reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

CGTN stara się o francuską licencję na nadawanie

dodano: 2021-02-24 14:28 | aktualizacja: 2021-02-26 15:34
autor: Jerzy Kruczek | źródło: broadbandtvnews/Digital TV Europe

CGTN Chiński nadawca państwowy CGTN wystąpił o francuską koncesję na nadawanie. CGTN próbuje odzyskać przyczółek w Europie po cofnięciu przez Ofcom licencji na nadawanie w Wielkiej Brytanii na początku tego miesiąca. CGTN to chiński kanał informacyjny, który został uznany przez brytyjskiego regulatora medialnego Ofcom za kontrolowany przez Komunistyczną Partię Chin - to narusza brytyjskie prawo nadawcze. Mimo braku europejskiej licencji niekodowany kanał CGTN nadal jest dostępny z satelity Eutelsat Hot Bird 13°E z 11,054 GHz, pol. H, a także m.in. w Platformie CANAL+ na k. 241 pod nazwą CCTV News.

CGTN China Global Television Network


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Financial Times donosi, że w grudniu 2020 r. zwrócono się do CSA, aby ustalić, czy byłoby dopuszczalne posiadanie przez CGTN francuskiej licencji, biorąc pod uwagę, że CGTN ma już uplink we Francji. Francuski regulator CSA podkreślił, że jego rozmowy dotyczyły wyłącznie kwestii technicznych.

W przeciwieństwie do Wielkiej Brytanii, Francja nie zabrania transmisji z powiązaniami politycznymi. Gdyby Francja zatwierdziła wniosek CGTN, nadawca mógł wrócić do Wielkiej Brytanii, niezależnie od zgody Ofcom, ze względu na istniejący od dziesięcioleci traktat między członkami Rady Europy. Umowa ta, podpisana przez 47 krajów i odrębna od Unii, stanowi, że nadawca może transmitować na terytoria sygnatariuszy, pod warunkiem że podlega jurysdykcji jednego państwa członkowskiego.

Ale CGTN będzie musiało także poradzić sobie z innymi operatorami, którzy mogą nie chcieć wprowadzać kanału. Przykładem jest Vodafone, który usunął CGTN ze swojej sieci kablowej w Niemczech.

Decyzja Ofcom na początku tego miesiąca spowodowała, że ​​z kolei brytyjski kanał BBC World News został zakazany przez chińskiego regulatora, państwową administrację filmową, telewizyjną i radiową. Brytyjski regulator twierdzi, że planuje kontynuować oddzielne postępowanie w sprawie sankcji przeciwko CGTN za należytą bezstronność i uczciwość oraz naruszenie prywatności.

Ciekawa jest sprawa, że teoretycznie nie posiadający licencji na emisję CGTN nadal nadaje z wielu satelitów, w tym z Eutelsat Hot Bird na 13°E. Jednak w lutym kanał CGTN powoli był wyłączany z niektórych satelitów, np. z dwóch transponderów Astry 2G (28,2°E) z częstotliwości 11,224 GHz, pol. V i 11,447 GHz, pol. V - dla rynku brytyjskiego wyłączono go 4 lutego 2021 r. 

Później 10 lutego wyłączono go także z satelity SES 9 z pozycji 108,2°E, a 19 lutego z satelity Eutelsat 3B (3,1°E). Za to 20 lutego CGTN pojawił się z satelity SES 5 (5°E) dla Afryki Subsaharyjskiej oraz 22 lutego z satelity Eutelsat 7C (7°E) dla platformy Digiturk i rynku tureckojęzycznego.

W każdym z przypadków kanał CGTN nie jest lub nie był kodowany - zawsze FTA.

Źródło: broadbandtvnews.com  digitaltveurope.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizja


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

125 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

199 zł Więcej...

Konwerter Unicable II Inverto 32 tunery (5679) EVOBOX

Konwerter Unicable II marki Inverto pozwala na jednoprzewodową (szeregową) transmisję...

219 zł Więcej...