reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Ponad 2/3 Polaków popiera protest mediów przeciw nowemu podatkowi

dodano: 2021-02-13 17:53
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Kantar Polska dla Komitetu Badań Radiowych

Media bez wyboru protest 2021  badanie KBR 360px.jpg Aż 91% Polaków zauważyło strajk telewizji, rozgłośni, portali internetowych i prasy „Media bez wyboru” przeprowadzony w minioną środę. Aż 62% go popiera, z czego 3/4 popiera go zdecydowanie – wynika z badania Kantar Polska dla Komitetu Badań Radiowych.

satkurier.pl
Media bez wyboru protest 2021 badanie KBR 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W środę 10 lutego kilkadziesiąt portali internetowych, stacji radiowych i telewizyjnych oraz gazet solidarnie protestowało przeciwko planom wprowadzenia nowego podatku od reklam. Nadawcy zawiesili, ograniczyli lub zmienili sposób przekazywania informacji – emitowali tylko komunikaty o proteście lub czarne plansze z napisem „Media bez wyboru”.

Gazety tego dnia opublikowały na okładkach całostronicowy list otwarty. Media protestują przeciwko planom nałożenia na nie nowego podatku (naliczanego od przychodów, nie zaś od zysku), co najbardziej uderzy w wolne i niezależne redakcje ograniczając odbiorcom dostęp do rzetelnej informacji.

Wg najnowszego badania niezależnego instytutu Kantar Polska prawie wszyscy Polacy, bo aż 91% zauważyło protest. Odsetek ten był zbliżony do 90% nawet wśród odbiorców najstarszych (87%) w wieku 60-75 lat jest świadomych strajku mediów) czy mieszkańców wsi (również 87%). Z kolei 
w mniejszych miastach (20-100 tys. mieszkańców) akcję zauważyło rekordowe 98%

To imponujące wyniki, biorąc pod uwagę, że nie wszyscy Polacy codziennie korzystają z mediów.

Choć w czasie trwania protestu informacje o nim były dość lakoniczne (wiele mediów nie nadawało w ogóle programu), to już dzień później aż 62% badanych przyznało, że go popiera. Kolejne 18% było niezdecydowanych, co mogło wynikać właśnie z braku szczegółowych informacji o jego powodach w pierwszym etapie.  

Najwięcej zwolenników akcja „Media bez wyboru” miała wśród młodych osób w wieku 15-24 lata – poparcie wyraziło 71% osób z tej grupy.

Wśród dorosłych (25-59 lat) akcja miała poparcie blisko 2/3 ankietowanych (63%). Nawet wśród osób najstarszych (60-75 lat) strajk wspierała większość, przy czym w tej kategorii znaczna część osób nie była świadoma powodu protestu i aż 27% była niezdecydowana. 

Co ciekawe, najwyższe poparcie dla akcji można zaobserwować w średnich i dużych miastach (od 20 do 500 tys. mieszkańców) – wynosi tam 70-72%. Z kolei w małych miasteczkach (do 20 tys.) osiąga 62% i  jest nie wiele mniejsze jak w wielkich aglomeracjach (pow. 500 tys.) – 64%

Protest podziałał na wyobraźnię i pokazał, jak Polska mogłaby wyglądać bez niezależnych mediów. Aż 69% badanych akcja uświadomiła, jak ważna jest możliwość korzystania z różnorodnych serwisów internetowych, programów telewizyjnych i radiowych. Polacy w zdecydowanej większości uważają, że niezależne media stoją na straży demokracji w Polsce i obawiają się świata bez nich. 

Z sondażu wynika, że Polacy są świadomi negatywnego wpływu nowego podatku nie tylko na media, ale też na zwykłego widza, słuchacza, czytelnika czy internautę i obawiają się, że uruchomi on lawinę wzrostu cen.

Badanie pokazało również, że zdaniem Polaków, rząd wykorzystuje pandemię COVID-19 do osłabienia niezależnych mediów. Jednocześnie zauważają, że dotychczasowa pomoc władzy dla przedsiębiorców poszkodowanych przez liczne lockdowny jest niewystarczająca.

 

Opinie Polaków

Procent zgadzających się

Wczorajszy protest uświadomił mi jak ważna jest możliwość korzystania z różnorodnych stacji telewizyjnych, radiowych i serwisów internetowych.

69%

Obawiam się świata bez niezależnych mediów.

66%

Niezależne media stoją na straży demokracji.

67%

Rząd wykorzystuje pandemię COVID-19 do osłabienia niezależnych mediów w Polsce.

65%

Nowy podatek od reklam uderzy także w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę.

72%

Nowy podatek od reklam spowoduje wzrost cen produktów i usług.

68%

 

Polski rząd wystarczająco pomaga przedsiębiorcom narażonym na skutki pandemii COVID-19.

22%

Źródło: Kantar Polska dla Komitetu Badań Radiowych, ogólnopolska reprezentatywna próba 1010 osób w wieku 15-75 lat, badanie techniką CATI zrealizowane w dniu 11.02.2021


Źródło: badaniaradiowe.pl 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 Wiwa H.265 HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Wiwa dla Naziemnej Telewizji...

109 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

799 zł Więcej...

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

679 zł Więcej...