reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

30 minut na usunięcie pirackich transmisji sportowych

dodano: 2021-04-13 23:24
autor: Dr. Hack | źródło: Komisja Europejska

piractwo_streaming_360px.jpg Parlament Europejski rozważa projekt rezolucji według której chce, aby pirackie transmisje sportowe były usuwane w ciągu 30 minut od ich wykrycia. Obejmuje to propozycję, aby umożliwić właścicielom praw autorskich występowanie w roli tzw. zaufanych sygnatariuszy. W ostatnich latach Komisja Europejska proponowała i przyjęła różne zmiany legislacyjne mające na celu walkę z piractwem internetowym, ale to ciągle za mało, bo piracki streaming ma się dobrze.

Streaming_of_piracy_satkurier_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Według niektórych posłów do Parlamentu Europejskiego, ten projekt jest niebezpieczny, ponieważ może spowodować ogromne szkody uboczne.

Zmiany legislacyjne KE dotyczące piractwa internetowego
Obejmują one dyrektywę o prawach autorskich, która przeszła w zeszłym roku, a także ustawę o usługach cyfrowych, która została oficjalnie zaprezentowana w grudniu ubiegłego roku.

Przepisy te będą miały znaczący wpływ na sposób, w jaki operatorzy usług internetowych reagują na skargi dotyczące naruszenia praw autorskich. Jednak według niektórych filtry do wyłapywania lewych streamingów i inne narzędzia służące do egzekwowania zasad nie są wystarczające.

Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego będzie głosować nad projektem rezolucji, która idzie o krok dalej.
Propozycja, o której mowa, jest powierzchownie dostosowana do radzenia sobie z pirackimi transmisjami sportowymi na żywo, które są solą w oku największych lig piłkarskich.

30-minutowe okno na eliminację
Zgodnie z projektem przygotowanym przez sprawozdawcę Angela Dzhambazkiego, organizatorzy imprez sportowych stoją przed poważnymi wyzwaniami w środowisku cyfrowym z powodu piractwa. Aby pomóc w rozwiązaniu tego problemu, usługi online powinny jak najszybciej usunąć treści naruszające prawa, w ciągu kilku minut od rozpoczęcia wydarzenia.

W szczególności oznacza to, że obecne przepisy powinny zostać zaktualizowane, aby „określały, że usunięcie nielegalnych treści powinno nastąpić natychmiast po otrzymaniu zawiadomienia i nie później niż 30 minut po rozpoczęciu zdarzenia”.

Według niektórych unijnych prawodawców propozycja ta nie jest wystarczająca i wynegocjowano kilka kompromisowych poprawek, aby uczynić ten projekt jeszcze silniejszym. Obejmuje to korzystanie z tzw. „zaufanych sygnatariuszy”, którzy mogą działać w imieniu właścicieli praw autorskich.

Zgłoszenie usunięcia pirackiej transmisji streamingowej mogą zostać przesłane do operatorów usług przesyłania strumieniowego, takich jak YouTube i innych, ale mogą być też skierowane do dostawców usług hostingowych. Podobny system jest już stosowany w Wielkiej Brytanii, gdzie transmisje sportowe mogą być przerywane w czasie rzeczywistym, za odpowiednią zgodą sądu.

Nie jest wymagane orzeczenie sądowe
Wniosek UE niekoniecznie wymaga orzeczenia sądowego. Jest to coś, co organizatorzy sportu z radością powitają, ale otwiera to również drzwi do overblockingu, co czasami zdarza się również w Wielkiej Brytanii.

Proponowana rezolucja nie została dobrze przyjęta, bo ma też zagrażać podstawowym prawom cyfrowym.

Zbyt krótkie okno usuwania
Ustawa o usługach cyfrowych w UE powinna wystarczyć do rozwiązywania problemów związanych z naruszeniem praw autorskich w Internecie. Wydaje się, że nowa propozycja jest zbyt obszerna i nadmiernie uciążliwa dla operatorów usług online.

- 30-minutowy wymóg usunięcia pirackich streamingów byłby krótszy niż przewidziano w przypadku treści terrorystycznych, a poza godzinami pracy, np. w nocy przy transmisji gali bosku byłby o wiele za krótki, zwłaszcza w przypadku małych i niekomercyjnych dostawców.

- Zezwolenie prywatnym grupom interesu na usuwanie treści bez weryfikacji przez sąd doprowadziłoby do nadmiernego blokowania treści w sieci - powiedział jeden z europosłów.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kącik hakera


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

LNB Twin BEST HG 202 Ultra Black 0,1dB

Wysokiej jakości konwerter satelitarny o współczynniku szumów 0,1 dB i...

79 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 ceglasta

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 3,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...
reklama