reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 9°E?

dodano: 2021-04-06 12:45 | aktualizacja: 2021-04-07 14:15
autor: Rafał Olchowik | źródło: SAT Kurier 3-4/2021

Eutelsat 9B Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 9°E? Pozycja orbitalna 9°E została uruchomiona przez operatora Eutelsat w maju 2007 roku, aby sprostać rozwojowi odbioru satelitarnego w Europie, rosnącej liczbie kanałów i nadejściu HDTV. Gospodarstwa domowe wyposażone w odbiór głównej pozycji Eutelsat Hot Bird 13°E mogły łatwo dodać kanały nadawane z 9°E, stosując drugi konwerter lub specjalny Monoblock o rozstawie promienników 3-4 stopnie. W krótkim czasie nowa pozycja stała się popularna nie tylko wśród nadawców i operatorów, ale również użytkowników końcowych.

Eutelsat
Eutelsat 9B Jak odbierać kanały z pozycji orbitalnej 9°E?


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

RTG International (Russian Travel Guide) to kanał dokumentalno-podróżniczy, ukazujący najpiękniejsze zakątki Rosji, rosyjską sztukę i kulturę, tradycje rdzennej ludności i życie zwykłych Rosjan. Kanał jest darmową alternatywą dla światowych gigantów Discovery i National Geographic, ale z tą różnicą, że opowiada tylko o Rosji. Zawarte w przekazie trzy ścieżki dźwiękowe (rosyjska, angielska, turecka) skutecznie pozwalają promować Rosję w Europie i na świecie. Karusel International to projekt dziecięcy dwóch nadawców publicznych z Rosji: Pierwyj i VGTRK. Stacja oferuje wybór unikatowych programów łączących elementy edukacyjne, rozwojowe i zabawowe dla dzieci i młodzieży – jest emitowana w języku rosyjskim.
 
RTG International

Chińskie stacje telewizyjne. CCTV4 jest podstawowym kanałem od państwowego nadawcy z Chin dla chińskich widzów przebywających za granicą. Jego filia China Global Television rozwija światowy pakiet telewizyjny z CGTN (anglojęzyczny kanał informacyjny), CGTN Documentary (anglojęzyczny kanał dokumentalny) oraz z kanałami w najczęściej używanych językach na świecie CGTN Español (hiszpański), CGTN Russkij (rosyjski) i CGTN Arabic (arabski). Pakiet bez CGTN można oglądać w jakości SD z satelity Eutelsat 9B, ale na sąsiednim Hot Birdzie można znaleźć pełną ofertę i to w rozdzielczości HD. Inny nadawca oferuje Phoenix InfoNews Channel, dostarczający w języku chińskim najświeższe informacje o sprawach międzynarodowych i rozwoju finansowym chińskich społeczności na całym świecie.
 
Phoenix InfoNews Channel

Wyjątkiem jest niezależna NTD TV (New Tang Dynasty Television), nadająca z Nowego Jorku z pomocą inwestorów chińskiego pochodzenia. Za cel stawia tworzenie alternatywy dla chińskich mediów państwowych – podawanie informacji na temat Chin, promowanie tradycyjnej kultury chińskiej i wspieranie wzajemnego zrozumienia między Wschodem a Zachodem. Na antenie króluje też rozrywka w postaci filmów, seriali i formatów typu show.
 
NTD TV

Z holenderskich stacji to głównie muzyczne TV Oranje, Schlager TV i Nashville TV. Pierwsza stacja skupia się na lokalnej scenie muzyki pop z lat 60., 70., 80, a także muzyce sentymentalnej o życiu i miłości w wykonaniu lokalnych twórców w późniejszym okresie. Druga stacja koncentruje się na popularnych szlagierach z Niemiec i Austrii. Ostatnia jest przeznaczona dla miłośników muzyki country w najszerszym tego słowa znaczeniu. Od muzyki współczesnej autorstwa Luke Bryan, Carrie Underwood, Brad Paisley, Blake Shelton i Garth Brooks, po klasykę Dolly Parton, Johnny Cash, Merle Haggard i Willie Nelson. Niespotykane rozwiązanie dwóch kanałów NL Regionaal 1 i NL Regionaal 2 zawiera transmisje 12 regionalnych stacji telewizyjnych z Holandii – oczywiście w niepełnym wymiarze, ale dzięki temu rozwiązaniu udało się uniknąć wysokich kosztów dzierżawy pojemności i dyskryminacji abonentów z poszczególnych regionów Holandii. Na dwóch kanałach NL Regionaal obejrzymy wybrane pasma kanałów Omrop Fryslân, TV Noord, TV Derenthe, TV Oost, Omroep Flevoland, Omroep Zeeland, RTV Utrecht, L1mburg, Omroep Brabant, Omroep Gelderland, NH Nieuws i Omroep West.

