reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Polsat: Bierzemy udział w polepszaniu jakości

dodano: 2021-04-03 09:17
autor: Łukasz Knapik | źródło: Cyfrowy Polsat/satkurier.pl

Polsat „Design Dream. Pojedynek na wnętrza” W niedzielę, 4 kwietnia br. o godz. 17:35 w telewizji Polsat, a w kolejnych dniach w kanale Polsat 2, wyemitowany zostanie premierowo 5. odcinek programu „Design Dream. Pojedynek na wnętrza”. Będzie to półfinał. Gospodynią widowiska jest Anna Wyszkoni. Wszystkie konkurencje i całą rywalizację oceniają jurorzy - Anna Cybulska i Jakub Szczęsny. Poniżej prezentujemy wywiad z jurorem Jakubem Szczęsnym. Opowiedział o postępach uczestników programu i o tym jak powinniśmy podchodzić do urządzania wnętrz w naszych własnych czterech kątach.

Polsat „Design Dream. Pojedynek na wnętrza”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jakub Szczęsny to architekt, projektant wnętrz oraz wykładowca akademicki. Jest pierwszym polskim architektem, którego projekt, Dom Kereta, nazywany też „najwęższym domem świata” znalazł się w kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku. Dużą część działalności Jakuba Szczęsnego stanowią projekty społeczne powstające na całym świecie, między innymi w Australii, Palestynie, Izraelu, czy Indiach. Ceni wysublimowaną, funkcjonalną i formalną prostotę, używanie naturalnych, najlepiej lokalnie uzyskiwanych materiałów i prawdę, która w projektowaniu przejawia się po prostu nie udawaniem czegokolwiek w imię epatowania luksusem.

W „Design Dream. Pojedynek na wnętrza” wraz z architektką wnętrz Anną Cybulską ocenia aranżacje przygotowane przez uczestników programu. Jak czytamy w komunikacie, jego opinie są często surowe, ale to one sprawiają, że finalne projekty stają się bardziej funkcjonalne i lepiej dopasowane do potrzeb osób, które będą z nich korzystać na co dzień (więcej tutaj).

„Design Dream. Pojedynek na wnętrza” - wywiad z jurorem Jakubem Szczęsnym: „Bierzemy udział w procesie polepszania jakości”

Jak twoim zdaniem można określić „Design Dream. Pojedynek na wnętrza”?

- Ten program jest mieszanką z jednej strony zawodów sportowych w wersji wnętrzarskiej, czyli formą wysiłku, stresu i pokazania dramaturgii tego wyścigu. A z drugiej strony jest też formą edukacji, bo pokazujemy bardzo wiele ważnych dla większości Polaków tematów związanych z rozwiązywaniem problemów codzienności w naszych wnętrzach, czyli w bezpośrednim środowisku życia.


Jak odnalazłeś się w roli jurora w programie?

- Myślę, że nie miałem problemu z wejściem w tę rolę, ponieważ po pierwsze jestem projektantem wnętrz, a także szefem, w związku z tym potrafię wymagać i egzekwować pewne nieścisłości w projektach. Po drugie pracuje jako nauczyciel akademicki, a także oceniam prace młodych zdolnych w wielu konkursach architektonicznych. To wszystko sprawiło, że odnalazłem się w tej roli bez problemu.


Jako doświadczony architekt jak oceniasz poziom pierwszej edycji programu? Czy uczestnicy rozwinęli skrzydła?

- „Design Dream. Pojedynek na wnętrza” to program, który łączy element edukacyjny i rozrywkowy, ale myślę, że my bierzemy też udział w procesie polepszania jakości. Wydaje mi się, i tutaj z Anią Cybulską jesteśmy zgodni, że z odcinka na odcinek nasi uczestnicy są coraz lepsi i przede wszystkim w większym stopniu odpowiadają na problemy bohaterów. To dla mnie bardzo ważne.


Mimo to jesteś dla uczestników dosyć surowy...

