2011 roku, Next Lejdis 3D - od 7 lutego 2011 roku, Next Man 3D - od 21 stycznia 2011 roku, Next Music HD - od 21 stycznia 2011 roku, a Next Sklep HD od 3 stycznia 2011 roku. Ważność każdej z nich to 10 lat. Wszystkie zostały uchylone 10 grudnia 2020 roku. - Pismem z dnia 6 października 2020 roku koncesjonariusz wniósł o uchylenie koncesji, wskazując w uzasadnieniu na znikome zainteresowanie odbiorców prezentowanym formatem programu, co zdaniem koncesjonariusza, nie gwarantowało osiągnięcia stabilności finansowej - czytamy w uzasadnieniu każdej decyzji regulatora rynku.

Stacje Next Lejdis 3D, Next Man 3D, Next Young 3D i Next Music HD rozpoczęły nadawanie w 2011 roku. Dostęp do nich (w 3D i/lub HD, wersje HD i 3D miały identyczne ramówki) mieli abonenci telewizji kablowych. W 2015 roku, w wyniku decyzji nadawcy, kanały te zakończyły nadawanie.

Stacja Next Sacrum HD - wyspecjalizowana, społeczno-religijna - nigdy nie rozpoczęła nadawania. Firma Astro startowała z kanałem Next TV w pierwszym konkursie na zagospodarowanie pierwszego multipleksu (MUX 1) naziemnej telewizji cyfrowej (NTC), ale koncesji nie otrzymała. Nadawca zgłosił swój udział również w drugim konkursie. Wystartował wspólnie z firmą Media Works (należącą do Platformy Mediowej Point Group, obecnie pod nazwą PMPG Polskie Media) z dwoma stacjami - edukacyjno-poznawczą Wprost i społeczno-religijną, której nazwy nie ujawniono. Ten drugi kanał został wycofany z konkursu, a Wprost nie otrzymał naziemnej koncesji. Obie stacje nigdy nie zostały uruchomione. Czy zgłoszony do konkursu kanał społeczno-religijny to mógł być projekt pod nazwą Next Sacrum (bez HD, bowiem w konkursie wybierano stacje SD), albo inny, ale oparty o pomysł na Next Sacrum HD? Tego nie wiadomo.

W 2016 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, na wniosek nadawcy, wyraziła zgodę na zmiany nazw stacji - Next Young 3D na Bajka i Next Sacrum HD na Klasyka. Kanały te nie rozpoczęły jednak nadawania.

Dodajmy, iż w sieciach kablowych nadają kanały 13 (początkowo pod nazwą Next TV) i E-Sport TV (pierwotnie pod nazwą Next Sport 3D), a do startu szykuje się News24 (początkowo pod nazwą Next 24/7 HD). Ich nadawcą jest Astro (więcej tutaj).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Konwerter Twin Televes

Podwójny konwerter Universal Twin hiszpańskiej firmy Televes o współczynniku szumów...

79 zł Więcej...

Ferguson REGENT i100 FM, DAB+, BT, Wi-Fi, Radio internetowe

Stacjonarne radio DAB+ oraz UKF/FM. Posiada wbudowany głośnik oraz antenę...

289 zł Więcej...

Kabelio: CAM CI+ 3 m gratis

Oryginalny, bezkartowy moduł (CAM) CI+ nowej szwajcarskiej platformy Kabelio z...

530 zł Więcej...