reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Szklarnia fotowoltaiczna Tenairlux daje 4 t szparagów

dodano: 2021-04-06 17:56 | aktualizacja: 2021-04-06 22:05
autor: Jerzy Kruczek | źródło: Tenergie

Tenergie szklarnia fotowoltaiczna 360px.jpg Francuski producent energii odnawialnej i drugi gracz na rynku energii słonecznej we Francji, Tenergie (Meyreuil, 100 pracowników z obrotem 207 mln euro) od ponad 10 lat tworzy synergię między światem rolnictwa a zieloną energią, oferując rozwiązania długoterminowe. Wśród
dużych projektów realizowanych przez firmę jest szklarnia fotowoltaiczna Tenairlux© zaprojektowana dla Domaine Saint Vincent w Mallemort (Bouches-du-Rhône) na południu Francji. Ta szklarnia fotowoltaiczna dostarcza 3,1 GWh energii i 4 t szparagów!


Tenergie
Tenergie szklarnia fotowoltaiczna Tenairlux 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Francuska szklarnia fotowoltaiczna dostarcza 3,1 GWh i 4 tony szparagów na hektar w ciągu jednego roku.
Szklarnia słoneczna została zbudowana przez francuskiego dewelopera Tenergie w 2017 r., a w 2020 r. odnotowała niezwykłe wyniki zarówno pod względem uzysku energii elektrycznej z rolnictwa, jak i energii elektrycznej.

Tenergie, uruchomił swoją pierwszą szklarnię fotowoltaiczną w oparciu o własną technologię Tenairlux - została zbudowana z paneli PV 265 W i ma moc zainstalowaną 2,1 MW.

- 4 lata po oddaniu do użytku tej szklarni o powierzchni 33 000 m² nasza opinia jest pozytywna, z wydajnością 4 t / h w pierwszym roku uprawy zielonych szparagów z Prowansji, po okresie zróżnicowanej uprawy, w tym cukinii, rzepy, słodkich ziemniaków w ciągu pierwszych 3 lat i produkcja 3,1 GWh zielonej energii elektrycznej, co odpowiada zużyciu 700 gospodarstw domowych bez ogrzewania - napisała spółka Tenergie w komunikacie.


Oczekuje się, że w 2022 r. spodziewane plony rolne wzrosną do 9 t/ha.

Wśród zalet tej koncepcji szklarniowej, instalacja modułów fotowoltaicznych umożliwia zmniejszenie cienia rzucanego na ziemię (36% w porównaniu z 52% w przypadku konwencjonalnej szklarni). Światło jest lepiej wykorzystywane przez zastosowanie filtrującego i rozpraszającego poliwęglanu, poprawiając tym samym równomierność padania światła na podłoże. Uważa się, że wentylacja oparta na systemie otwierania dachu w połączeniu z otwieraniem zmotoryzowanym na całą stronę - sterowanym zgodnie z klimatem wewnętrznym i warunkami pogodowymi na zewnątrz - umożliwia precyzyjną kontrolę klimatu.

Tenergie chce w ciągu 3 lat wybudować około 30 tego typu szklarni fotowoltaicznych.

Obecnie badanych jest około 10 projektów. Firma pracuje również nad innymi możliwymi synergiami ze światem rolnictwa, w szczególności nad projektami związanymi z fermentacją beztlenową.

Do tej pory 75% elektrowni słonecznych obsługiwanych przez Tenergie jest powiązanych ze światem rolniczym, np. szklarnie czy renowacja dachów budynków rolniczych.

We Francji Tenergie posiada i obsługuje flotę ponad 1000 elektrowni słonecznych i wiatrowych o mocy zainstalowanej 615 MW.

Źródło: tenergie.fr 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO 4K

Vu+ ZERO 4K - najtańszy odbiornik Ultra HD od koreańskiego...

829 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Wiwa H.265 Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Wiwa dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

309 zł Więcej...