reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Komisja Europejska zamawia 12 satelitów nawigacyjnych Galileo

dodano: 2021-01-21 11:45
autor: Janusz Sulisz | źródło: The European Commission

Galileo-satelita-logo-2019-360px.jpg 20 stycznia 2021 r. Komisja Europejska złożyła 2 zamówienia na 12 satelitów (po 6 satelitów każdy) o łącznej wartości 1,47 mld euro. Komisja Europejska ogłosiła, że zamówienie dostały firmy ​​ThalesAleniaSpace (Włochy) i Airbus Defence & Space (Niemcy). Co ciekawy wielkim przegranym tych kontraktów jest niemiecki producent satelitów OHB z Bremy.

EU
Galileo satelita system nawigacji 2 generacja EU space 2021 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Airbus i TAS zbudowały 4 satelity „pathfinder” dla Galileo w latach 2011/2012. Następnie firmy te straciły kolejne zamówienia na satelity Galileo 1. generacji na rzecz konsorcjum OHB-System (Niemcy) i Surrey Satellite Technology Ltd (Wielka Brytania).

Konsorcjum to zostało pominięte w przetargu na satelity 2, generacji, po tym kiedy Wielka Brytania opuściła UE. Status Wielkiej Brytanii jako „państwa trzeciego” wyklucza obecnie jej firmy z pracy nad najbardziej wrażliwymi elementami tego, co Unia Europejska uważa za program bezpieczeństwa, a takim jest nawigacja.

Po wykluczeniu tego konsorcjum firma OHB-System nadal brał udział w przetargu, ale przegrała. Dwa satelity Galileo 27 i 28 z ostatniej partii 12 satelitów 1. generacji, wyprodukowane jeszcze przez stare konsorcjum, zostaną wyniesione rakieta Soyuz z Kourou w Gujanie Francuskiej w połowie tego roku.

Unia Europejska przeznaczyła 9,01 mld euro na Galileo i jego siostrzany program Egnos w następnym 7-letnim okresie budżetowym.

Tym zamówieniem Komisja Europejska inicjuje rozpoczęcie drugiej generacji europejskiego systemu nawigacji satelitarnej Galileo. Celem jest utrzymanie Galileo na czele technologicznych możliwości w porównaniu z globalną konkurencją (GPS, Glonass, Beidou) i utrzymanie go jako jednej z najpotężniejszych infrastruktur pozycjonowania satelitarnego na świecie, jednocześnie wzmacniając ją jako kluczowy element strategicznej autonomii Europy.

Pierwsze satelity Galileo 2. generacji mają zostać wyniesione na orbitę pod koniec 2024 roku. Nowe możliwości opierają się na wysoce innowacyjnych technologiach (anteny konfigurowalne cyfrowo, połączenia między satelitami, nowe technologie zegarów atomowych, wykorzystanie w pełni elektrycznych układów napędowych). Satelity te poprawią dokładność Galileo, a także solidność i odporność jego sygnału, co będzie miało kluczowe znaczenie dla nadchodzącej dekady cyfrowej, a także dla większego bezpieczeństwa i zastosowań militarnych.

Dzięki systemowi nawigacji satelitarnej Galileo Europa obsługuje najnowocześniejszy system pozycjonowania, pomiaru czasu i nawigacji, który jest uznawany na całym świecie za najpotężniejszy w swoim rodzaju. Galileo działa od 2016 roku i świadczy usługi sygnalizacyjne 2 mld użytkowników na całym świecie. Obecnie na orbicie znajduje się 26 satelitów Galileo.

Dwa kolejne satelity 1. generacji mają zostać wystrzelone w 3. kwartale tego roku. Są to pierwsze dwa satelity z trzeciej serii FM23 i FM24, które zostały zbudowane przez producenta satelitów OHB z Bremy. OHB ma kontrakty na budowę łącznie 34 satelitów 1. generacji w programie Galileo. 22 z tych satelitów są już częścią obecnej konstelacji, pozostałe 12 znajduje się na różnych etapach produkcji i testów. Nie ma to wpływu na nowe zamówienie.

W maju 2018 r. Komisja rozpoczęła procedurę przetargową na zakup pierwszej partii 12 satelitów drugiej generacji w ramach dialogu konkurencyjnego w celu podpisania dwóch umów (podwójnego źródła), każdy z 6 satelitami.

Przetarg przeprowadziła delegacja Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Po dwóch miesiącach szczegółowej oceny technicznej i finansowej ofert przemysłowych, ESA zaleciła Komisji, aby przystąpiła do kontraktu z ThalesAleniaSpace i Airbus Defence & Space, które reprezentowały najlepsze oferty techniczne i finansowe.

Źródło: europa.eu  brusselstimes.com  bbc.com

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 Wiwa H.265 Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Wiwa dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

459 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...