Długo transmisji nie szyfruje The Israeli Network. Stacja z dumą prezentuje to, co najlepsze w izraelskiej telewizji. Są codzienne wiadomości, dramaty, komedie, talk-show, rozrywka, kultura, religia i bogactwo programów dla dzieci i nastolatków. Stanowi idealne narzędzie do nauki języka hebrajskiego, bowiem emituje ciekawą zawartość głównych telewizji w Izraelu Keshet 12, Reshet 13 czy Kan 11.
 
The Israeli Network

Greckie stacje telewizyjne. 4E TV to kanał o tematyce religijnej prowadzony przez Kościół Prawosławny Grecji i pierwszy kanał na świecie poświęcony wierze greckiego prawosławia. Obok programów na temat wiary, są także nabożeństwa na żywo oraz edukacyjne i zabawne programy rodzinne. Vouli Tileorasi zawiera relacje z posiedzeń parlamentarnych, poza tym regularnie uczestniczy w promowaniu kultury i sztuki w społeczeństwie, klasyki filmowej z greckiej i międzynarodowej kinematografii. Treści zagraniczne są emitowane w oryginalnej wersji językowej i czasami zdarzy się coś obejrzeć po polsku.
 
Vouli Tileorasi

W otwartej dystrybucji spółki M7 Deutschland jest dostępnych kilka kanałów niemieckojęzycznych z portfolio Viacom (Nickelodeon, Comedy Central).

Jak wyszukać pozycję 9°E? Zakładamy, że antena jest ustawiona na Eutelsat Hot Bird 13°E

Satelita Eutelsat 9B stacjonuje na 9°E długości geograficznej wschodniej. Antena musi być skierowana w kierunku południowo-zachodnim (bliżej południa niż zachodu). Kąt elewacji (góra-dół) będzie delikatnie mniejszy w porównaniu do ustawienia na satelity Eutelsat Hot Bird 13°E, ale na tym etapie nie ma potrzeby korygować tego kąta. Przed rozpoczęciem prac należy się upewnić, czy niebo w danym kierunku jest odsłonięte od drzew, budynków i innych przeszkód w najbliższym otoczeniu. Do określenia kierunku pomocny może być kompas lub aplikacja w smartfonie.

Podstawowe parametry, jak azymut/kąt elewacji anteny i skręcenie konwertera (skew), znajdziemy w Internecie, np. na stronie satlex.net w kategorii Technika/Kalkulatory lub jp.pum.edu.pl/satel/az/index.html. Dane będą potrzebne, by określić położenie anteny.

Znając powyższe parametry i mając do dyspozycji niezbędne podziałki na elementach zawieszenia czaszy, możemy „celować” w pozycję 9°E.
Odbiornik pozostawiamy na transponderze korzystającym z szerokiej wiązki ogólnoeuropejskiej Wide satelity Eutelsat 9B.

Bardzo pomocne będzie umieszczenie telewizora blisko anteny, aby zapewnić sobie jednoczesny podgląd na ekran telewizyjny. Jeżeli nasze warunki nie pozwalają tego spełnić (bo np. antena znajduje się na dachu), to należy uwzględnić koniecznie punkt 12.

