reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Dzień przyjaźni polsko-węgierskiej w TVP

dodano: 2021-03-23 12:27
autor: Janina Klepacka | źródło: TVP

Dzień przyjaźni polsko węgierskiej TVP 2 360px.jpg We wtorek 23 marca przypada, uchwalony przed 14 laty przez Sejm RP i parlament Węgier, dzień przyjaźni polsko-węgierskiej. Tego dnia na antenach Telewizji Polskiej, a także kanałach telewizyjnych i radiowych Węgier zostaną wyemitowane liczne programy okolicznościowe, poświęcone tematyce zaprzyjaźnionego kraju i wzajemnych stosunków. Zostanie też podpisany list intencyjny TVP i Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. W. Felczaka.

Wsensie.tv
Dzień przyjaźni polsko węgierskiej TVP 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W ramach obchodów dnia przyjaźni Polski i Węgier na antenach TVP2, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia i Poland In widzowie TVP obejrzą filmy dokumentalne, programy i relacje, dotyczące Węgier i relacji polsko-węgierskich w perspektywie historycznej.

W TVP2 o 23:40 w pasmie dokumentalnym „Ludzkie historie” odbędzie się emisja filmu dokumentalnego pt. „Węgrzy w Warszawie”. Film opowiada historię oddziałów węgierskich stacjonujących wokół Warszawy latem 1944 roku i pomocy, jakiej Węgrzy udzielali warszawskim Powstańcom.

Kanał TVP Historia o godz. 17:15 przedstawi film dokumentalny z 2006 roku pt. „Polskie lato, węgierska jesień” w reżyserii Zofii Kunert. Obraz przypomina tragiczne losy powstania na Węgrzech w 1956 roku, krwawo stłumionego przez wojska radzieckie. Ten rozdział w historii węgierskiej walki z reżimem stalinowskim ma ważny polski wątek: powstanie spotkało się z żywym odzewem ze strony polskiego społeczeństwa. W środę 24 marca o godz. 18:30 w ramach cyklu „Spór o historię” TVP Historia pokaże odcinek pt. „II Rzeczpospolita i Węgry”.

W ramach obchodów dnia polsko-węgierskiego kanał Poland In zaplanował między innymi emisję filmu dokumentalnego "Oto człowiek - rzecz o Henryku Sławiku i Jozsefie Antallu". Koprodukcja TVP i IPN z 2019 roku opowiada historię dwóch bohaterów, którzy podczas II wojny światowej uratowali na Węgrzech ok. 5 tys. Żydów. TVP Info upamiętni ten dzień w cyklicznym programie "INFO V4+ " oraz w serwisach informacyjnych. Tematyka współpracy polsko-węgierskiej zostanie podjęta także w TVP Kultura, gdzie we wtorek 23 marca o Węgrzech będzie mowa w programie „Informacje Kulturalne”, a także w licznych programach TVP Polonia przez cały dzień.

Bogate obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej zaplanowali też nadawcy publiczni Węgier.

Na kanałach telewizji węgierskiej zostaną pokazane liczne pozycje, poświęcone wspólnej historii, między innymi film dokumentalny „Szacunek dla narodu węgierskiego" o wydarzeniach z 1939 roku, kiedy to ponad 100.000 polskich żołnierzy i cywilnych uchodźców przybyło na Węgry, aby znaleźć schronienie przed grozą II wojny światowej, a także dokument „Węgierscy święci na polskiej ziemi”, który opowiada o kościele węgierskich świętych pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, znajdującym się w Orawce. Kościół, położony na dawnej granicy węgiersko-polskiej, jest symbolem przyjaźni obu narodów. W marcu i kwietniu na antenach telewizji węgierskiej będą także pokazywane polskie filmy fabularne, m.in. „Ostatnia rodzina" Jana Matuszyńskiego o Zdzisławie Beksińskim czy „Tatarak” Andrzeja Wajdy. Na antenach węgierskiego radia publicznego Bartók i Dankó 23 marca będzie można usłyszeć utwory polskich kompozytorów.

Na dzień 23 marca 2021 r. zaplanowano także ważne wydarzenie: Telewizja Polska i Instytut Współpracy Polsko–Węgierskiej im. Wacława Felczaka podpiszą List intencyjny o współpracy. Do zadań Instytutu należy promocja polsko-węgierskiego dziedzictwa i rozwijanie współpracy obu krajów na różnych polach: kulturalnym, oświatowym, gospodarczym, itp. List intencyjny inicjuje wspólne, szersze niż do tej pory działania obu instytucji, otwiera także nowe perspektywy dla współpracy polskich i węgierskich mediów, m.in. w zakresie wymiany kontentu czy twórczości audiowizualnej.

Źródło: sejm.gov.pl 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Multiswitch Opticum Red dCSS 52-32 Quattro

Multiswitch Opticum Red dCSS  - przestawka UniCable, SCR, do rozbudowy...

329 zł Więcej...

nc+ telewizja na kartę + moduł CI+

CAM CI+ 4K (bez ECP) z kanałami TVP 4K, Museum...

189 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

179 zł Więcej...