reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Wiecej transmisji Multistream w 16 APSK

dodano: 2021-04-10 18:28
autor: Janusz Sulisz | źródło: parabola.cz/flysat

kanały telewizja TV Już dwa transpondery na satelicie Eutelsat 9B (9°E) są wykorzystywane do celów dystrybucji w trybie Multistream z wyższą modulacją 16 APSK. Oprócz transpondera IT5, także drugi transponder IT1 działa w modulacji 16 APSK.

La7 La7d


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Transponder IT5 o częstotliwości 12,265 GHz był w mniejszym lub większym stopniu wykorzystywany do testów technicznych transmisji Multistream (MIS) z modulacją 16 APSK. Świadczy o tym fakt, że poszczególne testowe transmisje na tym transponderze były często wyłączane i zmieniane.

Obecnie na transponderze IT5 nadawane są dwa strumienie 1 i 2. Pierwszy to kanały La7 w rozdzielczości HD i SD, a drugi to mniej znane włoskie lokalne stacje w SD.

Transponder IT1 o częstotliwości 12,111 GHz pracuje teraz z modulacją 16 APSK. Nadawane są 3 strumienie - Stream 1, 3 i 4.

Na Stream 1 są kanały La7 w SD i HD. W Stream 3 są muzyczne kanały SD, płatne stacje (CA Nagra + Videoguard) oraz Donona Shopping TV, Sportitalia i Tele Padre Pio.

Stream 4 są mniej znane stacje tematyczne Mediaset i innych nadawców - konkretnie Boing Italia, Cartoonito Italia, 20 Mediaset, TOPcrime, Focus Italia, Cine34, Food Network Italia i QVC Italia.

Oba transpondery działają w włoskiej wiązce - główny obszar zasięgu jest zatem skierowany na obszar Włoch z niewielkim nakładaniem się wiązki na sąsiednie kraje. Transponder IT5 z testami wielostrumieniowymi w 16 APSK może być również dostrojony do większych anten satelitarnych (około 150 cm) m.in. w Czechach - w Polsce już nie ma szans na odbiór. Drugi transponder IT1 ze względu na zakłócenia - aktywny transponder NB1 w wiązce nordycko-wschodniej na tej samej częstotliwości - nie może być odebrany nawet w Czechach.

Bardziej zaawansowana modulacja 16 APSK, która wymaga intensywniejszego sygnału, została wybrana w celu uzyskania większej pojemności dla multipleksów dla dystrybucji lokalnych telewizji włoskich, które są następnie wykorzystywane w nadajnikach naziemnych we Włoszech.

Pamiętać należy, że do odbioru nawet przy pomocy dużej anteny wymagany jest odbiornik satelitarny z obsługą trybu Multistream (MIS) i modulacją 16 APSK. Należy więc sprawdzać przy zakupie, który odbiornik ma opcjonalnie odbiór MIS. Porady na ten temat pisaliśmy tu.

Polecamy też poradnik na temat odbioru z satelity Eutelsat 9B (9°E).

Parametry techniczne:

• Eutelsat 9B (9°E), 12,111 GHz, pol. V, SR: 31400, FEC: 3/4; DVB-S2 / 16APSK, multistream, Stream 1/3/4
• Eutelsat 9B (9°E), 12,265 GHz, pol. V, SR: 31400, FEC: 3/4; DVB-S2 / 16APSK, multistream, Stream 1/3/4

 

Źródło: parabola.cz 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii DX - przekazy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX R

Homatics BOX R to najnowszy odtwarzacz multimedialny 4K firmy Homatics...

429 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...