reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Powstaje Superliga. Ostry sprzeciw UEFA i FIFA

dodano: 2021-04-19 12:03
autor: Anita Kaźmierska | źródło: The Super League/UEFA/satkurier.pl

The Super League Superliga Dwanaście czołowych europejskich klubów piłkarskich ogłosiło ustanowienie nowych rozgrywek - Superligi (The Super League), której mecze byłyby rozgrywane w środku tygodnia. Superliga ma być kierowana przez kluby założycielskie, czyli AC Milan, Arsenal FC, Atlético Madryt, Chelsea FC, FC Barcelona, Inter Mediolan, Juventus FC, Liverpool FC, Manchester City, Manchester United, Real Madryt i Tottenham Hotspur. Jak czytamy w komunikacie, przewiduje się, że przed sezonem inauguracyjnym dołączą kolejne trzy kluby. Ten z kolei ma rozpocząć się tak szybko, jak to tylko możliwe. Tymczasem UEFA, FIFA i wiele innych organizacji oraz związków piłkarskich wyrażają głośny sprzeciw wobec utworzenia Superligi, grożąc sankcjami dla klubów i zawodników.

The Super League
The Super League Superliga


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Ogłoszenie powstania Superligi następuje w czasie, gdy globalna pandemia jeszcze bardziej zwiększyła niestabilność istniejącego modelu ekonomicznego dla europejskiego futbolu. - Co więcej, przez wiele lat kluby założycielskie miały na celu poprawę jakości i intensywności istniejących europejskich rozgrywek w każdym sezonie oraz stworzenie formatu, w którym najlepsze kluby i zawodnicy będą regularnie ze sobą rywalizować - czytamy w komunikacie.
 

- Pandemia pokazała, że ​​do zwiększenia wartości i wsparcia z korzyścią dla całej europejskiej drabinki piłkarskiej potrzebna jest wizja strategiczna i zrównoważone podejście komercyjne. W ostatnich miesiącach miejsce miał szeroko zakrojony dialog z zainteresowanymi stronami na temat przyszłego formatu rozgrywek europejskich. Kluby założycielskie uważają, że rozwiązania zaproponowane po tych rozmowach nie rozwiązują fundamentalnych problemów, w tym konieczności zapewnienia lepszej jakości meczów i dodatkowych środków finansowych dla całej piramidy piłkarskiej - czytamy w komunikacie The Super League.

Założenia rozgrywek Superligi:
  • 20 uczestniczących klubów: 15 klubów założycielskich plus 5 wyłonionych na podstawie osiągnięć z poprzedniego sezonu.
  • Mecze w środku tygodnia. Wszystkie uczestniczące kluby nadal rywalizują w swoich ligach krajowych, zachowując tradycyjny kalendarz meczów.
  • Rozgrywki zaczynają się w sierpniu od 2 grup po 10 klubów. Mecze u siebie i na wyjeździe. Najlepsza trójka w każdej grupie automatycznie kwalifikuje się do ćwierćfinału. Drużyny, które zajmą 4. i 5. miejsce, będą walczyć w dwumeczowej fazie play-off o pozostałe pozycje ćwierćfinałowe. Przed finałem pod koniec maja wykorzystany zostanie format dwumeczu. Natomiast finał zostanie rozegrany jako pojedynczy mecz w neutralnym miejscu.

Tak szybko, jak to możliwe po rozpoczęciu rozgrywek mężczyzn, uruchomiona zostanie liga kobiet, czytamy w komunikacie.

Nowy coroczny turniej Superligi ma zapewnić znacznie większy wzrost przychodów i wsparcie dla europejskiej piłki nożnej poprzez długoterminowe zobowiązanie do nieograniczonych płatności solidarnościowych, które mają zwiększać się wraz z przychodami z ligi. Te płatności solidarnościowe będą znacznie wyższe niż te generowane przez obecną europejską konkurencję, informują klub założycielskie. The Super League oczekuje, że przekroczą kwotę 10 mld euro w trakcie początkowego okresu zobowiązań. Ponadto rozgrywki mają być oparte na trwałych podstawach finansowych, a wszystkie kluby założycielskie mają podpisać się pod ramą wydatków. W zamian za swoje zaangażowanie kluby założycielskie mają otrzymać 3,5 mld euro wyłącznie na wsparcie swoich planów inwestycyjnych w zakresie infrastruktury i zniwelowania skutków pandemii COVID-19.
 

