reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Gramy dla Białorusi 2021” w TVP

dodano: 2021-03-23 22:31
autor: Jan Borejko | źródło: TVP

Gramy dla Bialorusi 2021 TVP 360px.jpg W czwartek, 25 marca, odbędzie się specjalny koncert „Gramy dla Białorusi 2021”, będący wyrazem solidarności z wolnościowymi dążeniami naszych sąsiadów zza wschodniej granicy. Podczas koncertu wystąpi orkiestra Filharmonii Narodowej, gwiazdy polskiej sceny muzycznej, m. in.: Krystyna Prońko, Katarzyna Cerekwicka, Igor Herbut, Piotr Cugowski oraz artyści białoruscy. Organizatorem wydarzenia jest Narodowe Centrum Kultury (NCK) przy wsparciu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Telewizji Polskiej S.A. oraz Filharmonii Narodowej. Transmisja koncertu odbędzie się w dniu wydarzenia o godz. 20:15 na antenach TVP Kultura, TV Biełsat, TVP Polonia, TVP Wilno oraz w Internecie.

e-teatr.pl
Gramy dla Białlorusi TVP koncert 2020 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Obok gwiazd polskiej estrady w Filharmonii Narodowej zagra i zaśpiewa białoruska grupa indie popowa NaviBand oraz chór Harmoń z Łosinki. Orkiestrę poprowadzą: Adam Sztaba i Zuzanna Falkowska, którzy wraz z Marcinem Mirowskim odpowiedzialni są za aranżację i oprawę muzyczną wydarzenia.

Koncert odbywa się w geście solidarności z naszymi sąsiadami z Białorusi, którzy od sierpnia ubiegłego roku z ogromną determinacją i odwagą, nie zważając na represje i zagrożenia, upominają się o demokrację i wolność, tak jak Polacy ponad 40 lat temu, gdy strajki, protesty i starcia z policją były codziennością polskich obywateli. Data wydarzenie nie jest przypadkowa. 25 marca to Dzień Wolności Białorusi - święto, nieuznawane przez władze, ale od lat celebrowane przez białoruskich obywateli, którzy w ten sposób demonstrują swoje przywiązanie do wolności.

W programie koncertu znalazły się utwory ikony polskiej sceny muzycznej - Czesława Niemena, który urodził się i wychował na terenach dzisiejszej Białorusi, w nowych aranżacjach. Zabrzmią też utwory zespołu NaviBand, napisane dla wsparcia ubiegłorocznych protestów białoruskiego społeczeństwa, słynne „Mury” Jacka Kaczmarskiego oraz przebój białoruskiej grupy Lyapis Trubetskoy, pt. „Graj”. Koncert, który ze względu na przepisy epidemiczne odbędzie się bez udziału publiczności, można będzie oglądać na żywo, tj. o godz. 20:15 na antenach telewizji publicznej (TVP Kultura, TVP Polonia, Biełsat TV, TVP Wilno) oraz online na profilu facebookowym i stronie internetowej NCK. W innym terminie koncertu można będzie wysłuchać w programie Pierwszym i Drugim Polskiego Radia.

Narodowe Centrum Kultury, które jest organizatorem koncertu, od wielu lat aktywnie działa na rzecz dialogu kultury polskiej z kulturami innych państw Europy Środkowo-Wschodniej:

- Wspieramy twórców z krajów ościennych, w tym z Białorusi, którzy są gośćmi cyklicznych wydarzeń NCK, m.in. festiwali Wschód Kultury i Eufonie, oraz stypendystami zarządzanego przez NCK programu Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu pn. Gaude Polonia. Dlatego po raz drugi organizujemy koncert i akcję wspierającą naszych białoruskich sąsiadów. 12 i 13 września 2020 r., podczas pierwszego koncertu i akcji #LightForBelarus na ponad 170 obiektach publicznych w Polsce pojawiły się historyczne narodowe barwy Białorusi. Liczymy, że już za kilka dni, 25 marca br. białoruskie barwy znów pojawią się w całej Polsce – podkreśla prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury. 

- Telewizja Polska wspiera wolne i niezależne dziennikarstwo białoruskie. Na co dzień jesteśmy z Białorusinami dzięki TV Biełsat. Bardzo ważne i naturalne jest dla nas współorganizowanie tego koncertu. Pamiętajmy o uwięzionych i skazanych dziennikarkach Biełsatu Kaciarynie Andrejewej i Darii Czulcowej – dodaje Mateusz Matyszkowicz, członek zarządu Telewizji Polskiej S.A.


Towarzysząca koncertowi akcja #LightForBelarus, która odbędzie się tego samego dnia, tj. 25 marca br., będzie kolejnym gestem solidarności z Białorusią. Akcja polega na oświetlaniu budynków instytucji kultury oraz innych obiektów publicznych w narodowych barwach flagi Białorusi: biało-czerwono-białej lub innej dostępnej formie ekspozycji historycznych barw Białorusi, np. wywieszeniu w oknach flag. Zachęcamy wszystkich do udziału w tym wydarzeniu.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Linbox WS-6944 PRO dla DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

449 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ DUO 4K SE

Vu+ DUO 4K SE - najnowszy odbiornik Ultra HD 4K...

1 699 zł Więcej...

Odbiornik AX 4KBOX HD61 Twin

AX 4K HD61 Twin - najnowszy odbiornik Ultra HD marki...

829 zł Więcej...