reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak odbierać kanały z „ukraińskiej” pozycji orbitalnej 5°E?

dodano: 2021-02-03 12:31 | aktualizacja: 2021-02-03 15:35
autor: Rafał Olchowik | źródło: SAT Kurier 11-12/2020

Ukraina antena satelitarna na trzy pozycje orbitalne Amos/Astra 4A/Hot Bird Pozycja orbitalna 5°E jest obsługiwana przez operatora SES z Luksemburga. Pracują na niej dwa satelity telekomunikacyjne Astra 4A i SES-5, które pełnią kluczową rolę na rynkach krajów skandynawskich, bałtyckich i Europy Wschodniej. Satelity mają silny sygnał w Polsce i pozwalają na odbiór kilkudziesięciu kanałów w postaci niezaszyfrowanej (FTA). W ofercie darmowej niezmiennie od lat przodują kanały jednego z naszych wschodnich sąsiadów – Ukrainy. Jest również rozwijany polski kanał satelitarny Biełsat TV dla Białorusi.

SES
SES Astra


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
17 listopada 2007 r. z kazachskiego kosmodromu Bajkonur wystartowała rakieta nośna Proton M z blokiem Breeze-M, która wyniosła na orbitę satelitę Sirius 4 dla szwedzkiego operatora SES Sirius. Satelita posiadał masę startową ok. 4600 kg, co czyniło go największym spośród floty telekomunikacyjnej SES Sirius. Został skonstruowany na platformie A2100AX przez spółkę Lockheed Martin. Na orbicie przejął obowiązki świadczone przez Sirius 2 i Sirius 3. Nastąpiło to już w styczniu 2008 r.

Sirius 4 (dzisiejsza Astra 4A) jest wyposażony w 46 wysokiej mocy transponderów pasma Ku, aby zapewniać usługi telekomunikacyjne na obszarze Europy (ze szczególnym uwzględnieniem Skandynawii i obszarów nadbałtyckich) oraz 5 dodatkowych transponderów pasma Ku w wiązce subsaharyjskiej (w celu uzupełnienia pokrycia Afryki). Posiada też transponder w paśmie Ka dla aplikacji interaktywnych w krajach bałtyckich i nordyckich oraz transponder łączący Europę z Afryką również w paśmie Ka. Na orbicie ma działać nie krócej niż 15 lat czyli przynajmniej do 2022 r. włącznie.

Astra 4A posiada dwie interesujące wiązki: europejską i nordycką. Obie na terenie Polski są bardzo mocne, w tym wiązka nordycka do odbioru w całej Polsce z anteny 60 cm. Za to wiązka europejska na zachodzie Polski z anteny 80-90 cm, a pozostałej części z anteny 60 cm.
 
Astra 4A - pasmo Ku - wiązka Nordic
Astra 4A - pasmo Ku - wiązka Europe

Koniec nazwy satelity Sirius 4

Wiodący operator SES Astra z Luksemburga przejął kontrolę nad operatorem SES Sirius i jego pozycją 5°E w marcu 2010 r. 23 czerwca ogłoszono zmianę nazwy operatora i satelity. Odtąd satelita Sirius 4, który pracuje dla operatorów i widzów w krajach skandynawskich i bałtyckich, a także Europy Wschodniej, jest znany jako Astra 4A.

SES stał się pierwszym udziałowcem w spółce Sirius w październiku 2000 r. z wkładem 50 proc. Później zwiększył ten wkład po zakupie 10% akcji od szwedzkiego Swedish Space Corporation (SSC) w marcu 2010 r. Po uzyskaniu 100% udziałów w spółce SES Sirius, SES Astra zyskał pełną kontrolę nad wiodącym systemem satelitarnym w krajach skandynawskich i bałtyckich, tym samym umocnił swoją pozycję rynkową w Europie Północnej i Wschodniej.

SES Sirius to dawny Nordic Satellite AB (NSAB), właściciel i operator dwóch satelitów Sirius 2 i Sirius 3.

