reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak odbierać kanały z „ukraińskiej” pozycji orbitalnej 5°E?

dodano: 2021-02-03 12:31 | aktualizacja: 2021-02-03 15:35
autor: Rafał Olchowik | źródło: SAT Kurier 11-12/2020

Ukraina antena satelitarna na trzy pozycje orbitalne Amos/Astra 4A/Hot Bird Pozycja orbitalna 5°E jest obsługiwana przez operatora SES z Luksemburga. Pracują na niej dwa satelity telekomunikacyjne Astra 4A i SES-5, które pełnią kluczową rolę na rynkach krajów skandynawskich, bałtyckich i Europy Wschodniej. Satelity mają silny sygnał w Polsce i pozwalają na odbiór kilkudziesięciu kanałów w postaci niezaszyfrowanej (FTA). W ofercie darmowej niezmiennie od lat przodują kanały jednego z naszych wschodnich sąsiadów – Ukrainy. Jest również rozwijany polski kanał satelitarny Biełsat TV dla Białorusi.

SES
SES Astra


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Programy z krajów skandynawskich i Stanów Zjednoczonych

Visjon Norge to pierwszy, skandynawski kanał chrześcijański wywodzący się z Norwegii. Należy do Visjonskirken, lokalnej kongregacji założonej przez Jana Hanvolda i jego żonę Inger w 2001 r., choć sam kanał telewizyjny zaczął działać dopiero dwa lata później. Popularność Visjon Norge pozwoliła uruchomić od marca 2015 r. siostrzany kanał Vision Sverige dla mieszkańców Szwecji. W formie alternatywy dla tych mediów w 2005 r. ruszył szwedzki Kanal10 Sverige, który kilka lat później wprowadził lokalną wersję na rynek Norwegii – Kanal10 Norge jest dostępny z pozycji 0,8°W. Amerykański Trinity Broadcasting Network uruchomił w 2018 r. kanał TBN Nordic z siedzibą w Sztokholmie, w którym można zobaczyć programy środowisk protestanckich, katolickich, międzywyznaniowych, mesjanistycznych, organizacji pozarządowych i twórców niezależnych. Głównie są to produkcje lokalne z krajów skandynawskich.
 
Kanal10 Sverige
TBN Nordic
Vision Sverige
Visjon Norge

Wśród amerykańskich nadawców działa firma Sonlife Broadcasting Network. Jej właściciel – pastor zielonoświątkowy Jimmy Swaggart, oferuje dla widzów międzynarodowych SBN International. Ofertę zamyka znana na całym świecie amerykańska sieć GOD TV (Angel Christian Television Trust Inc.). Dla europejskich widzów emituje kanał God Channel w wersji UK&Europe. Wszystkie chrześcijańskie stacje prezentują różne programy o wartościach religijnych (kazania, nauczania, przemówienia, modlitwy, piosenki, koncerty, programy dla dzieci i młodzieży, filmy fabularne).

Pojedyncze kanały z Litwy, Mołdawii, Niemiec i Polski

LRT Lituanica litewskiej telewizji publicznej LRT ma za zadanie łączyć Litwinów rozsianych po całym świecie. Dla nich nadaje bieżące wydarzenia, kulturę, zdrowie, rozrywkę, lokalne seriale i filmy fabularne. Bez wątpienia wnosi istotny wkład w rozwój języka ojczystego. Do 28 lipca 2012 r. znany był pod nazwą LTV World.
 
LRT Lituanica

Natomiast z Republiki Mołdawii jest dostępny ogólny kanał Jurnal TV. Poza codziennymi informacjami i talk show, znajdziemy w nim szeroki wybór rozrywki i filmów. Część programów jest dubbingowana na język rumuński lub rosyjski. Kanał realizuje również cel społeczny, organizując kampanie na tematy społeczne.
 
Jurnal TV

Międzynarodowy nadawca Deutsche Welle z Niemiec rozwija całodobowy kanał telewizyjny po niemiecku. DW Deutsch przekazuje informacje, analizy, raporty, dokumenty i kulturę dla niemieckojęzycznych odbiorców w Europie oraz dla tych, którzy uczą się lub chcą się uczyć języka niemieckiego. Siedziba DW mieści się w Bonn, a główne studio znajduje się w Berlinie.

Pierwsza, niezależna telewizja dla Białorusi powstała w 2007 r. z inicjatywy polskiego nadawcy publicznego TVP SA Biełsat TV zapewnia Białorusinom dostęp do bieżących informacji, rzetelnej wiedzy o historii ich kraju, pełnego obrazu sytuacji w otoczeniu międzynarodowym, a także atrakcyjnej oferty kulturalnej i rozrywkowej w ich ojczystym języku. Program Biełsatu jest zakazany na Białorusi, dlatego może tam docierać jedynie drogą satelitarną.
 
Biełsat TV


Jak wyszukać pozycję 4,8°E? Przy założeniu, że antena jest ustawiona na Eutelsat Hot Bird 13°E.

1. Satelity Astra 4A/SES-5 stacjonują na 4,8°E długości geograficznej wschodniej. Antena musi być skierowana w kierunku południowo-zachodnim (ale bliżej centralnego południa). Kąt elewacji (góra-dół) będzie delikatnie mniejszy w porównaniu z ustawieniem na satelity Eutelsat Hot Bird 13°E, co oznacza, że lustro należy pochylić lekko w dół (szczególnie jest to konieczne dla transponderów DVB-S2). Przed rozpoczęciem należy się upewnić, czy niebo w danym kierunku jest odsłonięte od drzew, budynków i innych przeszkód w najbliższym otoczeniu. Do określenia kierunku pomocny może być kompas lub aplikacja w smartfonie.

