reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Jak bez wiercenia zamontować antenę na balkonie?

dodano: 2021-04-26 15:26 | aktualizacja: 2021-04-27 16:11
autor: Janusz Sulisz | źródło: SAT Kurier 3-4/2021

kabel Często zadawane nam pytania brzmią: Czy istnieje sposób na zamontowanie anteny satelitarnej lub naziemnej na balkonie bez przebijania ściany czy wiercenia w okiennicy w celu wprowadzenia kabla satelitarnego do salonu? Jak zamontować antenę na zewnątrz bez wiercenia ściany w celu przejścia kabla? Czy można zainstalować antenę satelitarną lub naziemną bez wiercenia w ścianie pod samą konstrukcję czy stojak ścienny, jeśli nie ma balkonu czy balustrady?

satkurier.pl
kabel


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
W praktyce instalatorskiej istnieje banalny sposób, aby uniknąć przebicia czy też wiercenia ściany, jeśli ktoś chce zamontować antenę na balkonie lub za oknem, ale o tym w dalszej części.

W czym tkwi problem?

Trzeba przyznać, że te problemy potencjalnych użytkowników sprzętu do odbioru tv-sat wynikają z tego, że mieszkanie lub dom są wynajmowane, a właściciel nie wyraża zgody na jakąkolwiek ingerencję. I wtedy jest problem!

Należy tu dodać, że mieszkanie powinno być standardowo wyposażone w możliwość podłączenia się do sygnału DVB-T oraz satelitów Eutelsat Hot Bird + Astra. Wiadomo jednak, jak to jest w praktyce, zwłaszcza w starych kamienicach lub starszych budynkach – te instalacje, albo są nędzne, albo nie spełniają faktycznych potrzeb najemcy, a są to często Ukraińcy, którzy chcą odbierać z zupełnie innego satelity. Generalnie powinno się przyjmować, że jeśli nie ma sygnału tzw. standardowego, to właściciel powinien się zgodzić na instalację podstawowej anteny.

Ten temat dotyczy też Polaków wynajmujących mieszkania zagranicą, gdzie nie ma obowiązku udostępnienia sygnału z satelity Hot Bird, bo tam jest tylko Astra 19,2°E (Niemcy, Austria, Francja, Hiszpania), 23,5°E (Czechy, Słowacja) lub 28,5°E (Wielka Brytania, Irlandia).

Płaskie kable „przejściówki”

Najszybszym i najmniej inwazyjnym rozwiązaniem jest zastosowanie „płaskich” adapterów współosiowych dostępnych w różnych długościach i standardach (F i IEC), z klejem blokującym lub bez, do umieszczenia pod drzwiami i oknami.

Te adaptery o grubości 0,2 mm pozwalają na pokonanie najwęższych przejść poprzez podłączenie do pozostałej części zewnętrznej (w kierunku anteny) i wewnętrznej (w kierunku odbiornika) sekcji tradycyjnego kabla koncentrycznego.

Oprócz białego kabla przejściowego, który może nieco „kamuflować” ten kabel na tle ościeżnicy drzwi balkonowych czy okna, dostępne są również inne kolory, choć czasami trzeba ich poszukać w Internecie. Są tzw. „kable bez wiercenia" w kolorze brązowym lub czarnym.

Produkty tego typu można łatwo znaleźć w sklepach z elektroniką, antenami i akcesoriami, w dużych sklepach, a także w Internecie. Cena zaczyna się od około 10-15 zł. Zwykle taka przejściówka ma 20 cm długości. Umożliwia przejście kabla antenowego do anteny satelitarnej przez okno bez wiercenia otworów.
 
Kabel „bez wiercenia”

Co najważniejsze pozwala na łatwe wyprowadzenie kabla antenowego na zewnątrz budynku bez wiercenia jakichkolwiek dziur w ścianach czy ramach okiennych. Wystarczy wyprowadzić przejściówkę przez otwarte okno, a następnie po prostu je zamknąć.

W zasadzie nigdy położenie przewodów nie było tak proste i szybkie. Obie końcówki powinny być dokładnie podlepione taśmą samoprzylepną.
Trzeba jednak uprzedzić, że przejściówka może wprowadzić niewielkie osłabienie sygnału szczególnie z anteny naziemnej (około 1,5 dB).

Wszystkie złączki F na połączeniach kablowych należy wykonać z wielką starannością, by nie powodować kolejnych strat sygnału. Jeśli antena jest zaraz za oknem, a kabla jest 5-10 m, to nie ma to znaczenia, ale jeśli odległości są większe, a antena zbyt mała to strata sygnału może powodować pikselizacja.

Antena zamontowana w oknie?

Wielu użytkowników ma nieco inny problem, bo po prostu nie ma gdzie lub nie może zainstalować anteny na zewnątrz budynku, bo np. nie ma balkonu. Wtedy może pomóc bezinwazyjny stojak do wnęki okiennej o szerokości maksymalnej 95 cm.

To doskonałe rozwiązanie do zamocowania bez dziurawienia ścian lekkiej anteny satelitarnej lub naziemnej dla DVB-T.

Taki nietypowy uchwyt składa się z drążka rozporowego rozkręcanego na długość 60-100 cm, podpory na parapet 40 cm oraz uchwytu – ramienia do zamocowania anteny 30 cm odsadzenia od drążka.
 
Stojak bezinwazyjny do okna rozporowy

Element rozporowy najlepiej montować jak najbliżej ościeżnicy okna, gdzie ściana jest najtwardsza. Im dalej od okna, tym większe niebezpieczeństwo zamocowania na miękkim ociepleniu, np. styropianie. Ściana, o którą opierają się gumowe elementy drążka, powinna być gładka. Jeśli powierzchnia jest chropowata, powinno się zastosować dodatkowe podkładki z twardego i gładkiego materiału (plastik, metal).

Jest też dodatkowa uwaga, że przy instalowaniu anteny na takim uchwycie bezinwazyjnym bezwzględnie należy zabezpieczyć całą konstrukcję przed oderwaniem się od wnęki. Dlatego najlepiej do tego celu użyć cienkiej linki wspinaczkowej lub mocnego sznurka z tworzywa. Trzeba pamiętać, że instalator lub użytkownik odpowiada prawnie za ewentualne uszkodzenia, np. samochodu lub osoby. Upadek anteny satelitarnej może być kosztowny. Dlatego nie zaleca się stosować większej anteny satelitarnej niż 70-80 cm, a i to jest zbyt dużo, bo im większa antena, to przy większym wietrze taka antena może po prostu odlecieć razem z uchwytem.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Poradniki


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

SAT Kurier - 1-2/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 1-2/2023

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2023 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2023

12 zł Więcej...

SAT Kurier - 11-12/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 11-12/2022

12 zł Więcej...