reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

„Strażnicy oceanów" - premiera w Dzień Ziemi w National Geographic

dodano: 2021-04-16 12:58
autor: Janusz Sulisz | źródło: National Geographic

National Geo Sekrety oceanow dokument National Geo NGC 2021 360px.jpg Dzień Ziemi sprzyja refleksji na temat obecnego stanu i przyszłości naszego świata. Świata, którego powierzchnię w 71% pokrywają oceany i morza. Od kondycji cennych podwodnych ekosystemów zależy nasza przyszłość, dlatego każdego dnia rzesza naukowców uważnie monitoruje wszystkie zachodzące w głębinach procesy, by móc reagować w porę. W premierowej produkcji National Geographic „Strażnicy oceanów” legendarna oceanografka Sylvia Earle wyrusza w podróż śladami tych cichych bohaterów i wybitnych naukowców, którzy działając pod powierzchnią, walczą o przetrwanie naszej planety.

National Geographic
National Geo Sekrety oceanów dokument 2021 NGC 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
„Strażnicy oceanów" w Dzień Ziemi w National Geographic
Premiera dokumentu odbędzie się 22 kwietnia o godz. 22:00 w National Geographic.

Dzień Ziemi sprzyja refleksji na temat obecnego stanu i przyszłości naszego świata. Świata, którego powierzchnię w 71% pokrywają oceany i morza. 

Dotychczas poznaliśmy zaledwie 50% oceanicznych głębin. Dlatego odkrywanie nowych obszarów jest dziś ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Nie możemy ochronić czegoś, czego nie znamy.

- tłumaczy Sylvia Earl, oceanografka.


Przy okazji Dnia Ziemi kulisy działań i niecodziennej pracy naukowców przybliży National Geographic w premierowym dokumencie „Strażnicy oceanów” (22 kwietnia o godz. 22:00). Wybitna oceanografka, Sylvia Earle prezentuje w nim dokładnie dokonania sześciu odkrywców, którzy poświęcili swoje życie ochronie środowiska wodnego. Ich pełne pasji opowieści dają nadzieję na to, że jeszcze możemy wiele zmienić na lepsze w kwestii ocalenia podwodnych światów i ich mieszkańców.

- Ratowanie świata przyrody jest obecnie największym problemem, przed którym stoi ludzkość. Oceany są kluczowe dla przyszłości całego życia na Ziemi. […] Ten film jest hołdem złożonym nauce i wszystkiemu, co ona umożliwia, a połączenie autorytetu Sylvii Earle z nowym pokoleniem najwybitniejszych światowych naukowców było zaszczytem.

- mówi reżyserka produkcji, Naomi Austin

 
„Strażnicy oceanów" w National Geographic - dr Emma Camp  fot. NGC


W produkcji „Strażnicy oceanów” przyjrzymy się z bliska m.in. Wielkiej Rafie Koralowej, o której opowie dr Emma Camp – biolożka morska zajmująca się badaniami tej niezwykłej struktury pod kątem fizjologii, ekologii i biogeochemii. Dowiemy się, w jaki sposób wnikliwe studiowanie koralowców żyjących w ekstremalnych warunkach mogą stanowić ratunek dla tych wrażliwych organizmów na całym świecie.

- O oceanicznych głębinach wiemy mniej niż o kosmosie. […] Jeśli nie zaczniemy działać, rafy koralowe mogą zniknąć całkowicie do końca tego stulecia.

- podkreśla dr Emma Camp w dokumencie „Strażnicy oceanów”.


Z prof. Michelem André, zajmującym się bioakustyką, wsłuchamy się w szum oceanu na Antarktydzie. W ramach projektu Listen to the Deep-Ocean Environment (LIDO) pomaga on w ochronie dziewiczych wód i ich mieszkańców przed zagrożeniem, jakim jest zanieczyszczenie hałasem, wytwarzanym przez statki, pogłębiarki, manewry wojskowe, wiatraki czy badania sejsmiczne.
 
„Strażnicy oceanów" w National Geographic - Brad Norman  fot. NGC


Udamy się też do Peru, gdzie inna strażniczka oceanów, Kerstin Forsberg wykorzystuje siłę edukacji do ocalenia mant, zwanych diabłami morskimi, przed wyginięciem. Natomiast w zachodniej Australii wraz z dr. Bradem Normanem przyjrzymy się systemowi zaawansowanego, elektronicznego znakowania rekinów wielorybich w celu ich ochrony.
 
„Strażnicy oceanów" w National Geographic - Ghislain Bardout  fot: NGC


Okazuje się bowiem, że technologia jest niezbędna, jeśli jako ludzkość chcemy odnieść sukces w kwestii ochrony oceanów. Udowadnia to m.in. inżynier Ghislain Bardout – odkrywca specjalizujący się w nurkowaniu na biegunach, inicjator wyprawy Under The Pole. Francuski naukowiec zaprezentuje również  w użyciu swoje innowacyjne urządzenie, które pozwala na przebywanie pod wodą przez wiele dni.

Dokument „Strażnicy oceanów” prezentuje nie tylko głębokie przemyślenia na temat roli podwodnego świata w kształtowaniu życia na powierzchni całej planety, lecz także głęboką jakość ukazywanych w produkcji ujęć.

Zdjęcia zostały zrealizowane w Polinezji Francuskiej, Chile, Peru, Antarktyce, Australii i na Seszelach przez światowej sławy operatorów podwodnych: Denisa LeGrange'a i Michaela Pittsa, którzy stworzyli zapierające dech w piersiach obrazy o rozdzielczości 4K.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Propozycje


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Antena Fuba DAA 850 ceglasta

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...

Antena sat kempingowa 60 cm ze statywem

stalowa antena 60 cm przenośna ze statywem

199 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

349 zł Więcej...
reklama