reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Starlink traci 2 satelity

dodano: 2021-04-21 10:49
autor: Jerzy Kruczek | źródło: OneWeb/WSJ/Harvard-Smithsonian Center

Starlink satelita na tle nieba 360px.jpg Jeden z astronomów z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics, zauważył, że w zeszłym tygodniu dwa satelity internetowe Starlink weszły w  ​​atmosferę i spłonęły. Oba satelity Starlink i tak były już w odstawce we flocie. Jeden z nich wszedł w atmosferę 17 kwietnia o godz. 14:30 czasu UTC, a drugi 18 kwietnia o godz. 16:00 czasu UTC. Na razie  SpaceX jest skoncentrowane na ważnym starcie rakiety Falcon 9. 22 kwietnia o godz. 6:11 czasu lokalnego rakieta Falcon 9 poleci z Cape Canaveral z załogową 4-osobową misją Dragon Crew na Międzynarodową Stację Kosmiczną. 

Starlink
Starlink satelita 550 km 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Nadal około 1375 satelitów Starlink pozostaje na orbicie, ale ich awaryjność na wczesnym etapie startów wynosiła aż 3%, chociaż ostatnio awarie sięgają tylko 1% lub mniej.

Kolejne wyniesienie satelitów Starlink zostało zaplanowane na 28 kwietnia, kiedy to na orbitę ma trafić następna partia 60 satelitów.

Konflikty na orbicie: Satelita Starlink był bliski zderzenia z satelitą OneWeb
Tymczasem Starlink przyciąga coraz większą grupę krytyków. Wprost mówi się, że SpaceX ma „szalone” podejście do kosmosu. Jako dowód podaje się fakt, że na początku kwietnia jeden z satelitów Starlink znalazł się w odległości zaledwie 58 m od satelity OneWeb - co w kosmosie jest przerażająco bliską odległością i może grozić zderzeniem.

Część specjalistów twierdzi, że SpaceX powinno mieć mniej satelitów Starlink, ale za to uczynić je bardziej wydajnymi i mniej awaryjnymi.

Skargi takie wyprzedzają decyzję, która ma zostać podjęta przez amerykańską FCC: czy zezwolić na modyfikacje licencji SpaceX i wykorzystanie innych orbit dla kolejnych satelitów Starlink?


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision Lite

Modulator cyfrowy DVB-T/MPEG-4 HD Edision. Pozwala na konwersję sygnału video...

549 zł Więcej...

Przepust dachowy średnicy 90mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 90mm

279 zł Więcej...