reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Türksat 5A pomyślnie wyniesiony [wideo]

dodano: 2021-01-08 14:11 | aktualizacja: 2021-01-08 14:51
autor: Janusz Sulisz | źródło: SpaceX/Türksat

Turksat 5A satelita turecki 360px.jpg Rakieta Falcon 9 udanie wystartowała z przylądka Canaveral i wyniosła w czwartek wieczorem tureckiego satelitę telekomunikacyjnego Türksat 5A, podczas pierwszej z ponad 40 misji rakiet Falcon zaplanowanych w tym roku.

Turksat
turksat 5a satelita turecki 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Start rakiety Falcon 9 nastąpił po ponad 45 minutach opóźnienia, aby ocenić gotowość stacji śledzącej w Gabonie. Start ostatecznie odbył się bez  śledzenia, a Falcon 9 wystartował pola SLC-40 na Space Force Station Cape Canaveral 8 stycznia o godz. 21:15 czasu lokalnego (2:15 GMT). 

Po starcie po około 2,5 minuty Falcon 9 odrzucił 1 stopień, opadając w kierunku statku SpaceX zaparkowanego na Atlantyku około 650 km na wschód od przylądka Canaveral.

Kolejne 2 statki SpaceX odzyskały dwuczęściową osłonę ładunku Falcona 9. Pierwszy stopień Falcon 9 wylądował na platformie „Just Read the Instructions” na Atlantyku około 8 i pół minuty po starcie, udanie kończąc 4. lot rakiety. 

Tureccy urzędnicy szybko potwierdzili, że po starcie zespoły naziemne otrzymały pierwsze sygnały radiowe z Türksata 5A, co umożliwiło kontrolerom rozpoczęcie weryfikacji stanu satelity. Türksat 5A, o masie startowej około 3400 km, rozłoży panele słoneczne i uruchomi silniki plazmowe. Faza wznoszenia na orbitę geostacjonarną przy pomocy silników elektrycznych potrwa około 4 miesięcy. Elektryczne silniki odrzutowe zużywają mniej paliwa niż konwencjonalne silniki rakietowe zasilane płynem, ale wytwarzają mniejszy ciąg i trwa to dłużej.

Türksat 5A ma pracować na orbicie na pozycji 31°E przez ponad 30 lat, dwukrotnie dłużej niż standardowe satelity. Satelita wejdzie do służby w połowie 2021 roku. Satelita ten stanie się najpotężniejszym satelitą we flocie Türksat. 


 

Źródło: trtworld.com  aa.com.tr 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

120 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum NytroBox NS+

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

119 zł Więcej...