reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

MEV-2 przedłuży czas pracy satelity Intelsat 10-02 [wideo]

dodano: 2021-03-22 11:22 | aktualizacja: 2021-03-22 17:01
autor: Janusz Sulisz | źródło: Intelsat/parabola.cz

MEV-2 satelita Northrop Grumman Intelsat MEV 360px.jpg Intelsat 10-02, satelita telekomunikacyjny amerykańskiego operatora satelitarnego Intelsat, ma dostać nowe życie, co znacznie zwiększy czas pracy na pozycji 1°W. 24 marca specjalne urządzenie MEV-2 firmy Northrop Grumman zostanie podłączone do tego satelity, by znacznie wydłużyć czas jego pracy. Satelita Intelsat 10-02 nadaje kanały dla klientów wielu platform Magio Sat, Nová Digi TV SK, freeSAT, Telly i T-Mobile SAT.

Northrop Grumman
MEV-2 satelita Northrop Grumman Intelsat MEV 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Satelita Intelsat 10-02 jest już pod koniec przewidywanego okresu eksploatacji.
Satelita został wystrzelony prawie 17 lat temu. Chociaż satelita jest już przestarzały, to ze względu na doskonały stan, operator satelitarny Intelsat zdecydował się podłączyć go do stacji dokującej MEV-2 (Mission Extension Vehicle-2), która będzie służyć jako kolejny silnik satelity. Będzie to drugi tego typu projekt firmy Northrop Grumman.

Przypomnijmy, że pierwsze urządzenie MEV-1 zostało pomyślnie podłączone do satelity Intelsat 901, który wrócił z „cmentarza satelitarnego” na orbitę geostacjonarną i przejął działanie od innego satelity. Dzięki temu krokowi zapewniono ciągłość usług w pasmach C i Ku, w tym w dystrybucję kanałów BBC i ITV. Dzięki temu po podłączeniu satelity Intelsat 901 z MEV-1 znacząco poprawiono sygnał. 

Teraz Intelsat czeka kolejne wyzwanie - podłączyć drugą wersję MEV-2 do innego satelity.
Różnica w tym przypadku będzie polegała na tym, że będzie to satelita telekomunikacyjny, który operuje i świadczy usługi klientom na całym świecie poprzez pojemność w paśmie C oraz w Europie Środkowo-Wschodniej i na Bliskim Wschodzie w paśmie Ku, czyli usługi platform DTH, dystrybucja i transmisja danych wideo.

Połączenie MEV-2 z satelitą Intelsat 10-02 miało zostać zrealizowane już na początku marca.
Niestety termin ten był kilkakrotnie przesuwany i według najnowszych informacji manewr ten zaplanowano na środę, 24 marca 2021 r. o godzinie 18:15 czasu środkowoeuropejskiego (zimowego). Ale data może się jeszcze zmienić! W ciągu 60 minut od rozpoczęcia manewru jakość sygnału może się nieznacznie obniżyć. Niewielki spadek sygnału będzie związany z planowanym podłączeniem MEV-2 do wspomnianego satelity. Będzie to złożony proces, który ma wpływ na wiele zmiennych.

Działanie MEV-2 doda jednorazowo kolejne 5 lat pracy na orbicie, jaką będzie jeszcze pełnił Intelsat 10-02. Dzięki temu operator może świadczyć usługi z tego satelity przez wiele lat po pierwotnie zaprojektowanym okresie użytkowania. Dla branży satelitarnej to kolejny świetny projekt mający na celu obniżenie kosztów wystrzelenia i obsługi satelity. 

Satelita Intelsat 10-02 został wystrzelony przez rosyjski Proton M w czerwcu 2004 roku.
Satelita jest wyposażony w 70 transponderów w paśmie C i 24 w paśmie Ku. W przypadku transponderów 4 GHz zapewnia globalny zasięg, wiązkę hemi i wiązkę strefową. Dla pasma Ku zapewnia wiązki oznaczone jako Spot1, Spot2 i Spot3. Trzecia wiązka Sport3 służy do dystrybucji kanałów w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Są to transpondery działające w paśmie od 12,5 do 12,75 GHz.

Warto przyjrzeć się na filmie firmy Northrop Grumman jak na orbicie działają jej urządzenia MEV. 


Źródło: parabola.cz 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Operatorzy sat


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

549 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

199 zł Więcej...