reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

2,78 mld dol. kary dla Alibaby

dodano: 2021-04-10 23:22
autor: HP | źródło: China News/Global Times/BBC

Alibaba holding logo na kamieniu Xinchua.jpg Tego się spodziewano, że chińskie władze pokażą miejsce w szeregu grupie Alibaba z karą 975 mln dol. - pisaliśmy o tym tu, ale nikt nie przypuszczał, że chińskie organy regulacyjne nałożą na Alibaba Group Holding Ltd gigantyczną karę w wysokości 18,23 mld juanów (2,78 mld dol.) za naruszenie przepisów antymonopolowych i nadużywanie dominującej pozycji rynkowej, co oznacza najwyższą w historii karę antymonopolową, jaka została nałożona w Chinach.

Alibaba Group
Alibaba group logo odbicie 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Kara, odpowiadająca około 4% przychodów holdingu Alibaba w 2019 r., niewątpliwie jest wynikiem bezprecedensowego ścigania konglomeratów technologicznych z Chin w ciągu ostatnich kilku miesięcy, które odbiły się także na udziałach firmy Alibaba.
 
Teraz już nie ma żadnych złudzeń, że Alibaba dostała mocny cios po tym, jak założyciel Jack Ma, jeden z najbogatszych przedsiębiorców w Chinach, wygłosił w 2020 roku bezceremonialne przemówienie, m.in. krytykując chińskie organy regulacyjne, a to podobno rozwścieczyło prezydenta Chin, Xi Jinpinga.

Po tym chińskie organy regulacyjne zablokowały wejście na giełdę spółki zależnej Alibaba - Ant Group zajmującej się płatnościami online o wartości 34 mld dol., która byłaby największą ofertą akcji w historii. Jack Ma nagle zniknął z oczu opinii publicznej na kilka miesięcy.
 
Trzeba przyznać, że rynek od jakiegoś czasu spodziewał się jakiejś kary, ale nikt nie przypuszczał, że będzie to aż tak duża kwota.
 
SAMR powiedział w sobotę 10 kwietnia, że ustalił, że Alibaba „nadużywa pozycji dominującej na rynku” od 2015 r., uniemożliwiając swoim kupującym korzystanie z innych platform handlu elektronicznego. Potwierdzono więc, że praktyka ta narusza chińskie prawo antymonopolowe, utrudniając swobodny przepływ towarów i naruszając interesy biznesowe kupujących. SAMR nakazał Alibabie dokonanie „gruntownych poprawek” w celu wzmocnienia wewnętrznej zgodności i ochrony praw konsumentów. Firma jest również zobowiązana do składania raportów z samokontroli do SAMR przez 3 kolejne lata, co oznacza, że Alibaba będzie systematycznie pod całkowitą kontrolą władz.
 
Alibaba w oświadczeniu opublikowanym na swoim oficjalnym koncie Weibo, że „zaakceptował” decyzję i stanowczo zastosuje się do orzeczeń SAMR (czyli de facto rządu chińskiego). Spróbowałby zrobić inaczej, to skończyłoby się to jeszcze gorzej - tym samym potwierdzono, że działałoby również w celu poprawy zgodności korporacyjnej w holdingu Alibaba.
 
Grzywna w wysokości 2,78 mld dol. stanowi około 40% zysku netto grupy tylko w 1. kwartale. Alibaba osiągnęła zysk w wysokości 46,4 mld juanów w 1. kwartale roku podatkowego 2021. Prawdopodobnie Alibaba odrobi tę grzywnę w pół roku - mimo tego to ogromna strata.

Wydaje się, że sprawa holdingu Alibaba wskazuje, iż wdrażanie chińskiego prawa antymonopolowego na platformach internetowych „weszło w nową fazę”. Stanowi też wyraźny sygnał polityczny, że choć chiński rząd zachęca do rozwoju gospodarki internetowej, będzie również zapobiegać szkodzeniu interesom konsumentów.

Decyzja o nałożeniu grzywny jest i tak umiarkowana, ponieważ pokazuje zasadę prawa i podejście rządu do wzmocnienia zarządzania antymonopolowego, ale także pokazuje dyrektywę polityczną wspierającą rozwój platform internetowych.

Źródło: globaltimes.cn  bbc.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Aplikacje


Informacje
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik Satlink ST-6986 DVB-T/T2/C DVB-S/S2 z podglądem i testerem optycznym

Miernik Satlink ST-6986 do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, naziemnych...

1 690 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2023

12 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Edision Nano T265+ HEVC (hotelowy)

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki EDISION dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...