- Pomożemy piłce nożnej na każdym poziomie i przeniesiemy ją na należne jej miejsce na świecie. Piłka nożna to jedyny globalny sport na świecie, który ma ponad cztery miliardy fanów, a naszym obowiązkiem jako dużych klubów jest spełnianie ich pragnień - powiedział Florentino Pérez, prezes Realu Madryt i pierwszy prezes Superligi.

- Nasze 12 klubów założycielskich reprezentuje miliardy fanów na całym świecie i 99 europejskich trofeów. Zebraliśmy się w tym krytycznym momencie, umożliwiając transformację europejskiej rywalizacji, stawiając grę, którą kochamy, na trwałych fundamentach dla długoterminowej przyszłości, znacznie zwiększając solidarność i zapewniając fanom oraz amatorom regularny przepływ najważniejszych spotkań, które będą karmić ich pasję do gry, zapewniając im jednocześnie angażujące wzory do naśladowania - powiedział Andrea Agnelli, prezes Juventusu i wiceprzewodniczący Superligi.

- Łącząc najlepsze kluby i zawodników świata, aby grali ze sobą przez cały sezon, Superliga otworzy nowy rozdział w europejskiej piłce nożnej, zapewniając światowej klasy rywalizację i udogodnienia oraz zwiększone wsparcie finansowe dla szerszej piramidy piłkarskiej - powiedział Joel Glazer, współprzewodniczący Manchester United i wiceprzewodniczący Superligi.

UEFA, English Football Association, Premier League, Royal Spanish Football Federation (RFEF), LaLiga, Italian Football Federation (FIGC), Lega Serie A  oraz FIFA i konfederacje członkowskie poinformowały w osobnym komunikacie, że pozostaną zjednoczeni w swoich wysiłkach, aby powstrzymać „ten cyniczny projekt, projekt oparty na interesie własnym kilku klubów w czasie, gdy społeczeństwo bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje solidarności”.
 

Rozważymy wszystkie dostępne nam środki na wszystkich szczeblach, zarówno sądowych, jak i sportowych, aby temu zapobiec. Piłka nożna opiera się na otwartych zawodach i sportowych walorach; nie może być inaczej.

Jak wcześniej ogłosiła FIFA i sześć konfederacji, kluby, których to dotyczy, otrzymają zakaz gry w jakichkolwiek innych rozgrywkach na poziomie krajowym, europejskim lub światowym, a ich zawodnicy mogą zostać pozbawieni możliwości reprezentowania swoich drużyn narodowych.

Dziękujemy klubom w innych krajach, zwłaszcza klubom francuskim i niemieckim, które odmówiły uczestnictwa w Superlidze. Wzywamy wszystkich miłośników piłki nożnej, kibiców i polityków, aby włączyli się w walkę z takim projektem. Ten zawzięty interes nielicznych trwa już zbyt długo. Wystarczy

- czytamy w komunikacie UEFA.

Równolegle kluby założycielskie Superligi poinformowały, iż z niecierpliwością czekają na dyskusje z UEFA i FIFA, aby współpracować w celu osiągnięcia najlepszych wyników dla nowej ligi i piłki nożnej jako całości.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Sport w TV


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena sat kempingowa 60 cm z przyssawką

stalowa antena 60 cm przenośna na przyssawkę.

199 zł Więcej...

Antena Inverto 120 grafit

Antena stalowa, cynkowana 120cm z zawieszeniem sztywnym w kolorze grafitowym....

399 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Signal T2-Mini HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Signal dla Naziemnej Telewizji...

149 zł Więcej...