reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Beskid Wyspowy: Ćwilin, Łopień i Śnieżnica

dodano: 2021-01-17 11:31 | aktualizacja: 2021-02-19 13:01
autor: Anita Kaźmierska | źródło: podrozezantena.pl

Beskid Wyspowy - Ćwilin - ołtarz polowy - maj 2017 Ćwilin, Łopień i Śnieżnica w Beskidzie Wyspowym to trzy sąsiadujące ze sobą masywy górskie o wysokości około tysiąca metrów nad poziomem morza, które wraz z wysuniętą na południe Mogielicą - najwyższym szczytem pasma, nadają wyjątkowy charakter temu regionowi. Dlaczego warto odwiedzić te trzy samotne wyspy?

Beskid Wyspowy - Ćwilin


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Na Śnieżnicę z Dobrej

Szlaki na Śnieżnicę z przełęczy Gruszowiec, Kasiny Wielkiej i Porąbki mają niewiele ponad 2 km długości. Natomiast jeśli ktoś chce wybrać się na dłuższy spacer, polecam w takim wypadku zielony szlak z Dobrej. Najlepiej jest zatrzymać się samochodem przy drodze krajowej nr 28. Wspomniana 5 km trasa biegnie głównie lasem, częściowo brzegiem rezerwatu przyrody Śnieżnica.
 
Widok z zielonego szlaku na Łopień i Mogielicę
Widok z zielonego szlaku na Ćwilin
Widok z zielonego szlaku na miejscowość Skrzydlna i szczyt Ciecienia

Śnieżnica (1006 m n.p.m.) jest szczytem całkowicie zalesionym, bez widoków na okoliczne i dalsze pasma górskie. Rozczarują się więc osoby, które liczą na jakieś ładne panoramy - nie znajdziemy tu właściwie nic poza drewnianym krzyżem.
 
Na szczycie Śnieżnicy w marcu

Nazwa Śnieżnicy pochodzi od długo zalegającego tam śniegu. Z tego samego względu kiedyś szczyt ten nazywany był Górą Śnieżną. Śnieżnica bywa też zwana przez miejscowych Widlatą Górą, ponieważ posiada trzy wierzchołki: Na Budaszowie (główny, obok którego przechodzi niebieski szlak), Wierchy i Nad Stambrukiem.
 
Krzyż na Śnieżnicy - jeszcze w marcu 2018 r. z drewnianym ołtarzem obok (plus mój termos stojący na punkcie pomiarowym)
Na szczycie Śnieżnicy we wrześniu
Krzyż na Śnieżnicy - już bez ołtarza, oraz punkt pomiarowy

Na północnych i wschodnich zboczach Śnieżnicy funkcjonowało w XX w. kilka kamieniołomów. Poniżej szczytu, na północnym stoku znajduje się niewielka jaskinia, zwana Piwnicą, a na polanie na południowym stoku Śnieżnicy działa Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjno-Rekreacyjny. Ośrodek ten posiada 6 budynków, w tym 4 budynki hotelowe. Oprócz nich znajduje się tam drewniany kościółek i stary budynek z mieszkaniem ks. kapelana. Z kolei zachodnie stoki Śnieżnicy zajmuje wyciąg stacji narciarskiej Kasina Ski.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polska


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

65 zł Więcej...