reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Wielkanoc z nutą optymizmu w RMF Classic

dodano: 2021-04-02 09:16 | aktualizacja: 2021-04-02 13:30
autor: Łukasz Knapik | źródło: Bauer Media Group/satkurier.pl

RMF Classic Na wyjątkowy czas świąt wielkanocnych dziennikarze stacji radiowej RMF Classic (Bauer Media Group) przygotowali programy, które - jak zapowiada nadawca, pozwolą bardziej optymistycznie spojrzeć zarówno na otaczający nas świat, jak i na naszą przyszłość. Nie można jednak uciec od refleksji i rozważań nad duchowym wymiarem tych dni. Będą też kabarety. Na słuchaczy w Wielkim Tygodniu i w Wielkanoc czekać będą takie programy jak „Eureka”, „Kino w roli głównej”, „Tajemnice ptasiej alkowy”, „Wesołych świąt”, „Jasna strona świata”, „Wszystkie arrasy króla” i „Operowa niedziela”.

RMF Classic


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W Wielki Piątek (2 kwietnia br.) przed południem w programie „Eureka” będzie można usłyszeć o największych odkryciach i zagadkach związanych z chrześcijaństwem i „Biblią”, takich jak Arka Przymierza, Całun Turyński czy słynne zwoje z Qumran, których nowe partie odkryto nie tak dawno. W popołudniowym magazynie „Kino w roli głównej” przypomniane zostaną polskie filmy, w których pojawiają się motywy związane z Wielkanocą - między innymi „Brzezina” czy „Piłat i inni”. Wieczór wielkopiątkowy w RMF Classic to rozmowa z Ewą Liegman, prezeską Hospicjum Pomorze Dzieciom oraz Elwirą Liegman, dyrektorką Holistycznego Centrum Wsparcia po Stracie eMOCja. - To będzie opowieść o tym, że nie jesteśmy sami w cierpieniu, a także o tym, jak - mimo wszystko - dodać więcej życia do każdego naszego dnia - zapowiada nadawca. Ten wyjątkowy wieczór zakończy w RMF Classic wspólne słuchanie albumu „Cantus”, na którym Christian-Pierre La Marca wykonuje 17 utworów sakralnych na wiolonczeli.

W Wielką Sobotę (3 kwietnia br.) przed południem bohaterką programu będzie wiklina. To tradycyjne tworzywo, z którego wyplata się wielkanocne koszyczki, jest też ulubionym materiałem znakomitych designerów i coraz częściej pojawia się w stylowych wnętrzach w zaskakujących rolach, tak jak i inne ludowe wzorce, o których opowiedzą sami projektanci. Popołudnie w RMF Classic to rozmowa z ornitologiem, doktorem Andrzejem Kruszewiczem o „Tajemnicach ptasiej alkowy” - czyli o jego najnowszej książce, w której snuje fascynujące opowieści o naszych skrzydlatych braciach mniejszych. Możliwe, że po tym programie słuchacze inaczej spojrzą na wielkanocnego kurczaczka. Wieczór w Wielką Sobotę to także spotkanie z Markusem Torgeby, byłym sportowcem, który po kontuzji porzucił stresujące miejskie realia i przez cztery lata prowadził pustelnicze życie w puszczy, w pełnej harmonii z przyrodą i samym sobą.

W świąteczną niedzielę (4 kwietnia br.) przed południem w RMF Classic Artur Andrus udowodni, że życzenie komuś „Wesołych świąt” wcale nie musi być grzecznościowym zwrotem. W specjalnym programie pod takim właśnie hasłem usłyszeć będzie można fragmenty kabaretowych programów poświęcone Wielkanocy, w tym także słynną frazę o „wyższości świąt Wielkiej Nocy nad świętami Bożego Narodzenia”. Popołudnie to spotkanie z aktorem Danielem Olbrychskim i przypomnienie - między innymi - jego roli w filmie „Brzezina”, w którym do wielkanocnego stołu zasiadał z Olgierdem Łukaszewiczem. Po tej rozmowie, w programie „Jasna strona świata”, wizyta we wsi Kozy na Podbeskidziu, koło Bielska-Białej, i opowieść o tamtejszej ciekawej ludowej tradycji wielkanocnej, czyli przemarszu Śmierguśników. Tuż potem RMF Classic zaprosi na królewski Wawel i opowieści o „Wszystkich arrasach króla”. Ta wystawa dzieł z kolekcji Zygmunta Augusta otwarta została tuż przed obecnym lockdownem, będzie więc okazja, żeby wyostrzyć sobie apetyt na czas, kiedy ograniczenia znikną. W wielkanocnej „Operowej niedzieli” zabrzmi tym razem „Carmina Burana” Carla Orffa. Będzie to wykonanie pod batutą zmarłego rok temu Krzysztofa Pendereckiego.

Lany Poniedziałek (5 kwietnia br.) rozpocznie rozmowa z Janiną Ochojską-Okońską, posłanką do Parlamentu Europejskiego, założycielką i prezeską Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH), organizacji, która - między innymi - buduje studnie w Sudanie. - To będzie refleksja na temat roli wody w kulturze i tradycji oraz opowieść o tym, jak woda i dostęp do niej wpływa na życie ludzi i ich codzienność - zapowiada nadawca. Także kolejny program związany będzie z wodą. To spotkanie z Szymonem Machnowskim, żołnierzem - kontrolerem ruchu lotniczego w 43. Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni, który zimą, w ramach akcji charytatywnej, po raz kolejny spłynął kajakiem kilkaset kilometrów po Wiśle, zbierając pieniądze dla chorych przyjaciół. Na zakończenie świątecznego programu, w poniedziałkowy wieczór pojawi się jeszcze jeden optymistyczny akcent, czyli opowieści o tym, jak naukowcy pracują nie tylko nad ochroną ginących gatunków zwierząt, ale także nad wskrzeszaniem tych, których już dawno nie ma na Ziemi.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Radiowe propozycje


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...

Miernik Satlink ST-5150 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem

Miernik Satlink ST-5150 do pomiarów zarówno cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2,...

660 zł Więcej...