reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Smartfony z Androidem podejrzewane o przesyłanie danych na serwery Google

dodano: 2021-03-31 18:34
autor: DL | źródło: Mysmartprice/Icelandic Trinity College

android_antywirus_walka_360px.jpg Smartfony z Androidem są podejrzewane o niekontrolowane przesyłanie danych na serwery Google. Do takich wniosków doszedł Douglas Leigh z Icelandic Trinity College. Twierdzi on też, że smartfony z systemem Android wysyłają znacznie więcej danych do Google niż iPhone'y na serwery Apple.

android_antywirus_walka_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Okazuje się, że już po włączeniu każdy smartfon z Androidem wysyła 1 MB informacji na serwery Google, podczas gdy każdy iPhone wysyła tylko 42 KB. W trybie czuwania przez 12 godzin, Androidowy smartfon z „robotem” na pokładzie wysyła pakiet danych liczący około 1 MB.

Okazało się, że smartfony Android i iPhone wysyłają dane nawet podczas przeglądania ustawień. Wstępnie zainstalowane aplikacje, takie jak Chrome, są szczególnie „rozmowne”. Nawet w stanie bezczynności urządzenie z Androidem zbiera i wysyła około 1 MB danych co 12 godzin, podczas gdy iOS wysyła około 52 KBTylko dla regionu USA Android pozornie zbiera łącznie 1,3 TB danych co 12 godzin, podczas gdy w przypadku iOS jest to 5,8 GBLeith twierdzi również, że zarówno Android, jak i iOS wysyłają dane na swoje serwery, nawet gdy użytkownicy wykonują pozornie podstawowe lub codzienne zadania. Mowa o takich czynnościach jak przeglądanie ustawień lub... wkładanie karty SIM. Nawet preinstalowane aplikacje na Androida i iOS regularnie wysyłają dane na zdalne serwery, nawet jeśli nie są one otwierane ani używane. Te aplikacje obejmują Siri, Safari i iCloud w systemie iOS oraz Chrome, YouTube, Dokumenty Google i nie tylko w systemie Android.

Szczególnie niepokojące jest to, że nawet jeśli użytkownik smartfona wyraźnie zrezygnował ze zbieranie danych telemetrycznych to urządzenie robi swoje w tle.

Według Mysmartprice, Google nie zgadza się z wynikami badań i nazwał metodologię badań jako nieprawidłową. Korporacja nazwała zbieranie danych gwarancją efektywnego działania smartfona. Apple dodał, że iOS ma funkcje bezpieczeństwa, które uniemożliwiają użytkownikom śledzenie ich lokalizacji.

Google powołał się też na to, że przecież nowoczesne samochody regularnie wysyłają do producentów samochodów podstawowe dane o elementach pojazdów, ich stanie bezpieczeństwa i harmonogramach przeglądów, a więc nie ma w tym nic dziwnego, że telefony komórkowe działają w bardzo podobny sposób, bo chodzi też o wykrywanie i dostarczanie aktualizacji aplikacji i oprogramowania. Inna sprawa, że Google wykorzystuje te wszystkie dane w swój sposób, a są to czasami dane wrażliwe, czyli gdzie użytkownik był, co robił, gdzie nocował. Także mikrofony podsłuchują co robi użytkownik i do tego dobierane są reklamy - wystarczy sprawdzić mówić wielokrotnie, np. Volvo albo Tesla, by reklamy tych firm pojawiały się na sprzęgniętym z smartfonem laptopie czy na telefonie.

Źródło: scss.tcd.ie  mysmartprice.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Telkomy


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Przepust dachowy średnicy 101mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 101mm

339 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C AB TereBox 2T HEVC

Najnowszy hybrydowy (naziemno- kablowy) odbiornik DVB-T/T2/C (bez LAN) z MPEG-4/H.264...

119 zł Więcej...

Antena TELE System PF85 grafit

Włoska, stalowa antena podświetlana PF85 znanej firmy TELE System, z...

159 zł Więcej...