reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Wuhan: rok od początku pandemii [wideo]

dodano: 2021-04-04 14:16 | aktualizacja: 2021-04-17 14:29
autor: Justyna Sulisz | źródło: podrozezantena.pl

Justyna Sulisz Wuhanu chyba nikomu nie trzeba specjalnie przedstawiać, bo poza Pekinem to przez pandemię najbardziej znane miasto w Chinach. To właśnie w Wuhan w 2019 r. odnotowano pierwsze przypadki choroby wywołującej zapalenie płuc wśród mieszkańców związanych z targiem rybnym i zwierzęcym. Rozpoznano nowego koronawirusa. Od 24 stycznia do 8 kwietnia 2020 r. 11-milionowe miasto Wuhan zostało objęte kwarantanną z powodu epidemii wirusa SARS-CoV-2, a w mediach na świecie pokazywano, jak Chińczycy radzą sobie z tą sytuacją. Pandemia rozlała się po świecie i nadal jest z nami, ale w Wuhan już żyje się [prawie] normalnie. Mamy bezpośrednią relację z kwietnia 2021 r., więc w momencie, kiedy w Polsce trwał szczyt 3. fali pandemii.

Wuhan


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.

Wuhan to największe miasto w środkowych Chinach i środkowym biegu rzeki Jangcy - ma ponad 11,2 mln mieszkańców, metropolia Wuhan - 25 mln mieszkańców, a prowincja Hubei ma ponad 59 mln ludności. Można powiedzieć, że sama prowincja Hubei z Wuhan jest dużo większa pod względem ludności niż Polska z Warszawą jako stolicą. Takie państwo-miasto w granicach Chin.
 
Wokół Wieży Żółtego Żurawia

W ciągu ostatnich 10 lat populacja Wuhan gwałtownie wzrosła, czego głównym źródłem jest wzrost populacji obcej. W 2009 r. napływ ludności do obszaru miejskiego Wuhan wyniósł 744 tys. osób. Do 2014 r. gwałtownie wzrosła liczba mieszkańców do 2,065 mln, a do 2015 r. przekroczyła 2,3 mln.
 
Przed wejściem na teren wokół Wieży Żółtego Żurawia

Wuhan, jest także gospodarczym, finansowym, handlowym, logistycznym, technologicznym centrum kulturalnym, edukacyjnym oraz transportowym i komunikacyjnym centrum regionu. Wuhan ma opinię „arterii 9 prowincji”.

Wuhan jest geograficznym środkiem Chin oraz jednym z największych kolejowych, lotniczych i autostradowych węzłów o największym ruchu pasażerskim w Chinach. Do tego dochodzi tzw. „złota droga wodna” rzeki Jangcy i jej największego dopływu rzeki Han przepływającej przez miasto.
 
Wewnątrz Wieży Żółtego Żurawia

Pod koniec 2009 r. Wuhan weszło w „erę kolei dużych prędkości", które osiągają prędkości ponad 300 km/h.
Pod koniec 2009 r. została otwarta szybka kolej Wuhan - Guangzhou, dzięki czemu z południa Chin można tam dojechać w 3 i pół godziny, a to odległość 1000 km. W 2012 r. szybką koleją można dojechać do Shenzhen w 4 godziny, a podróż z Wuhan do Pekinu zajmie też 4 godziny. Teraz w Wuhan jest taka opcja, że wsiada się w szybki pociąg do Pekinu (1200 km na północ), Szanghaju (800 km na zachód) czy Chongqing (850 km na wschód) i zawsze dojeżdża w nie więcej niż 5 godzin.
 
Chińczycy noszą maski 

Międzynarodowy port lotniczy Wuhan Tianhe jest również jednym z 8 wielkich, regionalnych portów lotniczych w Chinach. Przed pandemią latało tam wiele linii lotniczych, także z Europy m.in. z takich miast jak Londyn, Paryż, Rzym i Moskwa. Z portu lotniczego biegnie linia metra oraz autostrada - lotnisko odległe jest od centrum 26 km.

Dojazd autem do Wuhan jest banalny, bo są liczne autostrady i drogi szybkiego ruchu. My dojechaliśmy 300km z Changshy. W Wuhan jest kilka obwodnic miasta. Jazda samochodem po terenie miasta Wuhan jest bardzo płynna, bo jest mało skrzyżowań z światłami - brak przejść dla pieszych, za to dużo wiaduktów, mostów i tuneli.

