reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Polska Chmura rośnie - siły połączyło 11 firm

dodano: 2021-02-24 03:55
autor: Łukasz Knapik | źródło: Polski Związek Ośrodków Przetwarzania Danych

Polska Chmura Equinix, MAIN Data Center, Netia (grupa Cyfrowy Polsat) i Park Naukowo-Technologiczny w Opolu to kolejne firmy, które dołączyły do Polskiej Chmury (powstałej z inicjatywy Polskiego Związku Ośrodków Przetwarzania Danych) - porozumienia polskich dostawców usług chmurowych. Jak czytamy w komunikacie, celem organizacji jest edukowanie i oswajanie rynku z rozwiązaniami chmurowymi, będącymi jednym z fundamentów transformacji cyfrowej kraju. W Polskiej Chmurze znajduje się obecnie 11 firm, poza nowymi członkami są to: Asseco Data Systems, ComPaas, Infomex, Polcom, Sinersio, Talex i Wrocławskie Centrum Sieciowo-Superkomputerowe.

Polska Chmura


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Usługi chmurowe są obecnie jednym z najszybciej rozwijających się obszarów gospodarki w Polsce. Na popularność oraz dynamikę wzrostu duży wpływ miała pandemia Covid-19 oraz nagła konieczność zorganizowania pracy zdalnej firm, szkół czy instytucji. W obliczu nowych wyzwań szczególnie istotne okazały się bowiem usługi pozwalające na zwiększenie skalowalności IT i realizację zdalnego bądź hybrydowego charakteru pracy, takie jak cloud computing.

- Z myślą o popularyzacji rozwiązań budowanych w oparciu o krajowe zasoby technologiczne, grupa polskich dostawców usług chmurowych zawiązała Polską Chmurę. Pokazując potencjał, kompetencje oraz najlepsze praktyki polskich firm, Polska Chmura zachęca firmy i administrację państwową do korzystania z usług rodzimych dostawców - czytamy w komunikacie.


Jak informują twórcy, do organizacji dołączyć mogą firmy spełniające odpowiednie warunki, m.in. posiadające centra danych na terenie kraju, dzięki czemu nie zachodzi konieczność przesyłu danych poza Unię Europejską czy Europejski Obszar Gospodarczy, a więc poza obszar polskiej i europejskiej jurysdykcji. Do Polskiej Chmury należą firmy, które zatrudniają polskich specjalistów, a poprzez liczne projekty inwestycyjne związane z budową nowych ośrodków przetwarzania danych na terenie kraju, wspierają rozwój regionów i polskiej gospodarki.

Zapytani o motywację do dołączenia do Polskiej Chmury, przedstawiciele nowych firm członkowskich odpowiedzieli:

- Zaangażowanie w istotne inicjatywy lokalne, takie jak Polska Chmura, jest naturalnym przedłużeniem naszej działalności w Polsce. Cieszę się, że mam możliwość uczestniczyć w procesie kreowania rozwiązań dla całego sektora i wdrażania najlepszych praktyk. Nie mam wątpliwości, że działanie edukacyjne i budowanie wspólnych standardów tworzą wartość dodaną również dla naszych klientów i pomagają jeszcze lepiej odpowiadać na ich wyzwania i potrzeby

- powiedział Robert Busz, dyrektor zarządzający Equinix w Polsce.

- Stawiamy na rozwój lokalnych kompetencji, także w zakresie usług data center, cloud oraz security IT. Działania Polskiej Chmury idealnie wpisują się w wizję i misję naszej działalności, także związanej z edukacją rynku i wsparciem transformacji cyfrowej polskich przedsiębiorstw. Dlatego zdecydowaliśmy się na dołączenie do tej cennej inicjatywy mającej na celu wzmocnienie pozycji polskich dostawców usług chmurowych

- powiedział Paweł Prasuła, prezes zarządu MAIN.

- Jako przedstawiciel czołowego, w 100 proc. polskiego, dostawcy rozwiązań z zakresu outsourcingu infrastruktury IT cieszę się, że możemy dołączyć do inicjatywy Polska Chmura. Wierzę, że prowadzone przez nas wspólnie działania edukacyjne, promocyjne czy doradcze przyczynią się do zwiększenia świadomości rynku w zakresie rozwiązań chmurowych, świadczonych lokalnie i przez lokalne firmy

- powiedział Rafał Bakalarz, dyrektor sprzedaży do spraw ICT w Netii.

- Dołączenie do Polskiej Chmur wkomponowuje się w działalności Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu. Jednym z filarów PNT jest wspieranie nowoczesnej przedsiębiorczości, a tej nie można obecnie rozwijać bez infrastruktury i narzędzi IT. Dlatego PNT w Opolu posiada nowoczesne Centrum Przetwarzania Danych z certyfikatem Rated 3, a swoimi zasobami może wspomóc działanie Polskiej Chmury, która mam nadzieję zdynamizuje transformacje IT w polskich firmach

- powiedział Jarosław Mamala, prezes zarządu Parku Naukowo-Technologicznego w Opolu.


Jak czytamy w komunikacie, Polska Chmura powstała z inicjatywy Polskiego Związku Ośrodków Przetwarzania Danych, jako odpowiedź na rosnące potrzeby przedsiębiorstw i instytucji w temacie bezpiecznego przetwarzania danych. Zrzesza firmy, które posiadają centra danych na terenie kraju, tworzą miejsca pracy dla polskich specjalistów oraz gwarantują najwyższą jakość i bezpieczeństwo usług. Polska Chmura należy do koalicji eksperckiej Polskiej Karty Suwerenności Cyfrowej (więcej tutaj).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Internet


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Uchwyt do krokwi pod rynnę

Uchwyt do krokwi pod rynnę

189 zł Więcej...

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE S2X FBC

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 799 zł Więcej...