reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

News 24 z koncesją KRRiT na kolejne 10 lat

dodano: 2021-02-26 13:08
autor: Łukasz Knapik | źródło: satkurier.pl

News 24 News24 16 lutego br. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) postanowiła udzielić spółce Astro z siedzibą w Warszawie koncesji na rozpowszechnianie w sieciach telekomunikacyjnych programu telewizyjnego pod nazwą News 24. Dotychczas nadawca posiadał koncesję na rozpowszechnianie w sposób rozsiewczy satelitarny dla tego projektu - początkowo pod nazwą Next 24/7 HD, ale w środę, 20 stycznia br. straciła ona ważność. Dodajmy, iż w nowej koncesji zapisano, że koncesjonariusz rozpocznie rozpowszechnianie programu nie później niż w poniedziałek, 1 marca br. Na razie nie wiadomo jednak, czy w tym terminie stacja ta wystartuje.

News 24 News24


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Spółka Astro z siedzibą w Warszawie wnioskiem z dnia 21 listopada 2020 roku wystąpiła do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o udzielenie koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego pod nazwą News 24 we własnej sieci telekomunikacyjnej na obszarze Rzeczpospolitej Polskiej. 16 lutego 2021 roku decyzja regulatora rynku została wydana na podstawie uchwały Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z dnia 11 lutego 2021 roku.

Wnioskodawca wystąpił o koncesję na rozpowszechnianie programu telewizyjnego o charakterze wyspecjalizowanym informacyjno-publicystycznym, z elementami z zakresu poradnictwa i sportu. Program News 24 będzie - zgodnie z założeniami wniosku - rozpowszechniany codziennie, 24 godziny na dobę, i adresowany do wszystkich grup społecznych bez względu na wiek, wykształcenie i płeć.

W programie rozpowszechniane będą przede wszystkim audycje przedstawiające wydarzenia i sprawy przeciętnych ludzi, w tym mieszkańców mniejszych miejscowości i wsi, do których rzadko docierają kamery innych stacji. W programie News 24 emitowane będą audycje, w których zostaną przedstawione bieżące wiadomości i fakty z kraju i ze świata, w tym informacje o życiu codziennym i problemach mieszkających poza granicami Polaków. W programie News 24 nadawane będą także wywiady z politykami, które odbywały się będą głównie w Sejmie RP, Senacie RP czy biurach poselskich. Ponadto w programie znajdzie się wiele porad i wyjaśnień ekspertów z zakresu medycyny, nauki i ekonomii.

W projektowanym programie wnioskodawca zaplanował następujące rodzaje audycji i ich minimalny udział procentowy w tygodniowym czasie nadawania programu w godzinach 6:00-23:00 (nie mniej niż): audycje informacyjne - 60 proc. (w całości realizujące specjalizację, w tym 20 proc. poświęcone tematyce lokalnej), audycje publicystyczne - 6 proc.(w całości realizujące specjalizację); audycje o tematyce sportowej - 1 proc. (w całości realizujące specjalizację) oraz audycje poradnicze z różnych dziedzin - 3 proc. (w całości realizujące specjalizację). Udział audycji realizujących specjalizację programu wyniesie nie mniej niż 70 proc. w tygodniowym i miesięcznym czasie nadawania programu w godzinach 6:00-23:00. Audycje powtórkowe zajmą około 25 proc. tygodniowego czasu nadawania programu. Wnioskodawca przewiduje, że audycje wytworzone pierwotnie w języku polskim mają wypełnić 50 proc. a audycje europejskie 55 proc. kwartalnego czasu nadawania programu. Zadeklarowany przez wnioskodawcę wcześniej wymieniony udział procentowy jest zgodny z wymaganiami „Ustawy o radiofonii i telewizji” w tym zakresie.

Koncesja obowiązuje od dnia 16 lutego 2021 roku i wygasa z dniem 15 lutego 2031 roku. Koncesjonariusz rozpocznie rozpowszechnianie programu nie później niż w dniu 1 marca 2021 roku. Do czasu rozpoczęcia rozpowszechniania programu koncesjonariusz może prowadzić próbne emisje programu.

Zgodnie z załączoną do wniosku listą akcjonariuszy spółki Astro jej głównymi akcjonariuszami są RK Productions i Ryszard Krajewski. Wnioskodawca wykazał regulatorowi rynku, że dysponuje możliwościami finansowymi niezbędnymi do finansowania, tworzenia i rozpowszechniania programu.

Przypomnijmy, iż w 2011 roku spółka Astro otrzymała koncesję Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na rozpowszechnianie w sposób rozsiewczy satelitarny kanału pod nazwą Next 24/7 HD - obowiązywała ona od 21 stycznia 2011 roku do 20 stycznia 2021 roku. Stacja ta jednak nigdy nie rozpoczęła nadawania. W maju 2020 roku nadawca wystąpił o zmianę nazwy Next 24/7 HD na News24 (pisane łącznie, w nowej koncesji zapisano rozdzielnie - News 24). Zdaniem koncesjonariusza wniosek wynikał z rozpoczętego procesu zmiany komunikacji marki i związaną z tym zmianą identyfikacji wizualnej marki.

W marcu 2020 roku spółka poinformowała o planach utworzenia społecznej telewizji informacyjnej. Wykorzystując doświadczenia tej firmy związane z prowadzeniem kanału Superstacja (obecnie należy on do grupy Cyfrowy Polsat) opracowany został biznesplan i założenia projektu telewizji opartej w 100 proc. na relacjach terenowych z Polski i świata. W założeniu miałaby to być telewizja informacyjna wolna od polityki. W czerwcu 2020 roku spółka rozpoczęła nabór osób na szkolenie w zakresie przygotowywania do pracy przy kanale News 24. Szkolenia miały odbywać się w lipcu i sierpniu 2020 roku. Rozpoczęcie naboru miało być kolejnym etapem rozwoju projektu telewizji News 24 (więcej tutaj).


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Polonica


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 Wiwa H.265 LITE HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Wiwa dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Wiwa H.265 HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Wiwa dla Naziemnej Telewizji...

109 zł Więcej...

Ferguson REGENT i100 FM, DAB+, BT, Wi-Fi, Radio internetowe

Stacjonarne radio DAB+ oraz UKF/FM. Posiada wbudowany głośnik oraz antenę...

269 zł Więcej...