reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Tok FM wspiera białoruskich dziennikarzy [wideo]

dodano: 2021-02-26 05:54
autor: Łukasz Knapik | źródło: Agora/satkurier.pl

Radio Tok FM W czwartek, 18 lutego 2021 roku sąd w Mińsku skazał 2 dziennikarki działającego w strukturach TVP kanału Biełsat TV (Belsat TV) - Kaciarynę Andrejewą i Darię Czulcową, na 2 lata kolonii karnej za relacjonowanie w listopadzie 2020 roku manifestacji po zamordowaniu Ramana Bandarenki. W proteście przeciwko temu wyrokowi i w obronie wolności słowa redakcja Radia Tok FM (Agora) przygotowała specjalne nagranie wideo ze słowami wsparcia dla białoruskich dziennikarek - można je zobaczyć na stronie internetowej tokfm.pl. Stacja zachęca też słuchaczki i słuchaczy do wyrażania swojego stanowiska w tej sprawie.

Radio Tok FM


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W sierpniu 2020 roku na Białorusi odbyły wybory prezydenckie, które powszechnie uważa się za sfałszowane. Pomimo masowego obywatelskiego oporu prezydent Alaksandr Łukaszenka nie oddaje władzy. Do aresztów trafiło ponad 30 tysięcy ludzi (na 9,5 mln mieszkańców), co najmniej 9 osób straciło życie.

Kaciaryna Andrejewa i Daria Szulcowa zostały skazane 19 lutego 2021 roku na 2 lata kolonii karnej. Dziennikarki kanału Biełsat TV (Belsat TV) zatrzymano w trakcie relacjonowania protestu w reakcji na śmiertelne pobicie Ramana Bandarenki przez służby białoruskie (więcej tutaj)

- Dwa lata kolonii karnej w kraju, w którym zatrzymani i aresztowani są regularnie bici i gwałceni. To jest rzeczywistość, która dzieje się tuż za granicami Polski. Walczmy wszyscy o uwolnienie białoruskich dziennikarek. Żywie Biełaruś!

- apeluje Kamila Ceran, redaktor naczelna Radia Tok FM,  w specjalnym nagraniu wideo, które dziennikarki i dziennikarze rozgłośni nagrali dla białoruskich koleżanek.

- Trudno nie pochylić czoła przed waszą odwagą, konsekwencją, zaangażowaniem i niezłomnością. Myślę, że jesteście inspiracją dla wielu dziennikarzy, bo przypominacie, co jest istotą tego zawodu. Jaka jest jego waga, ale też jaką cenę przychodzi płacić dziennikarzom za tę pracę i zaangażowanie w wielu miejscach świata. Doświadczenie uczy, jak ważna jest solidarność - słowo tak bardzo dziś wytarte, ale jednak - solidarność, braterstwo, siostrzeństwo. Zapewniamy was, że pamiętamy tutaj i trzymamy za was kciuki. Trzymajcie się

- mówi Agnieszka Lichnerowicz, prowadząca audycję „Światopodgląd” i jednocześnie inicjatorka akcji zespołu Tok FM.


Obecnie w białoruskich więzieniach przebywa ponad 250 więźniów politycznych, wśród nich dziennikarze, blogerzy, działacze na rzecz praw człowieka, aktywiści, opozycjoniści i obywatele (dane za Agorą). Informacje na ich temat oraz tego, jak ich wesprzeć, można znaleźć m.in. na stronach organizacji Viasna (przejdź na stronę).

Nagranie przygotowane przez zespół Tok FM można obejrzeć na stronie internetowej tokfm.pl (zobacz wideo).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Radiowe propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

429 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Signal T2-Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Signal dla Naziemnej Telewizji...

149 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...