Aktualne wykazy transponderów można znaleźć w magazynie drukowanym SAT Kurier lub w Internecie, np. na flysat.com. Do ustawienia anteny wybieramy duży multipleks z SR między 22000÷45000 – najlepiej w standardzie DVB-S/QPSK, później DVB-S2/QPSK, ostatecznie DVB-S2/8PSK. Należy wziąć pod uwagę korekcję błędów FEC – najniższa będzie najlepsza (np. FEC 1/2, następnie 2/3, 3/4; ostatecznie 5/6, 7/8). Oczywiście nie zawsze wszystkie kryteria będą spełnione, bo to operator ustala parametry transponderów, a odbiorcom pozostaje dostosować się do postawionych wymagań.

Przykładem do ustawienia Eutelsat 9B może być transponder GlobeCast z częstotliwości 11,996 GHz, pol. V (SR: 27500, FEC: 3/4; DVB-S/QPSK) lub węgierskiego nadawcy publicznego MTVA z częstotliwości 11,958 GHz, pol. V (SR: 27500, FEC: 2/3; DVB-S2/8PSK). Aktualność podanych parametrów należy sprawdzić zgodnie z punktem 6.

Kolejnym krokiem jest ustawienie azymutu (obracamy o 4° w kierunku zachodnim) do wartości obliczonej na stronie internetowej. Najlepiej jest wykonać kilka mniejszych przesunięć, średnio o 1 stopień. Dzięki temu zmniejszymy ryzyko, że obrócimy antenę zbyt daleko na zachód.
Każdy ruch anteną kończymy odczekaniem kilkunastu sekund, aby odbiornik przetworzył informacje i dopiero weryfikujemy pasek sygnału w menu widocznym na telewizorze.

Po uzyskaniu sygnału i upewnieniu się, że jesteśmy na właściwym satelicie (należy wyszukać kanały z danego transpondera), pozostaje delikatna korekta azymutu/elewacji anteny i skręcenia LNB dla słabszych transponderów, doprowadzając możliwie do najbardziej optymalnego odbioru.
Bardzo ważna jest technika dokręcania śrub blokujących antenę w poziomie – śruby należy dokręcać krzyżowo, na przemian i małymi ruchami, tak aby docisk z każdej strony rozkładał się równomiernie. Jednocześnie należy obserwować pasek sygnału na ekranie (najlepiej na najsłabszej częstotliwości) i na bieżąco korygować dokręcanie śrub.

Opisaną metodę wykonamy precyzyjniej i szybciej, wykorzystując miernik sygnału satelitarnego. Urządzenie możemy podpiąć bezpośrednio przy antenie, a dzięki dokładniejszej skali pomiarowej, dokładniej ustawić wszystkie parametry. Jeżeli nie mamy podglądu na ekran telewizora będąc przy antenie, to wówczas bezwzględnie należy skorzystać z urządzenia pomiarowego.

Co w sytuacji, kiedy podziałki na zawieszeniu anteny są nieczytelne albo ich nie ma?

W takim przypadku ustawienie anteny nie będzie wcale trudniejsze, ponieważ Eutelsat 9B (9°E) znajduje się bardzo blisko Eutelsat Hot Bird 13B/13C/13E (13°E). Należy zrealizować wszystkie etapy, pomijając pkt. 2 i pkt 3.

Konwerter Monoblock zamiast ustawiania anteny na 9°E

Bliskie sąsiedztwo pozycji 9°E z najpopularniejszą w Polsce 13°E pozwala na założenie specjalnego konwertera typu Monoblock o rozstawie promienników 3-4 stopnie. Takie rozwiązanie świetnie się sprawdza dla wymiarów lustra 80-85 cm (rozstaw 3°) i 70-75 cm (rozstaw 4°). Konwerter powinien być wyposażony w nakładkę do zamocowania na wysięgniku, ponieważ odległość promienników często nie pozwala na montaż konwertera za jeden z falowodów. Wówczas najpierw zakładamy Monoblock, wprowadzamy w odbiorniku ustawienia portów DiSEqC dla obu satelitów, a następnie ustawiamy antenę po środku między 13°E i 9°E. Odbiór obu pozycji odbywa się „z zeza”.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Odbiornik Vu+ UNO 4K SE S2X FBC Multistream

Vu+ UNO 4K SE - najnowsza wersja tunera 4K od...

1 279 zł Więcej...

Google TV Next 4K Stick HDMI

Google TV Next 4K Stick HDMI to ciekawy i wydajny...

379 zł Więcej...