Wuhan leży w subtropikalnej strefie klimatu monsunowego, która charakteryzuje się obfitymi opadami deszczu, dobrym nasłonecznieniem, czterema wyraźnymi porami roku, gorącym latem i stosunkowo ciepłą zimą. W ciągu roku średnia temperatura w styczniu jest najniższa - tylko 4,1°C, a zima trwa 110 dni. Średnia temperatura w lipcu jest najwyższa: 29,2°C, a lato trwa 135 dni; wiosna i jesień to około 60 dni. Latem zdarza się temperatura maksymalna dochodząca do 40°C.

Troszkę ciekawostek z historii Wuhan:
  • W starożytności Wuhan nosił nazwy Xia Tong i Ezhu
  • Historia odkryć archeologicznych w Wuhan sięga neolitu 6000 lat temu
  • W 1926 r. postanowiono połączyć Hankou, Wuchang i Hanyang w jedno miasto, aby stworzyć nową stolicę Chin - 1 stycznia 1927 r. powstałe miasto zostało nazwane Wuhan
  • Podczas powodzi w 1931 r., jednej z najbardziej śmiercionośnych powodzi w historii świata, Wuhan był schronieniem dla ofiar powodzi - 800 tys. ludzi nie miało dachu nad głową, a 30 tys. wegetowało na nasypie kolejowym w Hankou - jednej z obecnych dzielnic Wuhan
  • W 1937 r. przez 3 dni w czasie wojny z Japonią Wuhan był stolicą Chin
  • W listopadzie 1944 r. lotnictwo amerykańskie wielokrotnie dywanowo zbombardowało Wuhan, a obszar miejski poważnie uszkodzono - zginęło 20 tys. cywilów
  • Wuhan powrócił pod kontrolę Chin we wrześniu 1945 r.
  • We wrześniu 2016 r. rząd Chin oficjalnie uznał Wuhan jako mega miasto

Lista najważniejszych atrakcji turystycznych w Wuhan:

Wieża Żółtego Żurawia - to chyba najbardziej znana atrakcja turystyczna Wuhan na tzw. Snake Hill. Wieża została zbudowana w 223 r. nad rzeką Jangcy w innym miejscu niż teraz stoi. Była 12 razy niszczona czy palona - 10 razy ją odbudowywano. W 1981 r. miasto Wuhan rozpoczęło odbudowę wieży w nowym miejscu, około 1 km od pierwotnego miejsca, bo w pierwotnym miejscu stoi filar mostu przez Jangcy. Odbudowę ukończono w 1985 r. - cała jest z żelbetu! Teraz ma 51,4 m wysokości i składa się z 5 kondygnacji.

Dochodzi się tam ścieżką - możliwe jest wejście na górę (płatne) - ruch jest jednokierunkowy - klatka schodowa podzielona jest na pół - jest też winda. Charakterystyczne są dachy tej wieży pokryte 100 tys. żółtych dachówek oraz czerwone filary podtrzymujące stropy. Obok wieży znajduje się Pagoda Shengxiang. W środku Wieży Żółtego Żurawia umieszczono m.in. obraz Żurawia Baiyun Yellow i wiele starych zabytków.
 
Wieża Żółtego Żurawia
Bilet wstępu do Wieży Żółtego Żurawia
Markowe papierosy Wieży Żółtego Żurawia
Obraz Żurawia Baiyun Yellow
Wejście do Wieży Żółtego Żurawia

Kompleks pałaców i świątyń Mulan Tianchi znajduje się w Shimen, części Wuhan, w sąsiedztwie góry Mulan i jeziora Mulan na wschodzie. Jest to znany obszar ekoturystyczny leśnych kanionów w Wuhan. Mulan Tianchi składa się z ponad 200 naturalnych krajobrazów, w tym wodospadów, strumieni i stawów, dziwnych skał i dziwnych drzew, wśród których znajduje się ponad 40 krajobrazów dostępnych dla turystów. Pałac Mulan został zbudowany w czasach dynastii Tang i odbudowany za czasów dynastii Ming.
 
Pawilon Qingchuan i Pałac Yuji

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Azja


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik TechniSat DIGIPLUS UHD S

DIGIPLUS UHD S to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej firmy...

1 190 zł Więcej...

SAT Kurier - 7-8/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 7-8/2022

12 zł Więcej...

Stojak ścienny regulowany 60-100cm

stojak ścienny boczny, ocynkowany

119 zł Więcej...