reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Geniusze i marzyciele” w kanałach TVP

dodano: 2021-01-27 08:12 | aktualizacja: 2021-01-27 10:10
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVP/satkurier.pl

TVP1 TVP 1 Jedynka „Geniusze i marzyciele” W środę, 27 stycznia br. o godz. 21:00 w kanale TVP1, a w kolejnych dniach w stacjach TVP Polonia i TVP Dokument, wyemitowany zostanie premierowo 1. odcinek serialu dokumentalnego „Geniusze i marzyciele”, opowiadającego o polskich naukowcach i odkrywcach. Cykl filmów wyprodukowały Telewizja Polska oraz Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny (FINA), a dofinansowano go ze środków ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. Pierwszy film zatytułowany będzie „Henryk Magnuski. Twórca walkie talkie”.

TVP1 TVP 1 Jedynka „Geniusze i marzyciele”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wyprodukowany przez Telewizję Polską cykl filmów dokumentalnych ukazywał będzie życie i dokonania polskich naukowców i odkrywców, którzy działali w pierwszej połowie XX wieku. Ich wynalazki lub badania przyczyniły się do rozwoju cywilizacji w dziedzinie nauk ścisłych, inżynierii i medycynie. Ręczna kamera filmowa, kamizelka kuloodporna, podstawy produkcji mikroprocesorów, oznaczenie grup krwi, czy kolorowa fotografia, to tylko kilka przykładów odkryć i wynalazków, z których korzysta cały świat.

Pierwszy film - pod tytułem „Henryk Magnuski. Twórca walkie talkie”, w reżyserii Marka Gajczaka, przybliży sylwetkę i dokonania Henryka Magnuskiego (1909-1978). Polski inżynier był pionierem bezprzewodowej komunikacji oraz pierwszych modeli podręcznej radiostacji. Stworzył też system umożliwiający lądowanie po zmroku samolotów na lotniskowcach, który pomógł Amerykanom w czasie wojny na Pacyfiku.

Bohaterami filmów będą: Stefan Banach, Stefan Bryła, Jan Czochralski, Ludwik Hirszfeld, Józef Hofmann, Antoni Kocjan, Kazimierz Prószyński, Zygmunt Puławski, Jan Szczepanik, Czesław i Tadeusz Tańscy.

Jak czytamy w opisie, „Geniusze i marzyciele” to wynalazcy i artyści. Niezwykli ludzie, o których dzisiaj mało kto pamięta. Cykl jest autorskim pomysłem Anny Ferens, która poświęciła na ten projekt wiele lat. Stworzyła cykl przedstawiający sylwetki takich osób jak np. Henryk Magnuski, twórca walkie-talkie, Ludwik Hirszfeld, który wprowadził oznaczenia grup krwi, czy Jan Czochralski, odkrywca w obszarze krystalizacji krzemu, kładący podwaliny pod rozwój dzisiejszych technologii. To m.in. dzięki jego metodzie korzystamy z komputerów, czy telefonów komórkowych.
 
Bohaterowie serialu „Geniusze i marzyciele”, foto: Adam Kowalczyk/TVP
Bohaterowie serialu „Geniusze i marzyciele”, foto: Adam Kowalczyk/TVP


„Geniusze i marzyciele” - emisja w środy (od 27 stycznia 2021 roku) o godz. 21:00 w TVP1. Serial ten będą mogli również oglądać widzowie kanałów TVP Polonia i TVP Dokument.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

139 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...