reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Powstaną 2 nowe kosmodromy w Szkocji?

dodano: 2021-02-09 14:11 | aktualizacja: 2021-02-10 13:10
autor: Jerzy Kruczek | źródło: ABL Space Systems/CNBC/arstechnika

ABL Space system RS1 rakieta szkocja 360px.jpg Lockheed Martin twierdzi, że wybrał amerykańską firmę ABL Space Systems do wystrzelenia pierwszej rakiety na niską orbitę LEO z terenu Wielkiej Brytanii, a konkretnie chodzi o misję rakiety RS1, która ma się odbyć z nowego kosmodromu w Szkocji w 2022 roku. Rakiety mogą wystartować w Sutherland w szkockich górach oraz Szetlandzkiego Centrum Kosmicznego na Szetlandach. Czy powstaną 2 kosmodromy w Szkocji?

ABL Space Systems
ABL Space systems RS1 rakieta szkocja 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wystrzelenie tej rakiety jest częścią porozumienia między rządem Wielkiej Brytanii a firmą Lockheed, mającym na celu wspieranie komercyjnej wynoszenia małych satelitów z terenu Szkocji. Na razie żadna rakieta nigdy nie została wystrzelona na orbitę z brytyjskiej ziemi, ale teraz rząd Wielkiej Brytanii stara się stać zarówno centrum startowym w Europie, jak i małym producentem satelitów.

Decydując się na ABL Space Systems, Lockheed wybrał firmę, która jeszcze nie wystrzeliła rakiety, chociaż oczekuje się, że jej rakieta RS1 zadebiutuje w drugim kwartale tego roku. Lockheed jest inwestorem w ABL Space Systems z siedzibą w El Segundo w Kalifornii i wierzy, że jest na dobrej drodze do odniesienia sukcesu.

Kalifornijska firma ABL Space Systems, w którą zainwestował m.in. Lockheed Martin, przygotowuje do wystrzelania swoją rakietę RS1, która ma mieć udźwig 1350 kg ładunku na niską orbitę okołoziemską (LEO - około 500 km). Celem jest umieszczenie rakiety RS1w kilku kontenerach ładunkowych, wysłanie jej na miejsce startu, zmontowanie i wysłanie na orbitę. Podstawowa cena firmy za start wynosi 12 mln dol.

ABL Space Systems chce doprowadzić do regularnych startów z Szetlandzkiego Centrum Kosmicznego, co pozwoli jej lepiej obsługiwać europejski rynek satelitarny.

Brytyjska Agencja Kosmiczna ogłosiła swoją własną inicjatywę startów w kosmos w lipcu 2018 r.
W tym czasie przekazała firmie Lockheed Martin 31 mln dol. na opracowanie i zademonstrowanie pionowego stanowiska startowego w Sutherland w Szkocji. Ponadto 7 mln dol. przyznano brytyjskiej firmie Orbex, która też rozwija własną rakietę. Uważano wtedy, że firma która ma do dyspozycji rakietę - wybrana przez Lockheed firma ABL Space Systems, a także Orbex, wystartują z Sutherland w szkockich górach.

Jednak zeszłej jesieni Lockheed potwierdził, że przenosi się do innego miejsca w Szkocji, mianowicie do Szetlandzkiego Centrum Kosmicznego na Szetlandach, w najbardziej wysuniętej na północ części Wielkiej Brytanii. Wyjaśniając to posunięcie, Lockheed powiedział, że ostatecznie miał inne wymagania techniczne co do startu, bo Szetlandy są bardziej odludne i w razie awarii będą mniejsze koszty usunięcia resztek rakiety, bo spadną bezpośrednio do morza. Brytyjscy urzędnicy zgodzili się wówczas na Szetlandy, bo korzystne byłoby posiadanie dwóch uzupełniających się pionowych stanowisk startowych w Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, firma Orbex twierdzi, że nadal liczy na start w 2022 r., ale wydaje się to wątpliwe.

ABL Space Systems przygotowuje się do startu na Szetlandach w przyszłym roku.
Podczas tej pierwszej misji rakieta RS1 firmy ABL Space Systems wyniesie mały orbitalny pojazd manewrowy, zbudowany przez MOOG, który jest w stanie pomieścić do 6 satelitów CubeSat. Dwa z tych satelitów CubeSat wystrzelonych przez pojazd manewrowy będą demonstratorami nowych technologii firmy Lockheed Martin.

Źródło: arstechnica.com  cnbc.com  ablspacesystems.com

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 299 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

719 zł Więcej...