reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Ścieki za 5 miliardów” w Polsat Viasat Explore

dodano: 2021-04-12 04:27
autor: Łukasz Knapik | źródło: Viasat World

Polsat Viasat Explore „Ścieki za 5 miliardów” W środę, 14 kwietnia br. o godz. 22:00 w kanale Polsat Viasat Explore wyemitowany zostanie premierowo 1. odcinek brytyjskiego serialu dokumentalnego „Ścieki za 5 miliardów” („The Five Billion Pound Super Sewer”). Zbudowana jeszcze w epoce wiktoriańskiej sieć kanalizacyjna Londynu jest przeciążona. Jej tunele są regularnie eksploatowane do granic możliwości. Do Tamizy tygodniowo trafia równowartość 300 basenów olimpijskich pełnych nieoczyszczonych ścieków, których łączna masa wynosi 39 milionów ton rocznie.

Polsat Viasat Explore „Ścieki za 5 miliardów”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Obecnie realizowany jest ogromny projekt inżynieryjny, który ma celu zwiększenie zdolności stolicy Wielkiej Brytanii do radzenia sobie z własnymi odpadami. W trzyodcinkowym programie kamery znajdą się w centrum akcji śledząc postęp prac, których przeprowadzenie zajęło trzy lata. Specjaliści prowadzą walkę z czasem, by ogromny tunel powstał w terminie i zgodnie z budżetem. Premiera programu „Ścieki za 5 miliardów” odbędzie się w środę, 14 kwietnia br. o godzinie 22:00 w kanale Polsat Viasat Explore.

Stworzenie superkanału to największa modernizacja londyńskiego systemu kanalizacyjnego od ponad 150 lat, ale jego budowa 90 metrów pod ulicami miasta jest również największym wyzwaniem inżynieryjnym od wielu lat. Załoga składająca się z czterech tysięcy pracowników ma za zadanie zbudować bezpośrednio pod rzeką ogromny tunel o długości ponad 30 kilometrów oraz 7 metrów szerokości. Jego zadaniem jest przechwycenie miejskich ścieków, zanim trafią do Tamizy.

W pierwszej części programu widzowie będą mogli śledzić prace przy tworzeniu odcinka we wschodnim Londynie. Główny inżynier, Emmanuel Costes, pracować będzie nad zbudowaniem masywnego, głębokiego na 80 metrów wału, który następnie zostanie połączony z kanałem. Dzięki specjalistycznej technice zwanej slipform, konstrukcja będzie wodoszczelna. To ryzykowne zadanie - przez 15 dni należy nieprzerwanie wylewać beton, a jakiekolwiek opóźnienie może oznaczać finansową katastrofę.

W drugim odcinku widzowie będą obserwować początki budowy w sercu Londynu. Wzdłuż Tamizy trzeba będzie wykopać dwa kluczowe łącznikowe wały, które umożliwią dalszą budowę kanału. Pojawią się jednak znaczące utrudnienia - nie dość, że będą to najgłębsze tunele, jakie kiedykolwiek wykopano w Londynie, to ponadto w środku znajdują się skały, których nie naruszano przez 52 miliony lat.

W trzecim i ostatnim odcinku widzowie przekonają się, jak wygląda praca nad wydrążeniem tunelu w centrum Londynu. Do skończenia prac nad głównym, 25-kilometrowym odcinkiem kanalizacji, na specjalne zamówienie zaprojektowano cztery maszyny do wiercenia. W tym samym czasie w związku ze zobowiązaniami do usuwania 90 proc. odpadów z tuneli drogą wodną, wzrośnie zapotrzebowanie na holowniki i barki.

Jak zapowiada nadawca, serial ukazuje skalę, pomysłowość i ambicję niezwykłego projektu budowy systemu kanalizacji. Dzięki programowi widzowie będą mogli zajrzeć za kulisy fascynującego naukowego i inżynieryjnego projektu, który zrealizowany zostanie tuż pod ulicami miasta. Dzięki nowoczesnemu systemowi, Tamiza, jedno z ulubionych i najbardziej charakterystycznych miejsc Wielkiej Brytanii, będzie wolna od zanieczyszczeń (dane za Viasat World) (więcej tutaj).
 
Bohaterowie programu „Ścieki za 5 miliardów”, foto: Viasat World
Bohaterowie programu „Ścieki za 5 miliardów”, foto: Viasat World


„Ścieki za 5 miliardów” - emisja w środy (od 14 kwietnia 2021 roku) o godz. 22:00 w kanale Polsat Viasat Explore.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Przyrząd do zarabiania kabli (CaP)

mini obcinaczka do kabli koncentrycznych

20 zł Więcej...