reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Ofcom cofnął licencję na nadawanie CGTN

dodano: 2021-02-04 15:47
autor: Anita Kaźmierska | źródło: Ofcom/satkurier.pl

CGTN Brytyjski regulator medialny Ofcom wycofał 4 lutego br. licencję na nadawanie China Global Television Network (CGTN) w Wielkiej Brytanii po tym, jak jego dochodzenie wykazało, że licencja jest bezprawnie posiadana przez Star China Media Limited. Równolegle Pekin złożył oficjalną skargę dotyczącą relacji BBC z 29 stycznia dotyczącą Chin i COVID-19, uważając ją za fałszywą, i wezwał nadawcę do publicznych przeprosin.

CGTN


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W Wielkiej Brytanii przepisy dotyczące nadawania stanowią, że koncesjonariusze muszą mieć kontrolę nad licencjonowaną usługą - w tym nadzór redakcyjny nad programami, które pokazują. Ponadto zgodnie z tymi przepisami, posiadacze licencji nie mogą być kontrolowani przez organy polityczne.

Dochodzenie Ofcom wykazało, że Star China Media Limited (SCML), licencjobiorca usługi CGTN, nie ponosi odpowiedzialności redakcyjnej za produkcję CGTN. W związku z tym SCML nie spełnia prawnego wymogu posiadania kontroli nad licencjonowaną usługą, a zatem nie jest legalnym licencjobiorcą.

Ponadto Ofcom informuje, że nie mógł uwzględnić wniosku o przeniesienie licencji do podmiotu o nazwie China Global Television Network Corporation (CGTNC). Jak twierdzi, w aplikacji brakowało kluczowych informacji oraz uważa, że CGTNC zostałoby wykluczone z posiadania licencji, ponieważ jest kontrolowane przez organ, który jest ostatecznie kontrolowany przez Komunistyczną Partię Chin.

Ofcom informuje, że dał CGTN dużo czasu na dostosowanie się do przepisów ustawowych, ale te wysiłki zostały już wyczerpane.
 

- Po dokładnym rozważeniu, biorąc pod uwagę wszystkie fakty oraz prawa nadawcy i odbiorców do wolności wypowiedzi, zdecydowaliśmy, że należy cofnąć licencję CGTN na nadawanie w Wielkiej Brytanii - informuje Ofcom. - Spodziewamy się wkrótce zakończyć oddzielne postępowanie w sprawie sankcji wobec CGTN za naruszenie bezstronności i uczciwości oraz zasad prywatności.

W efekcie działań Ofcom, kanał CGTN został wyłączony z satelity Astra 2G (28,2°E), gdzie nadawany był FTA w wiązce europejskiej na częstotliwości 11,479 GHz, pol. V, SR: 22000, FEC: 5/6; DVB-S/QPSK. Stacja nadal jest nadawana z satelity Eutelsat Hot Bird 13E (13°E) na częstotliwości 11,585 GHz, pol. V, SR: 27500, FEC: 5/6; DVB-S2/8PSK, w jakości HD, wraz z CCTV 4 HD, CGTN Documentary HD, CGTN Espaňol HD i CGTN Français HD.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

199 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 799 zł Więcej...