reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Pierwszy samochód elektryczny z Libanu [wideo]

dodano: 2021-04-25 13:10
autor: Janina Klepacka | źródło: AFP/EV Electra/

elektryczny samochód Liban Quds Rise fot AFP 360px.jpg W Polsce obiecywano 1 mln elektrycznych aut, a ich produkcji właściwie nie ma poza autami VW składanymi w Poznaniu, a tu nagle pokazano pierwszy samochód elektryczny wyprodukowany w Libanie - zadebiutował w sobotę 24 kwietnia 2021 r. Liban jako kraj śródziemnomorski po raz pierwszy wyprodukował samochód, pomimo kryzysu gospodarczego z częstymi przerwami w dostawie prądu!  Pokazano czerwony samochód sportowy - nazwany „Quds Rise”, używając arabskiej nazwy Jerozolima - to projekt urodzonego w Libanie palestyńskiego biznesmena Jihada Mohammada.

AFP
elektryczny samochód Liban Quds Rise fot AFP 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
To niesamowite, że taki samochód został zbudowany w Libanie „od początku do końca”. Ozdobiono go z przodu złotym logo Kopuły na Skale, świątyni w Jerozolimie, będącej trzecim najświętszym miejscem islamu.

Samochód Quds Rise ma kosztować 30 tys. dol.
Z akumulatorem o mocy 50 kWh i silnikiem elektrycznym o mocy 160 KM jego zasięg szacuje się na 450 km, a od 0 do 100 km/h rozpędzi się w około 5 sekund. 

Oczekuje się, że produkcja do 10 tys. aut rozpocznie się jeszcze w tym roku w Libanie, a samochody trafią na rynek za rok - powiedział Mohammad, dyrektor libańskiej firmy EV Electra, która odpowiada za jego produkcję.

50-letni Mohammad założył firmę EV Electra 4 lata temu po latach spędzonych za granicą, zatrudniając libańskich i palestyńskich inżynierów wśród 300 pracowników. Jego długoterminowym celem jest konkurowanie na międzynarodowym rynku samochodów hybrydowych i elektrycznych, a także sprzedaż tych aut w Libanie na preferencyjnych warunkach.

Aby zasilać swoje nowe samochody elektryczne, firma EV Electra planuje zbudować około 100 stacji ładowania w całym Libanie podłączonych do generatorów.

Liban zmaga się z najgorszym kryzysem gospodarczym od dziesięcioleci, a sprzedaż importowanych samochodów jest na rekordowo niskim poziomie, częściowo z powodu kontroli kapitału i drastycznej dewaluacji na czarnym rynku.

 

Źródło: thenationalnews.com  gulfnews.com  aljazeera.com

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Zielona motoryzacja


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Odbiornik Vu+ ZERO rev.2 HEVC

Vu+ ZERO rev.2 - najnowszy odbiornik Vu+ na Linuksie z...

419 zł Więcej...

Kabelio: CAM CI+ 3 m gratis

Oryginalny, bezkartowy moduł (CAM) CI+ nowej szwajcarskiej platformy Kabelio z...

530 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.1 8K UHD 2,0m

Najnowszy kabel HDMI o długości 2,0m w wersji v2.1 dla...

49 zł Więcej...