reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak cyberprzestępcy kradną dane osobowe przez Wi-Fi

dodano: 2021-03-07 19:15
autor: HP | źródło: Hueska raid

hasło logowanie login password Użytkownicy smartfonów i laptopów nie zdają sobie sprawy jak łatwo cyberprzestępcy kradną dane osobowe przez Wi-Fi. W zasadzie najlepiej powstrzymać się od łączenia się z publicznymi sieciami Wi-Fi, bo hakerzy mogą tworzyć takie specjalne punkty dostępu, aby wykraść dane osobowe, loginy i hasła połączonych osób.

satkurier.pl
Haker hacker new 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jeśli jednak nie ma innego wyjścia i nie można obejść się bez publicznego hotspotu Wi-Fi, to nie należy logować się na krytyczne konta, na przykład na konta bankowe.

Dość często zdarzają się przypadki, gdy oszuści celowo umieszczają bezpłatne hotspoty Wi-Fi w miejscach publicznych. Niczego nie podejrzewający użytkownicy łączą się z nimi, ciesząc się, że jest jakiś darmowy Internet i tu jest haczyk! Naiwny użytkownik takiego darmowe hotspotu wierzy, że jest to Wi-Fi kawiarni w galerii, na lotnisku lub dworcu kolejowym, w którym akurat się znajdują. Zwykle tworzone są sztuczne nazwy przypominający jakiś znany sklep, kawiarnię i im większe zagęszczenie takich sklepów i kawiarni to większe pole do popisu dla hakerów, by się łatwo ukryć. Przez takie „Wi-Fi pułapki" atakujący haker może wykraść dane osobowe, loginy i hasła użytkowników, tych którzy połączyli się z taką darmową siecią.

Warto tu trzymać się pewnych wskazówek, jak chronić swoje dane w cyberprzestrzeni:

1. Przede wszystkim nie należy używać tego samego hasła do kilku kont, a hasło nie może być zbyt proste. W przypadku logowania do konta bankowego należy korzystać z klawiatury wirtualnej - chyba, że bank takiej nie udostępnia (tak jest np. w przypadku mBanku, co woła o pomstę do nieba!).

2. Najlepiej też powstrzymać się od przechowywania haseł w przeglądarce i okresowo usuwać pliki cookie.
Po przejęciu danych w celu zalogowania się do konta na komputerze haker może uzyskać dostęp do dziennika przeglądarki i wszystkich zapisanych sesji, zainstalować rozszerzenia w celu przechwytywania ruchu sieciowego i wdrożyć programy w systemie operacyjnym w celu monitorowania wszystkich działań. Co ciekawe w przypadku aplikacji mobilnych takie obawy zwykle się nie pojawiają.

3. Nie należy pobierać plików z wątpliwych lub nieznanych źródeł.
Razem z nimi można „złapać” tzw. keyloggera - specjalny rodzaj złośliwego oprogramowania służącego do kradzieży kont. Program po cichu rejestruje wszystkie działania użytkownika, w tym naciśnięcia klawiszy, ruchy i kliknięcia myszą, a następnie bez wiedzy zaatakowanego przesyła informacje do zdalnego komputera lub serwera atakującego.

4. Najlepiej skorzystać z hotspota kawiarni czy restauracji, gdzie jest hasło, a obsługa chętnie je udostępni po zamówieniu herbaty lub kawy - to jest bezpieczniejsze. Na lotnisku lepiej skorzystać z lotniskowego hotspotu niż jakiegoś darmowego.

5. Po każdym skorzystaniu w darmowego Wi-Fi w miejscu publicznym zaleca się skorzystanie z programu antywirusowego. I tu nawet darmowy program antywirusowy może chronić przed poważnymi cyberzagrożeniami.

 


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kącik hakera


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Obejma kominowa mocna podwójna E863B - 5m

mocny uchwyt - obejma 5m na komin dwuczęściowa do masztów...

149 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2021 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2021 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

339 zł Więcej...