reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Wielkanoc z nutą optymizmu w RMF Classic

dodano: 2021-04-02 09:16 | aktualizacja: 2021-04-02 13:30
autor: Łukasz Knapik | źródło: Bauer Media Group/satkurier.pl

RMF Classic Na wyjątkowy czas świąt wielkanocnych dziennikarze stacji radiowej RMF Classic (Bauer Media Group) przygotowali programy, które - jak zapowiada nadawca, pozwolą bardziej optymistycznie spojrzeć zarówno na otaczający nas świat, jak i na naszą przyszłość. Nie można jednak uciec od refleksji i rozważań nad duchowym wymiarem tych dni. Będą też kabarety. Na słuchaczy w Wielkim Tygodniu i w Wielkanoc czekać będą takie programy jak „Eureka”, „Kino w roli głównej”, „Tajemnice ptasiej alkowy”, „Wesołych świąt”, „Jasna strona świata”, „Wszystkie arrasy króla” i „Operowa niedziela”.

RMF Classic


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W Wielki Piątek (2 kwietnia br.) przed południem w programie „Eureka” będzie można usłyszeć o największych odkryciach i zagadkach związanych z chrześcijaństwem i „Biblią”, takich jak Arka Przymierza, Całun Turyński czy słynne zwoje z Qumran, których nowe partie odkryto nie tak dawno. W popołudniowym magazynie „Kino w roli głównej” przypomniane zostaną polskie filmy, w których pojawiają się motywy związane z Wielkanocą - między innymi „Brzezina” czy „Piłat i inni”. Wieczór wielkopiątkowy w RMF Classic to rozmowa z Ewą Liegman, prezeską Hospicjum Pomorze Dzieciom oraz Elwirą Liegman, dyrektorką Holistycznego Centrum Wsparcia po Stracie eMOCja. - To będzie opowieść o tym, że nie jesteśmy sami w cierpieniu, a także o tym, jak - mimo wszystko - dodać więcej życia do każdego naszego dnia - zapowiada nadawca. Ten wyjątkowy wieczór zakończy w RMF Classic wspólne słuchanie albumu „Cantus”, na którym Christian-Pierre La Marca wykonuje 17 utworów sakralnych na wiolonczeli.

W Wielką Sobotę (3 kwietnia br.) przed południem bohaterką programu będzie wiklina. To tradycyjne tworzywo, z którego wyplata się wielkanocne koszyczki, jest też ulubionym materiałem znakomitych designerów i coraz częściej pojawia się w stylowych wnętrzach w zaskakujących rolach, tak jak i inne ludowe wzorce, o których opowiedzą sami projektanci. Popołudnie w RMF Classic to rozmowa z ornitologiem, doktorem Andrzejem Kruszewiczem o „Tajemnicach ptasiej alkowy” - czyli o jego najnowszej książce, w której snuje fascynujące opowieści o naszych skrzydlatych braciach mniejszych. Możliwe, że po tym programie słuchacze inaczej spojrzą na wielkanocnego kurczaczka. Wieczór w Wielką Sobotę to także spotkanie z Markusem Torgeby, byłym sportowcem, który po kontuzji porzucił stresujące miejskie realia i przez cztery lata prowadził pustelnicze życie w puszczy, w pełnej harmonii z przyrodą i samym sobą.

W świąteczną niedzielę (4 kwietnia br.) przed południem w RMF Classic Artur Andrus udowodni, że życzenie komuś „Wesołych świąt” wcale nie musi być grzecznościowym zwrotem. W specjalnym programie pod takim właśnie hasłem usłyszeć będzie można fragmenty kabaretowych programów poświęcone Wielkanocy, w tym także słynną frazę o „wyższości świąt Wielkiej Nocy nad świętami Bożego Narodzenia”. Popołudnie to spotkanie z aktorem Danielem Olbrychskim i przypomnienie - między innymi - jego roli w filmie „Brzezina”, w którym do wielkanocnego stołu zasiadał z Olgierdem Łukaszewiczem. Po tej rozmowie, w programie „Jasna strona świata”, wizyta we wsi Kozy na Podbeskidziu, koło Bielska-Białej, i opowieść o tamtejszej ciekawej ludowej tradycji wielkanocnej, czyli przemarszu Śmierguśników. Tuż potem RMF Classic zaprosi na królewski Wawel i opowieści o „Wszystkich arrasach króla”. Ta wystawa dzieł z kolekcji Zygmunta Augusta otwarta została tuż przed obecnym lockdownem, będzie więc okazja, żeby wyostrzyć sobie apetyt na czas, kiedy ograniczenia znikną. W wielkanocnej „Operowej niedzieli” zabrzmi tym razem „Carmina Burana” Carla Orffa. Będzie to wykonanie pod batutą zmarłego rok temu Krzysztofa Pendereckiego.

Lany Poniedziałek (5 kwietnia br.) rozpocznie rozmowa z Janiną Ochojską-Okońską, posłanką do Parlamentu Europejskiego, założycielką i prezeską Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH), organizacji, która - między innymi - buduje studnie w Sudanie. - To będzie refleksja na temat roli wody w kulturze i tradycji oraz opowieść o tym, jak woda i dostęp do niej wpływa na życie ludzi i ich codzienność - zapowiada nadawca. Także kolejny program związany będzie z wodą. To spotkanie z Szymonem Machnowskim, żołnierzem - kontrolerem ruchu lotniczego w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni, który zimą, w ramach akcji charytatywnej, po raz kolejny spłynął kajakiem kilkaset kilometrów po Wiśle, zbierając pieniądze dla chorych przyjaciół. Na zakończenie świątecznego programu, w poniedziałkowy wieczór pojawi się jeszcze jeden optymistyczny akcent, czyli opowieści o tym, jak naukowcy pracują nie tylko nad ochroną ginących gatunków zwierząt, ale także nad wskrzeszaniem tych, których już dawno nie ma na Ziemi.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Radiowe propozycje


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Przepust dachowy średnicy 90mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 90mm

220 zł Więcej...

Antena Famaval 80SP grafit

Portugalska antena podświetlana firmy Famaval 80cm, do odbioru wiązek satelitów...

79 zł Więcej...

Odbiornik Octagon SX88+ SE HEVC HD Multistream

Najnowsza wersja satelitarnego odbiornika Octagon SX88+ SE HD, z DX...

249 zł Więcej...
reklama