reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

40% urządzeń mobilnych podatnych na cyberataki

dodano: 2021-04-17 23:14
autor: Karolina Dobrowolska | źródło: Check Point Software

Check Point 2021 raport Mobile security atak ransomware 360px.jpg 12 kwietnia ukazał się raport amerykańskiej firmy Check Point Software dotyczący bezpieczeństwa urządzeń mobilnych z 2021 r. Pokazuje on, że prawie każda organizacja na całym świecie doświadczyła ataku mobilnego złośliwego oprogramowania w ciągu ostatniego roku. Raport z 2021 ujawnia najnowsze zagrożenia dla urządzeń mobilnych przedsiębiorstwa, od złośliwych aplikacji po ataki ransomware, a także po raz pierwszy ataki wykorzystujące korporacyjne zarządzanie urządzeniami mobilnymi.

Check Point
Check Point 2021 raport-Mobile security atak ransomware 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
  • W 2020 r. 97% organizacji miało do czynienia z zagrożeniami mobilnymi, które wykorzystywały wiele wektorów ataków
  • W 46% organizacji co najmniej jeden pracownik pobrał złośliwą aplikację mobilną
  • Co najmniej 40% urządzeń mobilnych na świecie jest z natury podatnych na cyberataki

Check Point Software Technologies Ltd. to jeden z dostawców rozwiązań z zakresu cyberbezpieczeństwa na świecie.
Firma ta opublikowała raport bezpieczeństwa mobilnego 2021. Raport analizuje najnowsze pojawiające się zagrożenia wymierzone w urządzenia mobilne przedsiębiorstw i zawiera kompleksowy przegląd głównych trendów w mobilnym złośliwym oprogramowaniu, luk w zabezpieczeniach urządzeń i krajowych cyberataków. Pokazuje również, w jaki sposób organizacje mogą chronić się przed złożonymi zagrożeniami mobilnymi dnia dzisiejszego i jutra oraz w jaki sposób te zagrożenia będą prawdopodobnie ewoluować.

Przejście do masowej pracy zdalnej podczas pandemii COVID-19 spowodowało gwałtowny wzrost powierzchni ataków mobilnych, w wyniku czego 97% organizacji/firm było narażonych na mobilne zagrożenia atakiem wielowektorowym. Ponieważ prognozuje się, że do 2024 r. 60% pracowników będzie mobilnych, bezpieczeństwo mobilne musi być priorytetem dla wszystkich firm i korporacji.

Najważniejsze punkty raportu Check Point Research Mobile Security Report 2021 obejmują:
  • Wszystkie przedsiębiorstwa narażone na ataki mobilne: prawie każda organizacja doświadczyła co najmniej jednego ataku mobilnego szkodliwego oprogramowania w 2020 r. 93% tych ataków miało miejsce w sieci urządzeń, która próbuje nakłonić użytkowników do zainstalowania złośliwego oprogramowania za pośrednictwem zainfekowanych witryn internetowych lub adresów URL, lub do kradzieży danych uwierzytelniających użytkowników.
  • Prawie połowa organizacji dotkniętych szkodliwymi aplikacjami mobilnymi: czterdzieści sześć procent organizacji miało co najmniej jednego pracownika pobrać złośliwą aplikację mobilną, która zagrażała sieciom i danym ich organizacji w 2020 roku.
  • 4 na 10 telefonów komórkowych na całym świecie są podatne na ataki: badanie firmy Check Point Achilles wykazało, że co najmniej 40% urządzeń mobilnych na świecie jest z natury podatnych na cyberataki z powodu wad ich chipsetów i wymaga pilnej aktualizacji.
  • Wzrost mobilnego szkodliwego oprogramowania: w 2020 r. firma Check Point odnotowała 15% wzrost aktywności trojanów bankowych, w przypadku których dane uwierzytelniające użytkowników bankowości mobilnej są zagrożone kradzieżą. Podmioty stanowiące zagrożenie rozpowszechniają mobilne złośliwe oprogramowanie, w tym trojany mobilnego dostępu zdalnego (MRAT), trojany bankowe i dialery premium, często ukrywając złośliwe oprogramowanie w aplikacjach, które twierdzą, że oferują informacje związane z COVID-19.
  • Grupy APT atakują urządzenia mobilne: telefony komórkowe poszczególnych osób są bardzo atrakcyjnym celem dla różnych grup APT, takich jak irański Rampant Kitten, który przeprowadził skomplikowane i wyrafinowane ukierunkowane ataki w celu szpiegowania użytkowników i kradzieży wrażliwych danych

- Jak widzieliśmy w 2020 r., krajobraz zagrożeń mobilnych nadal się rozwijał, a prawie każda organizacja doświadczyła teraz ataku - powiedział Neatsun Ziv, wiceprezes ds. zapobiegania zagrożeniom w Check Point Software.

- A na horyzoncie pojawiają się bardziej złożone zagrożenia. Cyberprzestępcy wciąż ewoluują i dostosowują swoje techniki, aby wykorzystać nasze rosnące uzależnienie od telefonów komórkowych. Firmy muszą stosować rozwiązania bezpieczeństwa mobilnego, które bezproblemowo chronią urządzenia przed dzisiejszymi zaawansowanymi zagrożeniami cybernetycznymi, a użytkownicy powinni uważać, aby używać tylko aplikacji z oficjalnych sklepów z aplikacjami, aby zminimalizować ryzyko.


W 2020 roku firma Check Point odkryła nowy i bardzo znaczący atak, w którym podmioty zagrażające wykorzystywały system zarządzania urządzeniami mobilnymi (MDM) dużej międzynarodowej korporacji do dystrybucji złośliwego oprogramowania na ponad 75% zarządzanych przez nią urządzeń mobilnych - wykorzystując to rozwiązanie, co jest zamierzone, aby kontrolować, w jaki sposób telefony komórkowe są używane w firmie.

Raport bezpieczeństwa mobilnego firmy Check Point 2021 opiera się na danych zebranych od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. od 1800 organizacji korzystających z Check Point Harmony Mobile, mobilnego rozwiązania firmy Check Point do ochrony przed zagrożeniami. Opiera się również na danych z wywiadu ThreatCloud firmy Check Point, największej sieci współpracy do zwalczania cyberprzestępczości, która dostarcza dane o zagrożeniach i trendy ataków z globalnej sieci czujników zagrożeń; z dochodzeń prowadzonych przez firmę Check Point Research (CPR) w ciągu ostatnich 12 miesięcy oraz z ostatnich raportów z badań przeprowadzonych przez organizacje zewnętrzne.

Aby uzyskać więcej informacji, pobierz pełny raport

Źródło: checkpoint.com 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ataki komputerowe


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 -V1 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,5m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,5m w wersji v2.1 dla...

79 zł Więcej...