reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Nowe naklejki energetyczne na TV i sprzęcie AGD [wideo]

dodano: 2021-03-01 17:25
autor: Janusz Sulisz | źródło: APPLiA/Interia.pl/EPREL

Stare i nowe etykiety energetyczne 2021 360px.jpg Od 1 marca 2021 r. oficjalnie obowiązuje nowa etykieta energetyczna, której pragnie Unia Europejska, bo ma to przywrócić porządek w klasyfikacji energetycznej urządzeń gospodarstwa domowego, ale także stymulować rozwój nowych produktów, które są coraz bardziej energooszczędne. Na sprzęcie chłodniczym, pralkach, pralko-suszarkach, zmywarkach oraz telewizorach pojawiły się nowe naklejki energetyczne - skala od A do G - znikają tzw. „plusy". Co uległo zmianie i co to oznacza? Jakich produktów dotyczy? W Polsce za przeprowadzenie modyfikacji odpowiada związek producentów i importerów AGD (APPLiA).

EPREL
Stare nowe etykiety energetyczne 2021 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W następstwie wymaganych zmian, na unijnej etykiecie energetycznej zabrakło skali na najbardziej energooszczędne rozwiązania. Dotychczas wszystkie urządzenia miałby najwyższe z możliwych oznaczenia, czyli: A+, A++ czy A+++. W liczbie plusów klienci w sklepach oraz w sieci przy zakupach online już dawno się pogubili.

Unia Europejska zdecydowała o przeskalowaniu etykiet, aby zrobić miejsce na nowe, innowacyjne technologie. Czeka nas powrót do skali 7-punktowej oraz pojawi się kilka nowości związanych z wyglądem i zawartością etykiet energetycznych. 

Autorzy twierdzą, że dzięki temu będziemy mogli dokonywać w pełni świadomego wyboru produktu w oparciu o jasne kryteria techniczne i energetyczne. Tu jest odpowiednie rozporządzenie UE na ten temat.

- Etykiety energetyczne to jedno z głównych narzędzi UE w walce z ociepleniem klimatu. Dzięki niemu możemy mieć gwarancję, że dane urządzenia zostały zbadane w oparciu o te same, szczegółowe normy wydajności. Zyskujemy zatem pewność, że porównujemy "jabłka do jabłek" - tłumaczy Radosław Maj, APPLiA Producenci AGD.


Nowe etykiety - co uległo zmianie?
Na nowych etykietach energetycznych energooszczędność sprzętu oznaczona jest klasami w skali od A do G, czyli bez „plusów". W wyniku przeskalowania, urządzenia z najwyższej klasy A+++ trafiły do klasy C lub D, a A+ do klasy G lub F.
Należy pamiętać, że zmianie uległo jedynie oznaczanie, a nie jakość urządzenia!

Od listopada ubiegłego roku producenci już starali się załączać nową etykietę do urządzeń - zabieg ten miał na celu zapewnienie, aby w momencie zamiany etykiety na nową w sklepach, czyli od 1 marca 2021 r., każdy sprzedawca końcowy będzie na bieżąco z oznaczeniami w swoim sklepie.

Od 1 grudnia 2021 r. sprzedaż urządzeń ze starym oznakowaniem (z plusami) będzie surowo zabroniona.

Nowe informacje na etykietach
Jakie nowości towarzyszą przeskalowaniu?
Przede wszystkim nie w każdej kategorii będą modele w klasie A lub B. Ma to dać producentom impuls do dalszej innowacyjności. Zużycie energii nie zawsze będzie podawane w skali rocznej, ale np. na cykl prania. Na etykietach pojawią się kody QR, dzięki którym przy użyciu smartfona będziemy mogli sprawdzić interesujące nas szczegółowe parametry w bazie online. Na etykietach cechy danego urządzenia będą odzwierciedlać symbolicznie nowe piktogramy - np. obrazujące wydajność cyklu prania, pojemność, zużycie wody. Na charakterystycznej naklejce znajdzie się ponadto istotna informacja o klasie hałasu od A do D.

Czas na oszczędności - czy etykiety na to pozwolą?
Według Komisji Europejskiej nowe środki środowiskowe wprowadzone przez dyrektywę w sprawie ekoprojektu i rozporządzenie w sprawie etykiet energetycznych pozwolą europejskim rodzinom zaoszczędzić ponad 33 mld euro rocznie,  średnio 150 euro na rodzinę. Roczna oszczędność energii wyniesie 167 TWh do 2030 r.