- Dla mnie najważniejsze w projektach, które widzimy w każdym odcinku jest odpowiedzenie na potrzeby ludzi. Zrozumienie ich problemów, oddzielenie tych prawdziwych od nieprawdziwych i przede wszystkim rozwiązanie trudności natury funkcjonalnej. Niekiedy moje oceny są surowe, aby zwrócić uwagę uczestników właśnie na popełnione błędy w funkcjonalności wnętrza. Myślę, że one sprawią, że ich przyszłe projekty nawet poza programem będą po prostu lepsze. Estetyka jest oczywiście bardzo ważna, ale dla mnie jest ona wtórna.


Twoja praca jest związana z aranżacją małych powierzchni, lubisz tworzyć i projektować w mikroskali. Uczestnicy naszego programu wskazują właśnie zbyt wiele funkcji na małym metrażu jako największe utrudnienie. Jaka jest twoja rada na projektowanie niewielkich przestrzeni?

- Problem polega na tym, że większość z nas funkcjonuje w powtarzalnych wyobrażeniach, à propos tego jak rozwiązywać problemy ograniczonej przestrzeni, które są, nawiasem mówiąc, dosyć uniwersalnymi problemami mieszkańców byłych krajów komunistycznych, w tym Polski. Większość naszych mieszkanek zawsze, a przynajmniej od lat 50. w górę, była mała. Podstawą do tego aby zmienić nasze podejście do projektowania pomieszczeń o ograniczonym metrażu jest to, żeby przede wszystkim pomyśleć o nietypowych środkach działania i poszerzeniu palety tych środków. Poczynając od doboru wielofunkcyjnych mebli, kończąc na własnej pracy. Ta nasza sprawczość i obudzenie w sobie „majsterkowicza” jest bardzo ważne. Bo czasami sami jesteśmy w stanie coś zbudować, ulepszyć, by mieszkało się nam lepiej.


Która z decyzji dotycząca eliminacji była dotychczas najtrudniejsza?

- Dla mnie najtrudniejsze okazało się wskazanie uczestnika, który musi opuścić program w pierwszym odcinku. Mimo że ta eliminacja była najbardziej ewidentna jeżeli chodzi o różnicę jakościową to fakt, że trzeba wskazać tego „najgorszego” jest jakąś formą blokady psychicznej i z tym musiałem sobie poradzić.


Czy chciałbyś, aby powstała druga edycja programu „Design Dream. Pojedynek na wnętrza”?

- Myślę, że jeżeli utrzymamy ten najbardziej interesujący, przynajmniej dla mnie charakter edukacyjny to będzie to bardzo dobra rzecz dla nas wszystkich. Dlatego liczę na to, że powstanie druga edycja programu.

 
Anna Wyszkoni w programie „Design Dream. Pojedynek na wnętrza”, foto: Cyfrowy Polsat
Anna Wyszkoni w programie „Design Dream. Pojedynek na wnętrza”, foto: Cyfrowy Polsat
Anna Wyszkoni w programie „Design Dream. Pojedynek na wnętrza”, foto: Cyfrowy Polsat
Anna Wyszkoni w programie „Design Dream. Pojedynek na wnętrza”, foto: Cyfrowy Polsat
Anna Wyszkoni w programie „Design Dream. Pojedynek na wnętrza”, foto: Cyfrowy Polsat
Anna Wyszkoni w programie „Design Dream. Pojedynek na wnętrza”, foto: Cyfrowy Polsat
Anna Cybulska w programie „Design Dream. Pojedynek na wnętrza”, foto: Cyfrowy Polsat
Anna Cybulska w programie „Design Dream. Pojedynek na wnętrza”, foto: Cyfrowy Polsat
Jakub Szczęsny w programie „Design Dream. Pojedynek na wnętrza”, foto: Cyfrowy Polsat
Jakub Szczęsny w programie „Design Dream. Pojedynek na wnętrza”, foto: Cyfrowy Polsat


„Design Dream. Pojedynek na wnętrza” - emisja w niedziele o godz. 17:35 w telewizji Polsat. Program ten mogą również oglądać widzowie kanału Polsat 2.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Signal T2-Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Signal dla Naziemnej Telewizji...

149 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Wiwa H.265 Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Wiwa dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...