Historia NSAB sięga 1982 r., kiedy rządy Szwecji i Norwegii w ramach szeroko zakrojonego partnerstwa rozpoczęły współpracę satelitarną. W 1989 r. oba rządy zgodziły się zakończyć partnerstwo, a szwedzka strona przejęła własność nad NSAB. Pod koniec 1993 r. operator zakupił satelitę Marco Polo 1 od firmy British Satellite Broadcasting, która następnie upadła i połączyła się ze Sky Television, tworząc BSkyB. W tej fuzji Sky była siłą dominującą, a ich system dzierżawy transponderów z satelitów SES Astra został utrzymany. Marco Polo 1 jako Sirius 1 został uruchomiony z pozycji 5°E w 1994 r. NSAB także podpisał umowę na zakup Sirius 2 od Aérospatiale. Satelita został pomyślnie wystrzelony 12 listopada 1997 r. rakietą Ariane 4. Krótko po wystrzeleniu, SES podpisał umowę dzierżawy wszystkich transponderów na satelicie. W 1998 r. system satelitarny na 5°E rozszerzył dodatkowy satelita Sirius 3.

Sirius 5 oryginalną nazwą satelity SES-5

SES-5 jest satelitą hybrydowym, zaprojektowanym i zbudowanym dla SES przez Space Systems/Loral (SS/L). Na orbitę trafił 9 lipca 2012 r. przy użyciu rakiety nośnej Proton M z 24. pola startowego kosmodromu Bajkonur. Czas, jaki ma spędzić w przestrzeni kosmicznej, to nie mniej niż 15 lat.

Satelita jest zaopatrzony w 36 transponderów pasma Ku i 24 pasma C oraz dodatkowe pojemności w paśmie Ka na potrzeby usług szerokopasmowych. Posiada dwie wiązki Ku – jedną dla klientów w krajach nordyckich i bałtyckich i jedną dla Afryki Subsaharyjskiej, a także dwie wiązki C – jedną o globalnym zasięgu i jedną z zasięgiem na Europę, Afrykę i Bliski Wschód. Na swoim pokładzie ma dodatkowy moduł pracujący w paśmie L, będący pierwszą częścią systemu European Geostationary Navigation Overlay Service (EGNOS), wspierającego nawigację satelitarną GPS, GLONASS czy Galileo.

Odbiór zagranicznych kanałów telewizyjnych pozwala na stałą łączność językową, kulturową i informacyjną z krajami z różnych części świata. To idealny sposób, by uczyć się języka, rozszerzać zasób słownictwa czy podtrzymać dotychczasową znajomość. Są to główne powody, by zainteresować się bezpłatną telewizją satelitarną. Pozycja orbitalna 5°E pozwala odebrać do kilkudziesięciu darmowych programów (w postaci niezaszyfrowanej). Najliczniej prezentują się nadawcy z Ukrainy, ale poza nimi znajdziemy coś z Litwy, Norwegii, Szwecji, USA, Niemiec czy Mołdawii.
 
SES 5 - pasmo Ku - wiązka Nordic

Telewizja z sąsiedniej Ukrainy

Z ciekawszych kanałów dostępne są: 1+1 International, Inter+ i ICTV Ukraine. Są to ogólne stacje informacyjno-rozrywkowe, przeznaczone do bezpłatnej dystrybucji na arenie międzynarodowej. Za ich produkcją stoją najpotężniejsze na ukraińskim rynku grupy medialne – odpowiednio 1+1 Media, Inter Media Group i StarLightMedia. Oferta ich kanałów międzynarodowych jest zbudowana na najbardziej udanych produkcjach, emitowanych przez krajowe stacje telewizyjne: od kreskówek i rozrywki po inteligentne talk-show i filmy dokumentalne. Najlepsze serwisy informacyjne, projekty publicystyczne, dokumentalne i kulturalne pozwalają etnicznym Ukraińcom za granicą poczuć prawdziwy obraz życia na współczesnej Ukrainie. Ponadto ten „puls ukraińskiego życia” jest dodatkowo wzmocniony przez całodobowe kanały informacyjne innych nadawców, a jest ich dość sporo na Astrze 4A.
 
1+1 International
ICTV Ukraine
Inter+

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 11-12/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

479 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R Plus

Homatics BOX R Plus to najnowszy wzbogacony m. in. o...

629 zł Więcej...