reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Ornak i zimowe krajobrazy Tatr

dodano: 2020-12-28 21:35 | aktualizacja: 2022-04-25 07:07
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Tatry Zachodnie - Ornak Siwa Przełęcz Ornak jest grzbietem górskim oddzielającym Dolinę Starorobociańską od Doliny Pyszniańskiej. Stanowi boczne odgałęzienie grani głównej Tatr, przez co otwiera się z niego ciekawy widok na najwyższe szczyty Tatr Zachodnich - słowackie: Bystrą, Raczkową Czubę i Banówkę, a także polskie: Starorobociański Wierch, Kamienistą i Krzesanicę. Szczególnie piękne panoramy Ornak zapewnia w słoneczne, zimowe dni, kiedy wierzchołki gór pokryte są białą warstwą śniegu. Zapraszam na grudniowe zwiedzanie Ornaku.

Anita K.
Tatry Zachodnie - Ornak Starorobociański Wierch


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Po przebyciu zielonym szlakiem 5 km odcinka zaczynają się żółty i czarny szlak turystyczny wkraczające w Dolinę Starorobociańską. To właśnie tę drogę należy obrać, aby dostać się na Ornak. Osoby niezainteresowane wędrówką na Ornak mogą dalej iść zielonym szlakiem, który prowadzi do słynnej Polany Chochołowskiej ze schroniskiem. To odcinek o długości zaledwie 1,2 km do skraju polany i 2,1 km do schroniska.
 
Początek Doliny Starorobociańskiej, po prawej Wielki Kopieniec

Dnem Doliny Starorobociańskiej płynie Starorobociański Potok. Nazwa doliny pochodzi od starej roboty, czyli nieczynnych sztolni dawnej kopalni, która działała niegdyś na zboczach Ornaku. Do dolnej części doliny opadają stoki zbudowanego z wapieni Kominiarskiego Wierchu, niedostępnego dla ruchu turystycznego, słynącego z licznych jaskiń.
 
Kominiarski Wierch i zabawny akcent pozostawiony przez jednego z turystów
W Dolinie Starorobociańskiej

Czarny szlak na Siwą Przełęcz mierzy 5,1 km, a suma podejść na tym odcinku wynosi prawie 800 m. Jednak dłuższy fragment tej ścieżki stanowi łagodne podejście, tylko ostatnie 1,5 km charakteryzuje się nieco większą stromością. Czarny szlak w swoim końcowym odcinku prowadzi częściowo wzdłuż Żlebu pod Pyszną.
 
Dolina Starorobociańska w promieniach porannego słońca

Końcowy fragment czarnego szlaku na Siwą Przełęcz oferuje ciekawe widoki na północny zachód. Przy dobrych warunkach atmosferycznych można obserwować ze zboczy Ornaku odległe o ponad 40 km w linii prostej Pilsko, Babią Górę i Policę. Dodatkową atrakcją występującą od czasu do czasu jest morze mgieł.
 
Widok z czarnego szlaku na Czubik, Trzydniowański Wierch, Pilsko, Bobrowiec, Babią Górę i Policę
Czarny szlak na Siwą Przełęcz - „iść, ciągle iść w stronę słońca”

Oczywiście z czarnego szlaku doskonale widać również potężny masyw Starorobociańskiego Wierchu leżącego w głównej grani Tatr.
 
Widok z czarnego szlaku na Siwy Zwornik, Starorobociański Wierch i Kończysty Wierch
Starorobociański Wierch na dużym przybliżeniu

Siwa Przełęcz oddziela główną grań Tatr Zachodnich od grzbietu Ornaku, a jej stoki opadają do Doliny Pyszniańskiej (część Doliny Kościeliskiej) i Doliny Starorobociańskiej.
 
Siwa Przełęcz
Siwy Zwornik
Na Siwej Przełęczy, w tle szczyt Kamienistej

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik TechniSat DIGIPLUS UHD S

DIGIPLUS UHD S to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej firmy...

1 190 zł Więcej...

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC - tani tuner na...

349 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

279 zł Więcej...