reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Zagadka i wojna w marcu w Polsat Viasat History

dodano: 2021-02-09 23:58
autor: Łukasz Knapik | źródło: Viasat World

Polsat Viasat History HD W marcu br. kanał Polsat Viasat History poleca swoim widzom takie programy jak „Epidemia: wielka zaraza w Londynie”, „Kobiety, które walczyły z Hitlerem”, „Zagadka kości: rewolucja płci” i „Wspomnienia z Wielkiej Wojny”.

Polsat Viasat History


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Marzec 2021 roku w ofercie kanału Polsat Viasat History:

„Epidemia: wielka zaraza w Londynie” („Epidemic: The Great Plague”)
emisja: od niedzieli, 7 marca br. o 21:00

355 lat przed Covid-19 przez Wielką Brytanię przetoczyła się inna pandemia: wielka zaraza z 1665 roku. W samym Londynie zabiła wówczas 100 tysięcy osób, czyli 25 procent ówczesnych mieszkańców miasta, i kolejne 100 tysięcy w pozostałych częściach kraju. W programie dokumentalnym lekarz Xand van Tulleken, archeolożka Raksha Dave i dziennikarz John Sergeant odkrywają niezwykłe podobieństwa między tymi dwiema epidemiami. Jak czytamy w opisie, widzowie dowiedzą się, jak wyglądał dystans społeczny w XVII wieku, jak współczesne „zamknięcia” przypominają dawne kwarantanny, oraz że bielenie - najczęściej stosowana metoda czyszczenia domów po zarazie - mogło być równie skuteczne, jak współczesne środki odkażające. Nowe dowody obalają długo powtarzane tezy, że to szczury i pchły były odpowiedzialne za rozprzestrzenianie dżumy. W programie widzowie zobaczą prawdziwych winowajców.

„Kobiety, które walczyły z Hitlerem” („The Women Who Fought Hitler”)
emisja: w poniedziałek, 8 marca br. o 21:00

Pochodziły z różnych warstw społecznych i wcześniej były wzorowymi obywatelkami III Rzeszy. Grupa niemieckich kobiet, które stały się członkiniami ruchu oporu, walczyła z nazizmem wszelkimi dostępnymi im środkami. Robiły to mimo przemocy ze strony aparatu władzy nazistowskich Niemiec i terroru gestapo. Choć bały się o swoje życie, narażając się na donosy ze strony sąsiadów oraz krewnych, przekazywały poufne informacje, rozpowszechniały antynazistowskie ulotki i ratowały Żydów. Po aresztowaniu były więzione, wywożone do obozów, a nawet rozstrzeliwane. Po 1945 roku, pomimo ich odwagi, na długo o nich zapomniano. Dziś ich historie wychodzą na jaw. Wśród tych dzielnych kobiet były między innymi: urzędniczka ministerstwa propagandy Libertas Schulze-Boysen, dziennikarka Ruth Andreas-Friedrich i studentka Sophie Scholl.

„Zagadka kości: rewolucja płci” („Riddle of the Bones: Gender Revolution”)
emisja: w poniedziałek, 8 marca br. o 22:05

Mężczyźni - łowcy i kobiety - zbieraczki: taki znamy podział ról od czasów prehistorycznych. Przez wieki uznawano, że mężczyzna - łowca był żywicielem rodziny, a tym samym od zarania dziejów ludzkości stał na szczycie drabiny społecznej. Dzięki tej teorii pierwsi archeolodzy w XIX i na początku XX wieku uznali ten stan rzeczy za sytuację „naturalną”. Dziś naukowcy nie są już tego pewni. Okazuje się, że część odkryć nie pasuje do tego obrazu i na jaw wychodzi coraz więcej błędnych interpretacji. Metody naukowe zwykle stosowane w kryminalistyce pomagają badaczom na całym świecie uzyskać nowe spojrzenie na tę kwestię.

„Wspomnienia z Wielkiej Wojny” („Great War Diaries”)
emisja: od poniedziałku do piątku (od 15 marca 2021 roku) o 21:00

Kiedy w lipcu 1914 roku w Europie wybuchła wojna, ludzie we wszystkich zaangażowanych w nią krajach wierzyli, że skończy się ona przed Bożym Narodzeniem. Nie zdawali sobie sprawy, jak bardzo się mylą. Pozornie drobny konflikt w Bośni szybko eskalował, stając się pierwszą w historii prawdziwą wojną globalną, zupełnie nową, toczoną przy użyciu nieznanych wcześniej środków i technik. Do listopada 1918 roku zginęło dziesięć milionów ludzi, a polityczna mapa świata została nakreślona na nowo. Umysły i postawy ludzi zmieniły się na zawsze, zaczęła się epoka współczesna. Wojenny chaos ogarnął miliony zwykłych mężczyzn, kobiet i dzieci, których życie zmieniło się w niewyobrażalny sposób. Oto ich historie.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

199 zł Więcej...

Miernik Combo GTMedia V8 Finder Pro DVB-S2/T2/C

Miernik marki GTMedia dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

499 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...