reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 9°E?

dodano: 2021-04-06 12:45 | aktualizacja: 2021-04-07 14:15
autor: Rafał Olchowik | źródło: SAT Kurier 3-4/2021

Eutelsat 9B Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 9°E? Pozycja orbitalna 9°E została uruchomiona przez operatora Eutelsat w maju 2007 roku, aby sprostać rozwojowi odbioru satelitarnego w Europie, rosnącej liczbie kanałów i nadejściu HDTV. Gospodarstwa domowe wyposażone w odbiór głównej pozycji Eutelsat Hot Bird 13°E mogły łatwo dodać kanały nadawane z 9°E, stosując drugi konwerter lub specjalny Monoblock o rozstawie promienników 3-4 stopnie. W krótkim czasie nowa pozycja stała się popularna nie tylko wśród nadawców i operatorów, ale również użytkowników końcowych.

Eutelsat
Eutelsat 9B Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 9°E?


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Rozwój nowej pozycji 9°E – kluczowe daty
  1. Maj 2007: Uruchomienie satelity EuroBird 9 z pojemnością 20 transponderów pasma Ku w wiązce pokrywającej obszar Europy, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. EuroBird 9 to przesunięty dawny Hot Bird 2 z pozycji 13°E.
  2. Luty 2009: Zwiększenie pojemności do 38 transponderów dzięki wymianie na EuroBird 9A. Dla EuroBird 9 postanowiono nowe zadania – wsparcie floty satelitarnej na pozycji 36°E dla europejskiej części Rosji i krajów byłego Związku Radzieckiego. EuroBird 9A wcześniej działał pod oryginalną nazwą Hot Bird 7A (13°E).
  3. Maj 2011: Wprowadzenie do eksploatacji nowego satelity Eutelsat Ka-Sat z zastosowaniami szerokopasmowymi w paśmie Ka.
  4. Marzec 2012: Zmiana nazwy na Eutelsat 9A. Nowy system nazewnictwa objął wszystkie satelity należące do spółki Eutelsat Communications, by marka prezentowała się w sposób spójny i jednolity.
  5. Marzec 2016: Uruchomienie nowego i bardziej zaawansowanego technologicznie satelity Eutelsat 9B. Dostępna pojemność zwiększyła się o 70 procent. Jego poprzednik Eutelsat 9A przeszedł na 13°E, gdzie rozpoczął pracę jako Eutelsat Hot Bird 13E.

Eutelsat 9B został wyniesiony rosyjską rakietą Proton z blokiem Breeze M z kosmodromu Bajkonur (Kazachstan) dnia 29 stycznia 2016 roku o godz. 23:20 polskiego czasu. Satelitę zbudował i dostarczył Airbus Defence and Space na platformie Eurostar E3000 z masą startową 5300 kg i mocą 12 kW. Był to 21. satelita zamówiony w 2011 roku przez Eutelsat Communications od Astrium. Przewidywany czas życia wynosi nie mniej niż 15 lat.

Ten nowoczesny satelita telekomunikacyjny wdrożył nowy program, który znacznie rozszerzył i zróżnicował pojemność na pozycji orbitalnej 9°E, dedykowanej europejskim rynkom o wysokim tempie rozwoju. Eutelsat 9B zapewnia maksymalny zasięg satelitarny w całej Europie dla kanałów telewizyjnych i platform DTH dzięki szerokiej wiązce Wide. Pięć skoncentrowanych regionalnie, wydajnych rozwiązań skutecznie obsługuje rynki językowe (pierwsza wiązka dla krajów skandynawskich, bałtyckich i Ukrainy, druga dla Grecji, trzecia dla Włoch, czwarta i piąta o różnych pokryciach dla Niemiec). Satelita oferuje pojemność tylko w paśmie Ku. W sumie posiada 50 transponderów (47 o szerokości 36 MHz), ale dzięki możliwości wykorzystania tych samych częstotliwości, może zaoferować 66 transponderów. Dla odbiorców w Polsce najtrudniejsza do odbioru jest wiązka włoska. Pozostałe mają silny sygnał.
 
Eutelsat 9B - wiązka Widebeam
Eutelsat 9B - wiązka Nordic Eastern
Eutelsat 9B - wiązka Italy
Eutelsat 9B - wiązka Greece
Eutelsat 9B - wiązka Germany A
Eutelsat 9B - wiązka Germany GE

Eutelsat Ka-Sat został wyniesiony rakietą Proton z blokiem Breeze M dostarczoną przez ILS. Wyniesienie satelity mającego masę startową 5800 kg odbyło się 26 grudnia 2010 roku o godz. 22.51 z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Zbudowany jest na platformie Eurostar E3000. Na orbicie ma spędzić 15 lat.

Ka-Sat to potężna platforma zapewniająca usługi o dużej przepustowości użytkownikom i przedsiębiorstwom spoza zasięgu sieci naziemnych. Jego rewolucyjna koncepcja opiera się na ładunku składającym się z 82 wiązek w paśmie Ka, połączonych z siecią 10 stacji naziemnych. Taka konfiguracja umożliwia ponowne wykorzystanie częstotliwości, zwiększając łączną przepustowość do ponad 90 Gb/s i umożliwiając dostarczenie łączności internetowej do ponad miliona domów, z prędkością porównywalną do ADSL. Eutelsat świadczy swoje rozwiązania w połączeniu z wieloma partnerami, w tym usługę dwukierunkowego Internetu Tooway i usługę newsgatheringu NewsSpotter. Sieć ViaSat obejmuje USA i Kanadę z ponad 145 Gb/s przepustowości i usługami pod markami Exede i Xplornet.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC

Odbiornik EDISION OS NINO+ DVB-S2 HEVC - tani tuner na...

349 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

130 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...