reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Amazon kupuje 9 startów Atlas 5 dla satelitów Kuipera

dodano: 2021-04-21 13:26
autor: Janusz Sulisz | źródło: Amazon/ULA

atlas-5-ULA-amazon-Kuiper-satelita-rakieta-360px.jpg Firma Amazon wybrała amerykańską rakietę Atlas 5 od ULA (United Launch Alliance) do 9 misji z Cape Canaveral w celu rozmieszczenia satelitów dla internetowej konstelacji satelitów Kuipera, która docelowo ma liczyć około 3296 satelitów. Rakieta Atlas 5 jest jedną z najpewniejszych rakiet nośnych - nigdy nie uległa awarii lub katastrofie!

atlas_5_rakieta_760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Ujawniono, że 9 rakiet Atlas 5 wystartuje z obiektów ULA na stacji sił kosmicznych Cape Canaveral. Na razie nie ujawniono, kiedy nastąpią te straty. Amazon i ULA - wspólne przedsięwzięcie Boeinga i Lockheed Martin w stosunku 50-50 - również nie ujawniły, ile satelitów będzie latać podczas każdej misji Atlas 5, ani która konfiguracja rakiet Atlas 5 wystrzeli satelity floty Kuipera.

Przypomnijmy, że rakiety Atlas 5 startowały z Cape Canaveral aż 86 razy od 2002 roku i co najważniejsze wszystkie z powodzeniem. Zwykle startowały z ładunkami/satelitami dla armii USA, agencji wywiadowczych rządu USA, NASA i coraz rzadziej dla klientów komercyjnych. Wynikało to z tego, że rakieta była tak pewna przy starcie ładunku, że nie marnowano jej możliwości/pewności na wynoszenie komercyjnych satelitów. Nie było tajemnicą, że rakieta ta zasługiwała na na to dzięki rosyjskim silnikom rakietowym.

Pierwszy i najważniejszy stopień rakiety Atlas V był wyposażany w rosyjskie silniki RD-180, co w ostatnich latach budziło w USA ogromne kontrowersje. Silny sprzeciw wobec korzystania z rosyjskich silników RD-180 nabrał większej mocy po tym, jak w 2014 r. Rosja zaatakowała Ukrainę, bo nałożono sankcje, ale dalej silniki RD-180 trafiały do USA, bo inaczej rakiety Atlas 5 dla US Army i CIA nie mogłyby latać. Dlatego władze USA przeforsowały prawo, na mocy którego rosyjskie silniki można wykorzystywać w amerykańskich rakietach tylko do końca 2022 r. ULA już wie, że zastąpi je budując nową rakietę 
Vulcan Centaur. Na razie jednak w tym kontrakcie Amazona z ULA nie ma mowy o tych rakietach.

Amazon i ULA nie ujawniły warunków finansowych umowy o świadczenie usług startowych dotyczących rakiety Atlas 5Jednak na swojej stronie ULA podaje, że cena wystrzelenia rakiety Atlas 5 zaczyna się od 109 mln dol., co sugeruje, że całkowita wartość kontraktu może przekroczyć 1 mld dol.

Według firmy Amazon sieć Kuipera będzie zapewniać usługi szerokopasmowe w paśmie Ka o małych opóźnieniach (mały ping) do klientów między 56 stopni szerokości geograficznej północnej i 56 stopni szerokości geograficznej południowej. Połowa z planowanych 3236 satelitów sieci Kuipera musi zostać wystrzelona do połowy 2026 roku, aby Amazon mógł zachować autoryzację sieci od FCC (Federalnej Komisji Łączności).

Dlatego 9 misji rakiety Atlas 5 to dopiero początek. 
Amazon twierdzi, że planuje wykorzystać wiele typów rakiet nośnych różnych firm, aby uruchomić całą flotę satelitów Kuipera.

W swoich dokumentach dla FCC Amazon nakreślił strategię wynoszenia satelitów Kuipera w 5 fazach. Zamierza umieszczać satelity Kuipera,  na wysokościach od 590 km do 630 km. 

Sieć satelitów Kuipera będzie konkurować z flotą SpaceX Starlink, systemem satelitów OneWeb, planowaną siecią Lightspeed firmy Telesat i innymi przyszłymi satelitami na niskiej orbicie okołoziemskiej, bo zapowiadają je Chiny, Indie i Rosja.Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Przepust dachowy średnicy 48mm

Przepust dachowy do kabli średnicy 48mm

89 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2/C Opticum AX LION NS H.265 HEVC

Najnowszy hybrydowy odbiornik DVB-T/T2/C z HEVC/H.265 marki Opticum firmy AX...

109 zł Więcej...

Odbiornik DVB-T/T2 Wiwa H.265 PRO HEVC

Cyfrowy odbiornik DVB-T/T2 z HEVC/H.265 marki Wiwa dla Naziemnej Telewizji...

119 zł Więcej...