reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

30 minut na usunięcie pirackich transmisji sportowych

dodano: 2021-04-13 23:24
autor: Dr. Hack | źródło: Komisja Europejska

piractwo_streaming_360px.jpg Parlament Europejski rozważa projekt rezolucji według której chce, aby pirackie transmisje sportowe były usuwane w ciągu 30 minut od ich wykrycia. Obejmuje to propozycję, aby umożliwić właścicielom praw autorskich występowanie w roli tzw. zaufanych sygnatariuszy. W ostatnich latach Komisja Europejska proponowała i przyjęła różne zmiany legislacyjne mające na celu walkę z piractwem internetowym, ale to ciągle za mało, bo piracki streaming ma się dobrze.

Streaming_of_piracy_satkurier_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Według niektórych posłów do Parlamentu Europejskiego, ten projekt jest niebezpieczny, ponieważ może spowodować ogromne szkody uboczne.

Zmiany legislacyjne KE dotyczące piractwa internetowego
Obejmują one dyrektywę o prawach autorskich, która przeszła w zeszłym roku, a także ustawę o usługach cyfrowych, która została oficjalnie zaprezentowana w grudniu ubiegłego roku.

Przepisy te będą miały znaczący wpływ na sposób, w jaki operatorzy usług internetowych reagują na skargi dotyczące naruszenia praw autorskich. Jednak według niektórych filtry do wyłapywania lewych streamingów i inne narzędzia służące do egzekwowania zasad nie są wystarczające.

Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego będzie głosować nad projektem rezolucji, która idzie o krok dalej.
Propozycja, o której mowa, jest powierzchownie dostosowana do radzenia sobie z pirackimi transmisjami sportowymi na żywo, które są solą w oku największych lig piłkarskich.

30-minutowe okno na eliminację
Zgodnie z projektem przygotowanym przez sprawozdawcę Angela Dzhambazkiego, organizatorzy imprez sportowych stoją przed poważnymi wyzwaniami w środowisku cyfrowym z powodu piractwa. Aby pomóc w rozwiązaniu tego problemu, usługi online powinny jak najszybciej usunąć treści naruszające prawa, w ciągu kilku minut od rozpoczęcia wydarzenia.

W szczególności oznacza to, że obecne przepisy powinny zostać zaktualizowane, aby „określały, że usunięcie nielegalnych treści powinno nastąpić natychmiast po otrzymaniu zawiadomienia i nie później niż 30 minut po rozpoczęciu zdarzenia”.

Według niektórych unijnych prawodawców propozycja ta nie jest wystarczająca i wynegocjowano kilka kompromisowych poprawek, aby uczynić ten projekt jeszcze silniejszym. Obejmuje to korzystanie z tzw. „zaufanych sygnatariuszy”, którzy mogą działać w imieniu właścicieli praw autorskich.

Zgłoszenie usunięcia pirackiej transmisji streamingowej mogą zostać przesłane do operatorów usług przesyłania strumieniowego, takich jak YouTube i innych, ale mogą być też skierowane do dostawców usług hostingowych. Podobny system jest już stosowany w Wielkiej Brytanii, gdzie transmisje sportowe mogą być przerywane w czasie rzeczywistym, za odpowiednią zgodą sądu.

Nie jest wymagane orzeczenie sądowe
Wniosek UE niekoniecznie wymaga orzeczenia sądowego. Jest to coś, co organizatorzy sportu z radością powitają, ale otwiera to również drzwi do overblockingu, co czasami zdarza się również w Wielkiej Brytanii.

Proponowana rezolucja nie została dobrze przyjęta, bo ma też zagrażać podstawowym prawom cyfrowym.

Zbyt krótkie okno usuwania
Ustawa o usługach cyfrowych w UE powinna wystarczyć do rozwiązywania problemów związanych z naruszeniem praw autorskich w Internecie. Wydaje się, że nowa propozycja jest zbyt obszerna i nadmiernie uciążliwa dla operatorów usług online.

- 30-minutowy wymóg usunięcia pirackich streamingów byłby krótszy niż przewidziano w przypadku treści terrorystycznych, a poza godzinami pracy, np. w nocy przy transmisji gali bosku byłby o wiele za krótki, zwłaszcza w przypadku małych i niekomercyjnych dostawców.

- Zezwolenie prywatnym grupom interesu na usuwanie treści bez weryfikacji przez sąd doprowadziłoby do nadmiernego blokowania treści w sieci - powiedział jeden z europosłów.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Kącik hakera


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X

Octagon SF8008 Combo UHD 4K S2X - nowy odbiornik UHD...

539 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

Odbiornik TechniSat DIGIPLUS UHD S

DIGIPLUS UHD S to najnowszy flagowy dekoder uznanej, niemieckiej firmy...

1 190 zł Więcej...