reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Europejska kultura w ARTE po polsku

dodano: 2021-02-12 11:01
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Arte

Arte W czasach ograniczonego dostępu do kin, teatrów, opery i koncertów z powodu pandemii wspólna europejska idea dzielenia się bogactwem kulturowym jest ważniejsza niż kiedykolwiek wcześniej. Dlatego 12 lutego br. bezpłatny serwis VOD ARTE po polsku rozpoczyna cykl [email protected], w którym uznany skrzypek Daniel Hope, laureat Europejskiej Nagrody Kultury 2015, zaprasza do swego domu wybitnych artystów z całej Europy na kameralne koncerty. W lutowej ramówce ARTE po polsku nie zabraknie także wybitnych spektakli operowych: „Aidy” i „Romea i Julii”, wprost z najbardziej prestiżowych scen w Europie. Wszystkie programy będą dostępne bezpłatnie.

„Aida”, ARTE po polsku
Aida ARTE po polsku


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jesienią zeszłego roku ARTE po polsku pokazało prawie 50 odcinków pierwszej serii [email protected], której gospodarzem był Daniel Hope. Wówczas grał wyłącznie z młodymi artystami. W piątek, 12 lutego startuje druga seria [email protected], zadedykowana różnorodności kulturowej oraz bogactwu muzyki w Europie.

W każdy weekend, od piątku do niedzieli, na żywo o godz. 19:00 ARTE po polsku przybliży widzom muzykę z trzech europejskich krajów - każdego wieczoru innego. W ten sposób, w ciągu 9 tygodni przedstawi od strony muzycznej i kulturowej wszystkie 27 państw Unii Europejskiej.

Daniel Hope, w swoim salonie w Berlinie, razem z europejskimi artystami muzyki klasycznej, jazzu czy popu, zaprezentuje znane i poruszające dzieła kompozytorów danego kraju. Goście opowiedzą też o swoim kulturowym dziedzictwie. Udział w projekcie potwierdzili już tacy artyści, jak Michael Barenboim, Camille Thomas, Nils Landgren, Herta Müller, Stepanka Pulcakova, Andrej Ionita, Gediminias Gelgotas, Martina Filjak, Tanja Sonc, Jelena Kordic, Jonian Ilias Kardesha i Marie Hauzel.

Pierwszy koncert, 12 lutego będzie poświęcony Portugalii, a z Danielem Hopem zagra Raul da Costa, Klavier & Maria Carvalho oraz Gesang (Fado).

- Pomimo tego, że wychowałem się w Wielkiej Brytanii, a angielski jest moim językiem ojczystym, od zawsze czułem się Europejczykiem. Poprzez muzykę pragnę wyrazić europejskie ideały, szczególnie teraz, kiedy dostęp do kultury jest dla wielu osób ograniczony. ARTE to prawdziwy głos kultury w Europie. Zabierzmy głos wspólnie! - mówi Daniel Hope.

Koncerty są dostępne pod tym linkiem.

ARTE po polsku zaprasza widzów także na trzecią edycję ARTE Opera, podczas której udostępnia najwybitniejsze spektakle operowe prosto z prestiżowych scen Francji, Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Austrii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii, Finlandii i Czech. Są transmitowane na żywo lub dostępne w formie wideo na żądanie, bezpłatnie i z napisami w sześciu językach.

W Walentynki The Stuttgart Ballet pokaże genialny spektakl „Romeo i Julia” Siergieja Prokofiewa w reżyserii Michaela Beyera. Legendarna choreografia z kolorowymi scenografiami zaprojektowanymi przez Jürgena Rose'a została stworzona w 1962 roku przez południowoafrykańskiego tancerza i choreografa Johna Cranko, i jest jedną z najczęściej tańczonych na świecie.
Data: niedziela 14 lutego, godz. 05:00.
Spektakl jest dostępny pod tym linkiem.

Kolejną perełką jest „Aida” Giuseppe Verdiego w reżyserii Lotte de Beer, która zgromadziła wybitną obsadę śpiewaków. W nowej inscenizacji z Opéra Bastille holenderska reżyserka „krytycznym okiem patrzy na europejski sposób przedstawiania zniewolonych narodów”. Obok kanadyjskiej sopranistki Sondry Radvanovsky w tytułowej roli, w znakomitej obsadzie znaleźli się urodzona w Uzbekistanie mezzosopranistka Ksenia Dudnikova, niemiecki tenor Jonas Kaufmann i francuski baryton Ludovic Tézier.
Data: czwartek 18 lutego, godz. 19:30.
Spektakl jest dostępny pod tym linkiem.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC Biały

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

399 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 699 zł Więcej...

Odbiornik AX 4KBOX HD61 Twin

AX 4K HD61 Twin - najnowszy odbiornik Ultra HD marki...

829 zł Więcej...