reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

WISA Woodsat - pierwszy drewniany satelita

dodano: 2021-04-14 16:25
autor: Anita Kaźmierska | źródło: UPM/satkurier.pl

WISA WoodSat UPM Plywood, Arctic Astronautics i Huld pracują nad stworzeniem pierwszego drewnianego satelity - WISA Woodsat, który miałby zostać wyniesiony w przestrzeń kosmiczną jeszcze w 2021 roku. Na czym będzie polegała misja WISA Woodsat, skonstruowanego ze sklejki?

UPM
WISA WoodSat


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jak czytamy w komunikacie, WISA WoodSat trafi tam, gdzie wcześniej drewna nie było. Jego misją będzie zbieranie danych na temat zachowania i trwałości sklejki w długim okresie w trudnych warunkach temperaturowych, próżni i pod wpływem promieniowania kosmicznego. Celem jest ocena ewentualnego wykorzystania w przyszłości materiałów drewnianych w konstrukcjach kosmicznych.

WISA Woodsat to nanosatelita zaprojektowany i zbudowany przez Arctic Astronautics, oparty koncepcji satelity edukacyjnego Kitsat. Ma wymiary około 10 x 10 x 10 cm i waży 1 kg. Do monitorowania specjalnie powleczonej sklejki WISA-Birch używany będzie zestaw czujników pokładowych, w tym dwie kamery. Jedna z tych kamer będzie umieszczona na wysuwanym wysięgniku. Laboratorium materiałów kosmicznych Europejskiej Agencji Kosmicznej dostarczy na potrzeby misji nowatorski zestaw czujników. Wszystko to będzie zasilane przez dziewięć małych ogniw słonecznych.
 

- Drewniany satelita z kijkiem do selfie z pewnością przyniesie przychylność i uśmiech, ale w gruncie rzeczy jest to poważne przedsięwzięcie naukowe i technologiczne. Oprócz testowania sklejki satelita zademonstruje dostępną radioamatorską komunikację satelitarną, przeprowadzi kilka eksperymentów z technologią wtórną, zweryfikuje platformę Kitsat na orbicie i spopularyzuje technologię kosmiczną wśród społeczeństwa - mówi Jari Mäkinen, kierownik misji WISA Woodsat z Arctic Astronautics.

- Misją UPM jako firmy jest tworzenie przyszłości wykraczającej poza skamieliny. WISA Woodsat jest wykonany ze sklejki i niesie za sobą głębokie przesłanie dotyczące zastępowania skamielin materiałami odnawialnymi na bazie drewna, również w bardzo wymagających zastosowaniach. Houston, mamy rozwiązanie - mówi Ari Voutilainen, kierownik projektu kosmicznego w firmie UPM Plywood.

- Huld jest niezwykle dumny z bycia częścią tej misji, ponieważ łączy ona w sobie główne obszary kompetencji Huld, przestrzeń kosmiczną i konstrukcję mechaniczną. Przewidujemy wiele możliwości w przyszłości, wykorzystując wiedzę wypracowaną w ramach tej misji - mówi Matti Anttila, Space Business Development Director Huld.


Źródło: wisaplywood.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kosmos


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 5-6/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 5-6/2022

12 zł Więcej...

Mini PC Homatics BOX Q + TelevioTV 3m-ce

Homatics BOX Q to najpotężniejszy odtwarzacz multimedialny 4K na rynku...

349 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...