reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj
ODBLOKUJ-REKLAMY.jpg

Giga elektrownia fotowoltaiczna 203 MW na Pomorzu [wideo]

dodano: 2021-01-11 16:39
autor: Janusz Sulisz | źródło: https://respect.energy/Interia.pl

Respect energy solar elektrownia logo 360px.jpg W Polsce powstanie największa elektrownia fotowoltaiczna w Europie Środkowo-Wschodniej. Farma fotowoltaiczna powstanie w małej miejscowości w województwie pomorskim na działce o powierzchni 300 ha, czyli na obszarze równym 422 pełnowymiarowym boiskom piłkarskim. W ciągu roku farma wytworzy ok. 230 GWh zielonej energii. Dostarczy zieloną energię kilkuset tysiącom ludzi.

respect.energy
Respect energy solar elektrownia fotowoltaika 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Największa elektrownia fotowoltaiczna Europy Środkowo-Wschodniej w ciągu roku farma wytworzy 230 GWh zielonej energii. Tym samym w ciągu najbliższych 30 lat jest w stanie zredukować emisję CO2 o 5 mln ton.

– W całym cyklu życia elektrowni wyprodukujemy około 6 TWh energii. Dla porównania Polska w tej chwili charakteryzuje się popytem na poziomie około 150 TWh, więc jest to znacząca inwestycja – podkreśla Sebastian Jabłoński, prezes re:spect energy. Wkrótce mają powstać kolejne zielone elektrownie, zwłaszcza że OZE mogą wypełnić lukę spowodowaną wycofywaniem elektrowni węglowych.

- Dzięki współpracy z niemieckim koncernem Goldbeck Solar, zajmiemy się budową własnych farm fotowoltaicznych. Pierwsza inwestycja ma być największym kompleksem PV w całej Europie Środkowo-Wschodniej.


Farma fotowoltaiczna powstanie w małej miejscowości w województwie pomorskim na działce o powierzchni 300 ha, czyli na obszarze równym 422 pełnowymiarowym boiskom piłkarskim. Moc elektrowni projektowana jest na 203 MW. Wartość elektrowni po wybudowaniu wyniesie około 200 mln euro.

Partnerstwo strategiczne z Goldbeck Solar umożliwi nam coroczną budowę elektrowni fotowoltaicznych o mocy 350 MW, co przekłada się na 1750 MW w ciągu 5 lat. 14 grudnia Urząd Regulacji Energetyki ogłosił wyniki aukcji na wsparcie dla OZE – wśród wygranych znalazł się projekt inwestycji w Zwartowie.

Farma wyprodukuje energię w ilości wystarczającej do zasilenia 153 tys. gospodarstw domowych, czyli będzie w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne mieszkańców miasta o wielkości Gdańska.

- Polska branża energetyczna oferuje duże możliwości rozwoju w sektorze energetyki odnawialnej. Jesteśmy bardzo zadowoleni ze współpracy strategicznej z naszym nowym partnerem, Respect Energy, który tak jak my – z siłą i z determinacją, podchodzi do tego nowego rynku. Cała branża potrzebuje innowacyjnych rozwiązań. Wierzymy, że wspólna praca nad naszym projektem, w tak dobrej atmosferze, zaowocuje wkrótce kolejnymi inwestycjami - zaznacza Joachim Goldbeck, prezes Goldbeck Solar.


Projekt przewiduje nie tylko zagospodarowanie potencjału krajowej niszy OZE, ale również utrzymanie biologicznej aktywności regionu, np. poprzez instalację pasieki na terenie kompleksu.

Początek budowy farmy na Pomorzu zaplanowaliśmy na pierwszy kwartał 2021 roku.
Pierwsza energia popłynie z niej do odbiorców w pierwszym kwartale 2022 roku. Będzie to największy kompleks tego typu w Europie Środkowo-Wschodniej. Jesteśmy również zainteresowani nawiązaniem współpracy z innymi deweloperami projektów elektrowni wiatrowych i PV.

- Joint Venture z Goldbeck Solar to rozwinięcie kolejnego obszaru naszej działalności. W tym roku poza handlem hurtowym na 21 rynkach, przeszliśmy rebranding i z dużym sukcesem zaistnieliśmy na rynku jako Respect Energy. Teraz rozpoczynamy budowę największej elektrowni PV w tej części Europy. Tak ambitny projekt był możliwy dzięki ścisłej współpracy z Solaris Ventum, DLA Piper oraz DFF Domińczak i Partnerzy Radcowie Prawni, Sp. P. Wierzymy, że nasze projekty bezpośrednio przyczynią się do osiągnięcia pełnej neutralności emisyjnej kraju do roku 2050 — podkreśla Sebastian Jabłoński, prezes zarządu Respect Energy.Źródło: interia.pl  veto.media  respect.energy

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Inwestycje


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX Q

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

319 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K 1xDVB-S2X 1xDVB-T2/C

Octagon SF8008 Supreme Combo UHD 4K DVB-S2X, DVB-T2 - odbiornik...

539 zł Więcej...