reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Strażnicy oceanów" - premiera w Dzień Ziemi w National Geographic

dodano: 2021-04-16 12:58
autor: Janusz Sulisz | źródło: National Geographic

National Geo Sekrety oceanow dokument National Geo NGC 2021 360px.jpg Dzień Ziemi sprzyja refleksji na temat obecnego stanu i przyszłości naszego świata. Świata, którego powierzchnię w 71% pokrywają oceany i morza. Od kondycji cennych podwodnych ekosystemów zależy nasza przyszłość, dlatego każdego dnia rzesza naukowców uważnie monitoruje wszystkie zachodzące w głębinach procesy, by móc reagować w porę. W premierowej produkcji National Geographic „Strażnicy oceanów” legendarna oceanografka Sylvia Earle wyrusza w podróż śladami tych cichych bohaterów i wybitnych naukowców, którzy działając pod powierzchnią, walczą o przetrwanie naszej planety.

National Geographic
National Geo Sekrety oceanów dokument 2021 NGC 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
„Strażnicy oceanów" w Dzień Ziemi w National Geographic
Premiera dokumentu odbędzie się 22 kwietnia o godz. 22:00 w National Geographic.

Dzień Ziemi sprzyja refleksji na temat obecnego stanu i przyszłości naszego świata. Świata, którego powierzchnię w 71% pokrywają oceany i morza. 

Dotychczas poznaliśmy zaledwie 50% oceanicznych głębin. Dlatego odkrywanie nowych obszarów jest dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Nie możemy ochronić czegoś, czego nie znamy.

- tłumaczy Sylvia Earl, oceanografka.


Przy okazji Dnia Ziemi kulisy działań i niecodziennej pracy naukowców przybliży National Geographic w premierowym dokumencie „Strażnicy oceanów” (22 kwietnia o godz. 22:00). Wybitna oceanografka, Sylvia Earle prezentuje w nim dokładnie dokonania sześciu odkrywców, którzy poświęcili swoje życie ochronie środowiska wodnego. Ich pełne pasji opowieści dają nadzieję na to, że jeszcze możemy wiele zmienić na lepsze w kwestii ocalenia podwodnych światów i ich mieszkańców.

- Ratowanie świata przyrody jest obecnie największym problemem, przed którym stoi ludzkość. Oceany są kluczowe dla przyszłości całego życia na Ziemi. […] Ten film jest hołdem złożonym nauce i wszystkiemu, co ona umożliwia, a połączenie autorytetu Sylvii Earle z nowym pokoleniem najwybitniejszych światowych naukowców było zaszczytem.

- mówi reżyserka produkcji, Naomi Austin

 
„Strażnicy oceanów" w National Geographic - dr Emma Camp  fot. NGC


W produkcji „Strażnicy oceanów” przyjrzymy się z bliska m.in. Wielkiej Rafie Koralowej, o której opowie dr Emma Camp – biolożka morska zajmująca się badaniami tej niezwykłej struktury pod kątem fizjologii, ekologii i biogeochemii. Dowiemy się, w jaki sposób wnikliwe studiowanie koralowców żyjących w ekstremalnych warunkach mogą stanowić ratunek dla tych wrażliwych organizmów na całym świecie.

- O oceanicznych głębinach wiemy mniej niż o kosmosie. […] Jeśli nie zaczniemy działać, rafy koralowe mogą zniknąć całkowicie do końca tego stulecia.

- podkreśla dr Emma Camp w dokumencie „Strażnicy oceanów”.


Z prof. Michelem André, zajmującym się bioakustyką, wsłuchamy się w szum oceanu na Antarktydzie. W ramach projektu Listen to the Deep-Ocean Environment (LIDO) pomaga on w ochronie dziewiczych wód i ich mieszkańców przed zagrożeniem, jakim jest zanieczyszczenie hałasem, wytwarzanym przez statki, pogłębiarki, manewry wojskowe, wiatraki czy badania sejsmiczne.
 
„Strażnicy oceanów" w National Geographic - Brad Norman  fot. NGC


Udamy się też do Peru, gdzie inna strażniczka oceanów, Kerstin Forsberg wykorzystuje siłę edukacji do ocalenia mant, zwanych diabłami morskimi, przed wyginięciem. Natomiast w zachodniej Australii wraz z dr. Bradem Normanem przyjrzymy się systemowi zaawansowanego, elektronicznego znakowania rekinów wielorybich w celu ich ochrony.
 
„Strażnicy oceanów" w National Geographic - Ghislain Bardout  fot: NGC


Okazuje się bowiem, że technologia jest niezbędna, jeśli jako ludzkość chcemy odnieść sukces w kwestii ochrony oceanów. Udowadnia to m.in. inżynier Ghislain Bardout – odkrywca specjalizujący się w nurkowaniu na biegunach, inicjator wyprawy Under The Pole. Francuski naukowiec zaprezentuje również  w użyciu swoje innowacyjne urządzenie, które pozwala na przebywanie pod wodą przez wiele dni.

Dokument „Strażnicy oceanów” prezentuje nie tylko głębokie przemyślenia na temat roli podwodnego świata w kształtowaniu życia na powierzchni całej planety, lecz także głęboką jakość ukazywanych w produkcji ujęć.

Zdjęcia zostały zrealizowane w Polinezji Francuskiej, Chile, Peru, Antarktyce, Australii i na Seszelach przez światowej sławy operatorów podwodnych: Denisa LeGrange'a i Michaela Pittsa, którzy stworzyli zapierające dech w piersiach obrazy o rozdzielczości 4K.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik PULSe 4K Mini

PULSe 4K Mini - najnowszy odbiornik Ultra HD od słowackiej...

679 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Wiwa H.265 LITE HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Wiwa dla Naziemnej Telewizji...

99 zł Więcej...

Przepust dachowy średnicy 90mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 90mm

279 zł Więcej...