reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jubileusz Andrzeja Wajdy w TVN Fabuła [wideo]

dodano: 2021-03-04 17:33 | aktualizacja: 2021-03-05 09:52
autor: Łukasz Knapik | źródło: TVN Media

TVN Fabuła „95. urodziny Andrzeja Wajdy” W tym roku Andrzej Wajda obchodziłby 95. urodziny. Z tej okazji TVN Fabuła przygotowała specjalne obchody tego jubileuszu. W sobotę, 6 marca br. o godz. 12:05 widzowie będą mogli obejrzeć dokumenty na temat życia oraz twórczości reżysera, takie jak „Andrzej Wajda. Moje inspiracje”, „Andrzej Wajda. Róbmy zdjęcie” i „Polska filmowa”.

TVN Fabuła „95. urodziny Andrzeja Wajdy”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jubileusz Andrzeja Wajdy w TVN Fabuła:

„Andrzej Wajda. Moje inspiracje”
reżyseria: Andrzej Wajda, Marek Brodzki
emisja: w sobotę, 6 marca br. o 12:05

Dokument, w którym reżyser opowiada o swojej fascynacji polskim malarstwem oraz o wpływie polskiej sztuki na jego twórczość filmową. W dokumencie prezentowane są dzieła malarskie a także fragmenty filmów z kadrami, które są cytatami z tych obrazów. Film jest swego rodzaju opowieścią reżysera o tworzeniu obrazu filmowego. Słowo wstępne do filmu wypowiada Martin Scorsese. Andrzej Wajda odsłania tajniki swego warsztatu reżyserskiego. Widzowie poznają powody, dla których reżyser porzucił studia malarskie na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i trafił do szkoły filmowej w Łodzi. Dowiadują się, czym stała się dla niego sztuka filmowa, co chciał przez nią wyrazić i jak polskie malarstwo inspirowało go przy tworzeniu wybranych scen w najbardziej znanych filmach. - Wskazując na konkretne obrazy polskich artystów, takich jak Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Kazimierz Michałowski, Jacek Malczewski, Leopold Loffler, Józef Chełmoński czy Andrzej Wróblewski, i zestawiając je z kadrami z „Wesela”, „Ziemi Obiecanej”, „Brzeziny”, „Krajobrazu po bitwie”, „Katynia”, Andrzej Wajda - największy malarz polskiego kina, pozwala nam zrozumieć siłę oddziaływania malarstwa i jego wpływ na wybór estetyki kreowanych obrazów filmowych - czytamy w opisie.

„Andrzej Wajda. Róbmy zdjęcie”
reżyseria: Maciej Cuske, Thierry Paladino, Marcin Sauter i Piotr Stasik
emisja: w sobotę, 6 marca br. o 13:20

To zapis kilkumiesięcznych zmagań, pokazujący atmosferę pracy i ogrom filmowej maszynerii. Film jest portretem reżysera i laureata Oscara. W 1957 roku, wspólnie z „Siódmą pieczęcią” Ingmara Bergmana, Andrzej Wajda zdobył Srebrną Palmę w Cannes za „Kanał”. Teraz, po 50. latach widzowie spotykają go jako autora takich produkcji jak „Popiół i diament”, „Człowiek z marmuru”, czy „Danton” - podczas pracy nad jednym z najważniejszych filmów w swojej karierze. „Katyń” opowiada o skrywanej przez dziesiątki lat masakrze, dokonanej przez Sowietów na tysiącach polskich oficerów podczas II wojny światowej. Jednym z nich był ojciec Andrzeja Wajdy. Podczas kręcenia zdjęć „Katynia” czterech młodych twórców filmów dokumentalnych, byłych studentów Andrzeja Wajdy, dostało szansę przyjrzenia się z bliska pracy reżysera nad tą osobistą historią. Towarzyszyli mu w momentach zmęczenia, porażek, radości oraz podczas rozmów z ludźmi. To właśnie na planie filmowym widzowie mogą się przekonać, jaki Andrzej Wajda był naprawdę.

„Polska filmowa”
emisja: w sobotę, 6 marca br. o 14:25

W tym odcinku Rafał Zawierucha odwiedza Trójmiasto, gdzie powstawały takie polskie produkcje jak „Człowiek z żelaza” czy „Wałęsa. Człowiek nadziei”. Prowadzący oprowadza po wybranych miejscach oraz spotyka się z Andrzejem Wajdą, który opowiada jak powstawały zdjęcia do jego filmów (więcej tutaj i tutaj).
 
Jubileusz Andrzeja Wajdy w TVN Fabuła, foto: TVN Discovery
Jubileusz Andrzeja Wajdy w TVN Fabuła, foto: TVN Discovery

95. urodziny Andrzeja Wajdy w TVN Fabuła - zapowiedź:
95. urodziny Andrzeja Wajdy - emisja w sobotę, 6 marca 2021 roku o godz. 12:05 w TVN Fabuła.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Wiwa H.265 Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Wiwa dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...