reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Najdziwniejsze przedmioty” w Polsat Viasat History

dodano: 2021-04-19 05:49
autor: Łukasz Knapik | źródło: Viasat World

Polsat Viasat History „Najdziwniejsze przedmioty” Muzea, laboratoria i magazyny na całym świecie skrywają najbardziej niezwykłe obiekty na naszej planecie, które możemy lepiej zrozumieć dzięki badaniom naukowym i nowym technologiom. Wykorzystując najnowszą grafikę 3D możemy rozłożyć je na czynniki pierwsze, dostrzec najmniejsze szczegóły i odbudować zagubione lub zniszczone artefakty. Premiera brytyjskiego programu „Najdziwniejsze przedmioty” („Strangest Things”), który odkrywa tajemnice najdziwniejszych artefaktów w historii, odbędzie się w poniedziałek, 19 kwietnia br. o godz. 20:00 w kanale Polsat Viasat History.

Polsat Viasat History „Najdziwniejsze przedmioty”


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Jednym z takich tajemniczych przedmiotów jest bezkształtna bryła skorodowanego brązu. W całej historii archeologii nigdy nie znaleziono podobnego przedmiotu, który tak bardzo zmienił nasze wyobrażenia o starożytnym świecie. To mechanizm z Antykithiry - liczący 2000 lat starożytny... komputer. Ma on niewiele ponad 30 centymetrów wysokości, a wewnątrz znajduje się zdumiewająca sieć 38 połączonych ze sobą trybików i pokręteł, zbudowanych tak, by działać z niewiarygodną precyzją. W tym zdumiewającym mechanizmie znajduje się cała wiedza starożytnej Grecji na temat kosmosu. Od 100 lat archeolodzy próbują rozwikłać tajemnice mechanizmu. Kto go stworzył? Skąd się wziął? Jak działa? I co to właściwie jest? Najnowsze badania mogą wreszcie odpowiedzieć na te pytania.

Z kolei w zamkniętej szafie na Uniwersytecie Yale znajduje się dziwna, średniowieczna księga zwana „Manuskryptem Wojnicza”, która od 100 lat wprawia historyków w osłupienie. Istnieje tylko jeden egzemplarz, który mierzy 22 na 15 centymetrów, a jego 240 stron wykonano z pergaminu z cielęcej skóry. Strony pokryte są niezrozumiałym pismem wyglądającym jak jakiś język, ale czy nim jest? A może to średniowieczny szyfr? 100 lat wysiłków największych światowych łamaczy kodów i lingwistów nie przyniosło rozwiązania tajemnic manuskryptu. Wiele stron tej księgi wypełnionych jest skomplikowanymi symbolami i przedziwnymi ilustracjami. Co to wszystko znaczy? Skąd się wzięło? Jak stara jest ta księga? Najnowsze badania być może pozwolą na odkrycie ukrytych w osobliwych rysunkach wskazówek, które w końcu pomogą wyjaśnić tę tajemnicę.

Targane wiatrem pole w północnym Yorkshire nie wydaje się idealnym miejscem na odnalezienie zaginionego świata. Jednak na stanowisku archeologicznym Star Carr odkryto artefakt, który pozwolił na poznanie świata liczącego 11 tysięcy lat i starożytnych ludów zamieszkujących te tereny. W zakwaszonym torfie w Star Carr spoczywały dziwne czaszki jeleni. Po dokładniejszym zbadaniu okazało się, że zostały one poddane intensywnej obróbce. Skrócono poroże, usunięto kości z wnętrza czaszek i wycięto w nich szereg otworów. Archeolodzy uważają, że są to nakrycia głów należące do najstarszych znanych nam szamanów na Ziemi. Są one dowodem na istnienie wyrafinowanego społeczeństwa o złożonym systemie wierzeń. Stanowią prawdziwe okno do zaginionego świata, tak starożytnego, że jeśli cofnąć się w czasie do powstania piramid, to bylibyśmy dopiero w połowie drogi.

Premiera serii „Najdziwniejsze przedmioty” odbędzie się w poniedziałek, 19 kwietnia br. o godzinie 20:00 w kanale Polsat Viasat History (więcej tutaj).

„Najdziwniejsze przedmioty” - emisja od poniedziałku do piątku (od 19 kwietnia 2021 roku) o godz. 20:00 w kanale Polsat Viasat History.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 GIP Box Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki GIP dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...

Antena Olympia BX 1000+LTE Combo V/H

Nowoczesna antena szerokopasmowa BX 1000+ Olympia Combo. Zaprojektowana do w...

125 zł Więcej...