reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Nowe źródło energii dla Internetu rzeczy

dodano: 2021-04-20 11:50
autor: Janusz Sulisz | źródło: NUST MISIS/Solar Energy Materials and Solar Cells

Ogniwa perowskit 2021 solar 360px.jpg Naukowcy z Rosji i Włoch zaproponowali nowy typ fotokomórek energetycznych do zasilania urządzeń ze Słońca i domowych źródeł światła. Ich zdaniem takie niskoenergetyczne fotokomórki oparte o perowskit będą mogły dostarczać energię do urządzeń IoT (Internetu rzeczy), trackerów fitness, smartwatchów czy słuchawek. Takie informacje opublikowano w czasopiśmie Solar Energy Materials and Solar Cells.

NUST MISIS
Ogniwa perowskit 2021 solar760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Naukowcy słusznie zauważyli, że szybko rozwijający się rynek urządzeń i czujników bezprzewodowych dla IoT wymaga niezależnych zasilaczy o niskim zużyciu energii i mocy zaledwie 1 µW (1 mikrowata). Jednym z rozwiązań tego typu są kompaktowe baterie fotowoltaiczne oparte na perowskitach, które są w stanie zapewnić zapas energii nawet podczas ładowania ze światła zwykłych lamp wewnątrz pomieszczeń.

Perowskity to klasa minerałów o pseudo-sześciennej strukturze krystalicznej i wyjątkowych właściwościach, które są aktywnie wykorzystywane w energetyce i fotowoltaice - badania nad ich wykorzystaniem trwają na całym świecie. Wydajność ogniw fotowoltaicznych perowskitowych wynosi już ponad 25%, co jest porównywalne z półprzewodnikami, ale jednocześnie są one znacznie łatwiejsze w produkcji.

Akumulatory nowej generacji oparte na perowskitach są najmniej wymagające pod względem natężenia światła.

Naukowcy zidentyfikowali kilka poważnych wad:
  • koszt produkcji,
  • znaczne straty energii
  • spadek mocy maksymalnej podczas ciągłej pracy
Zespół naukowców z laboratorium NUST MISIS zaproponował projekt płaskiej fotokomórki z wykorzystaniem nanocząsteczek tlenku niklu (NiO) i oryginalnej konstrukcji, która upraszcza technologię produkcji perowskitu i ogranicza straty energii. Elementy, podobnie jak kanapki, składają się z 3 warstw - półprzewodników przenoszących ładunki dodatnie i ujemne, a także perowskitu. To pierwsze doniesienie o zastosowaniu niskotemperaturowej nanocząstki NiO HTL do fotowoltaiki perowskitowej w pomieszczeniach.

Taka mała moc (28,4 μW / cm2 przy 400 luksach) wystarcza nie tylko na małe sensory, ale także w przypadku słuchawek czy bezprzewodowej klawiatury. Zastosowanie tej technologii może być ogromne począwszy od urządzeń IoT (Internetu rzeczy), przez zasilanie inteligentnych kart bankowych, paneli kontrolnych, małego sprzętu AGD (wagi), bezprzewodowych myszy komputerowych i klawiatur oraz wszelkiej elektroniki do noszenia.

Źródło: freenews.live  tellerreport.com  sciencedirect.com

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Ciekawostki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Nagrywarka 4K UHD Velocap X Pro

Nagrywarka HDMI  - materiału wideo wysokiej rozdzielczości na zewnętrzne nośniki...

990 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2021 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2021 r. z wysyłką...

89 zł Więcej...

Stojak alu ścienny AS Sat 45cm

Aluminiowy stojak ścienny 45cm niemieckiej firmy A.S. Sat z certyfikatem...

72 zł Więcej...