2. Podstawowe parametry, jak azymut/kąt elewacji anteny i skręcenie konwertera (skew), znajdziemy w Internecie, np. na stronie satlex.net w kategorii Technika/Kalkulatory lub jp.pum.edu.pl/satel/az/index.html. Dane będą potrzebne, by określić położenie anteny.

3. Znając powyższe parametry i mając do dyspozycji niezbędne podziałki na elementach zawieszenia czaszy, możemy „celować” w pozycję 4,8°E.

4. Odbiornik pozostawiamy na transponderze w najmocniejszej dla naszej lokalizacji wiązce. Dla Polski będzie to wiązka Nordic Beam lub Europe Beam satelity Astra 4A.

5. Bardzo pomocne będzie umieszczenie telewizora blisko anteny, tak aby zapewnić sobie jednoczesny podgląd na ekran telewizyjny. Jeżeli nasze warunki nie pozwalają tego spełnić (bo np. antena znajduje się na dachu), to należy uwzględnić punkt 12.

6. Aktualne wykazy transponderów można znaleźć w magazynie drukowanym SAT Kurier lub w Internecie, np. na flysat.com. Do ustawienia anteny wybieramy duży multipleks z SR między 22000÷45000 – najlepiej w standardzie DVB-S/QPSK, później DVB-S2/QPSK, ostatecznie DVB-S2/8PSK. Należy wziąć pod uwagę korekcję błędów FEC – najniższa będzie najlepsza do ustawienia (np. FEC 1/2, następnie 2/3, 3/4; ostatecznie 5/6, 7/8). Oczywiście nie zawsze wszystkie kryteria będą spełnione, bo to operator ustala parametry transponderów, a odbiorcom pozostaje dostosować się do postawionych wymagań.

7. W naszym przypadku do ustawiania Astra 4A będzie silny transponder z wiązki Nordic, działający np. na częstotliwości 11,996 GHz, pol. H (SR: 27500, FEC: 3/4; DVB-S/QPSK). Aktualność podanych parametrów należy sprawdzić zgodnie z punktem 6.

8. Kolejnym krokiem jest ustawienie azymutu (obracamy o 8° w kierunku zachodnim) do wartości obliczonej na stronie internetowej. Najlepiej jest to robić małymi ruchami, co 1-2 stopnie. Sygnał z transponderów DVB-S powinien wskoczyć bez pochylania lustra w dół.

9. Każdy ruch anteną kończymy odczekaniem kilkunastu sekund, aby odbiornik przetworzył informacje i dopiero weryfikujemy pasek sygnału w menu widocznym na telewizorze.

10. Po uzyskaniu sygnału i upewnieniu się, że jesteśmy na właściwym satelicie (należy wyszukać kanały z danego transpondera), pozostaje korekta azymutu/elewacji anteny i skręcenia LNB dla innych transponderów, doprowadzając możliwie do najbardziej optymalnego odbioru.

11. Bardzo ważna jest technika dokręcania śrub blokujących antenę w poziomie – śruby należy dokręcać krzyżowo, na przemian i małymi ruchami, tak aby docisk z każdej strony rozkładał się równomiernie. Jednocześnie należy obserwować pasek sygnału na ekranie (najlepiej na najsłabszych częstotliwościach) i na bieżąco korygować dokręcanie śrub.

12. Opisaną metodę wykonamy precyzyjniej, wykorzystując miernik sygnału satelitarnego. Urządzenie możemy podpiąć bezpośrednio przy antenie, a dzięki dokładniejszej skali pomiarowej, precyzyjniej ustawić wszystkie parametry. Z kolei gdy nie mamy podglądu na ekran telewizora, będąc przy antenie, to wówczas bezwzględnie należy skorzystać z urządzenia pomiarowego.


Co w sytuacji, kiedy podziałki na zawieszeniu anteny są nieczytelne albo ich nie ma?

13. W takim przypadku pomocnym (choć bardziej czasochłonnym) rozwiązaniem jest ustawianie anteny na kolejne pozycje orbitalne, znajdujące się po 13°E w kierunku zachodnim. Czyli najpierw celujemy w satelitę Eutelsat 9B (9°E), wybierając w tunerze silny transponder DVB-S/QPSK z wiązki Wide.

14. Kolejnym etapem będzie Eutelsat 7B/7C (7°E), gdzie też sugerujemy się mocnym multipleksem DVB-S/QPSK z wiązki Europe A/Europe C (Eutelsat 7B) lub Western (Eutelsat 7C). W tym momencie jesteśmy już niedaleko SES-5/Astra 4A (4,8°E). Pozostaje obrócić antenę o 2°.

15. Z listy transponderów dla docelowej pozycji 4,8°E wybieramy jeden z najmocniejszej wiązki dla naszej lokalizacji (dobór parametrów zgodnie z punktem 6 i 7). W przypadku wybrania multipleksu DVB-S2 dla uzyskania mocniejszego sygnału, zaleca się lekkie pochylenie lustra czaszy.

16. Delikatnie obracamy antenę w kierunku zachodnim, jednocześnie obserwując paski sygnału w menu odbiornika.

17. Po uzyskaniu sygnału i upewnieniu się, że jesteśmy na właściwym satelicie, pozostaje korekta azymutu/elewacji anteny i skręcenia LNB dla słabszych transponderów, doprowadzając możliwie do najbardziej optymalnego odbioru.

18. Przy końcowym dokręcaniu śrub blokujących antenę należy uwzględnić punkt 11.

19. Opisaną metodę wykonamy szybciej i dokładniej, stosując punkt 12.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 749 zł Więcej...

Mini PC Homatics Dongle Q

Homatics Dongle Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

269 zł Więcej...