Produkty, których to dotyczy.
Od 1 marca 2021 roku nowe etykiety pojawią się w sklepach na zmywarkach, pralkach i pralko-suszarkach, lodówkach i zamrażarkach (w tym tych w piwnicach na wino do użytku domowego), telewizorach i wyświetlaczach (monitorach). Na lampy będziemy musieli poczekać do 1 września 2021 r. Jeśli chodzi o produkty komercyjne, nowa etykieta energetyczna będzie dotyczyć tylko urządzeń chłodniczych z funkcją sprzedaży bezpośredniej. Ciekawostką jest to, że nie ma tego typu etykiet dla dekoderów platform oraz odbiorników cyfrowych, bo tu też byłoby w przyszłości spore pole do popisu i oszczędności patrząc na liczby abonentów płatnych operatorów. Przy czym trudno byłoby to oceniać, bo zużycie energii przez dekoder może wzrosnąć po podłączeniu dysku. Z drugiej strony zużycie energii dekodera w stanie pracy to czasami 10W, a czuwania 1W, podczas gdy pralki czy lodówki to już setki lub nawet tysiące watów, więc na razie nie ma to sensu.

Jak rozpoznać nową etykietę?
Oprócz skali efektywności energetycznej - która przejdzie z klasy A (bardziej wydajna) do klasy G (mniej wydajna) bez większej liczby podwójnych liter lub „+”. Nowe etykiety będą rozpoznawalne dzięki obecności w prawym górnym rogu kodu QR, dzięki któremu konsumenci będą mogli uzyskać dodatkowe (niekomercyjne) informacje skanując zwykłym smartfonem. Arkusze danych technicznych, dokumentacja i dane zostaną wprowadzone przez producentów do bazy danych EU EPREL, do  której wszyscy obywatele Unii Europejskiej będą mieli dostęp przez Internet.

W ten sposób kod QR rozwiąże ograniczenie ograniczonej przestrzeni dostępnej na fizycznej etykiecie, umożliwiając konsumentowi dostęp do dalszych danych, z możliwością szybkiego porównania efektywności energetycznej różnych modeli i łatwej identyfikacji, co pozwoli na obniżenie zużycia energii, a tym samym większe oszczędności.

EPREL (akronim nazwy EU Product Database for Energy Labeling) to scentralizowana baza danych zapewniająca dokładność informacji. Celem EPREL jest również ułatwienie nadzoru rynku przez organy krajowe, a tym samym przyczynienie się do przejrzystości. Według szacunków  10–25% produktów na rynku europejskim w rzeczywistości nie jest w pełni zgodnych z przepisami dotyczącymi etykietowania energetycznego .

Jak czytać nową etykietę energetyczną?
Tak wygląda schemat nowej etykiety energetycznej, którą należy umieścić w miejscu wyraźnie widocznym dla konsumenta.

 


W punkcie 1 w nagłówku po prawej stronie wyświetlany jest kod QR, a zaraz pod nim nazwa producenta i model urządzenia
Punkt 2 wskazuje klasę efektywności energetycznej za pomocą uproszczonej skali od A (najwyższa klasa efektywności energetycznej) do G (minimalna efektywność energetyczna)
Punkt 3 przedstawia roczne zużycie w kWh / rok (mierzone zgodnie z nowymi warunkami standardowymi)
Punkt 4 wskazuje, poprzez ikony i piktogramy, dodatkowe przydatne informacje, które zmieniają się w zależności od kategorii produktu.

W przypadku lodówki znajdziesz: wskazania dotyczące całkowitej objętości komory zamrażarki, całkowitej objętości komory chłodziarki. Istnieją również informacje o emisji hałasu (wyrażone w dB (A) re 1 pW i klasie emisji hałasu) oraz o klasach hałasu od A do D, aby poziom hałasu w dB (A) był bardziej przejrzysty.

Na etykiecie pralek i zmywarek w tym obszarze zużycie wody i energii elektrycznej nie będzie już wskazywane na wartości rocznej, ale odpowiednio dla jednego cyklu i 100 cykli.

Etykieta w sprzedaży online
Nawet podczas zakupów online lub zdalnie, na przykład telefonicznie lub za pośrednictwem katalogu, ważne jest, aby podawać informacje o zużyciu energii produktu. W przypadku sprzedaży internetowej:
  • etykieta energetyczna odpowiadająca reklamowanemu produktowi musi być wyraźnie widoczna (obok ceny produktu) lub
  • jeśli etykieta nie jest widoczna, należy wyświetlić klasę energetyczną (za pomocą „zagnieżdżonej strzałki” - która z kolei musi działać jako łącze do odpowiedniej etykiety energetycznej).
Trwalsze urządzenia
Zgodnie z zapisami najnowszych rezolucji europejskich wdrażających dyrektywę w sprawie ekoprojektu (2009/125 / WE), od 1 marca 2021 r. części zamienne do naprawy wprowadzanego do obrotu urządzenia muszą być dostępne przez co najmniej 7 lat  (nawet 10 lat w przypadku niektórych części lodówek, zmywarek i pralek) od daty zakupu i ogólnie do tej samej liczby lat po zakończeniu produkcji tego modelu.

Wskazanie, które jest umieszczane w kontekście projektu zgodnego z ochroną środowiska, w celu zachęcania do naprawy i recyklingu sprzętu gospodarstwa domowego, zmniejszania ilości odpadów i zanieczyszczeń pochodzących z odpadów.
Źródło: applia.pl  interia.pl  teraz-srodowisko.pl

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telewizory i ekrany


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

539 zł Więcej...