reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Spotkania z Agathą Christie w kanale Epic Drama

dodano: 2021-04-30 23:59 | aktualizacja: 2021-05-01 14:49
autor: Łukasz Knapik | źródło: Viasat World

Epic Drama W sobotę, 1 maja br. o godz. 21:30 w kanale Epic Drama wyemitowany zostanie premierowo 1. odcinek 2. sezonu brytyjskiego serialu „Panna Marple” („Marple”). Z kolei w sobotę, 26 czerwca br. o godz. 21:30 stacja wyemituje premierowo brytyjski film „Agatha i klątwa Isztar” („Agatha and the Curse of Ishtar”).

Epic Drama


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Gdy jej mąż był na froncie, Agatha Christie zaczęła pisać swoją debiutancką powieść - wszystko po to, by udowodnić siostrze, że potrafi wymyślić taką intrygę kryminalną, że czytelnik do samego końca nie domyśli się tożsamości mordercy.

- Pomysły moich powieści kryminalnych znajduję zmywając. Jest to zajęcie tak głupie, że zawsze rodzi we mnie myśl o zabójstwie

- zdradziła kiedyś z właściwą sobie ironią.


Jedną z niekwestionowanych gwiazd kryminału powołanych do życia przez Christie jest bez wątpienia „Panna Marple” - drugi sezon kryminalnych przygód z jej udziałem będzie można oglądać od soboty, 1 maja br. o godzinie 21:30 w kanale Epic Drama. Z kolei w sobotę, 26 czerwca br. o godzinie 21:30 stacja wyemituje film „Agatha i klątwa Isztar”. 

Za co widzowie kochają „Pannę Marple”? Jeśli chodzi o słynnych detektywów powołanych do życia przez Christie, prym wiódł zawsze Hercules Poirot, nie ulega jednak wątpliwości, że starsza pani detektyw jest równie interesującą postacią. Z uwagi na wiek, jej umiejętności często bywają niedoceniane, co sprawia, że zdarza jej się coś przypadkiem usłyszeć lub skorzystać z uśpionej uwagi osób, które spotyka. Trzeba bowiem podkreślić, że zarówno słuch, jak i umysł działają u niej bez zarzutu. Nie można jej także odmówić uroku i dociekliwości. Jest detektywem - amatorem, zna się na ludzkiej naturze, a spostrzegawczości mógłby jej pozazdrościć niejeden młodzieniaszek. Pierwowzorem dla tej postaci była Caroline Sheppard - samotna i wścibska bohaterka znana z powieści o Herculesie Poirot. Pierwsza książka o przygodach Marple ukazała się w 1930 roku, ostatnia zaś w roku 1976. 

Drugi sezon „Panny Marple” rozpoczyna się, kiedy przyszła panna młoda wprowadza się do nowo kupionej rezydencji nad morzem, ale nie czuje się w niej bezpiecznie - dochodzi tam bowiem do dziwnych, trudnych do wyjaśnienia zjawisk. Z pomocą przychodzi jej panna Marple, która próbuje odkryć prawdę o tajemniczym domu.

W dalszych częściach tytułowa bohaterka zmierzy się z różnymi skomplikowanymi zbrodniami. Próbuje rozwiązać sprawę morderstwa właściciela Sittaford House w środku burzy śnieżnej; bada także samobójstwo pozornie spowodowane przez anonimowe, pełne nienawiści listy. Z kolei śmierć i zaginięcie dwóch pań z domu opieki uruchamiają kolejne poważne śledztwo. Trop prowadzi do małej mieściny, w której krąży legenda o czarownicy porywającej dzieci.

Drugi odcinek sezonu, zatytułowany „Zatrute pióro”, otrzymał dwie nagrody na „New York International Film and TV Festival” w 2007 roku. Występują w nim między innymi takie gwiazdy, jak James D’Arcy, Frances de la Tour, Jessica Hynes czy Imogen Stubbs. W pozostałych odcinkach pojawiają się m.in. Carey Mulligan, Timothy Dalton czy Sophia Myles. Drugi sezon przygód panny Marple będzie można oglądać od soboty, 1 maja br. o godzinie 21:30 w kanale Epic Drama (więcej tutaj)

W sobotę, 26 czerwca br. o godzinie 21:30 stacja zaprasza natomiast na film „Agatha i klątwa Isztar”. Sportretowana w tej historii pisarka wyrusza do Bagdadu na wycieczkę archeologiczną, by oderwać się od myśli o rozwodzie. Na miejscu czeka na nią kilka zagadek kryminalnych. Ponadto, w podstarzałej willi, w której się zatrzymuje, poznaje Maxa - młodego archeologa. We dwoje usiłują ustalić, kto stoi za serią morderstw, których dokonano w okolicy posiadłości. Przedstawiona historia jest połączeniem fikcji i faktów - w 1928 roku pisarka rzeczywiście wyruszyła w podróż na Środkowy Wschód, tuż po rozwodzie z pierwszym mężem, Archibaldem Christie. Miała wówczas 38 lat. Przez wspólnych znajomych poznała wówczas 25-letniego archeologa, Maxa Mallowana i to właśnie w jego towarzystwie rozpoczęła odkrywanie Bliskiego Wschodu. Podróż zbliżyła ich do siebie na tyle, że uzdolniony archeolog miał stać się w przyszłości jej drugim mężem. 

W filmie w Agathę Christie wcieliła się Lyndsey Marshal, znana z takich filmów jak „Godziny”, „Rzym” czy „Medium”. Ponadto w obsadzie znaleźli się także Jonah Hauer-King (znany polskim widzom z serialu „Świat w ogniu: Początki”), Bronagh Waugh czy Colin Farrell. Film zostanie wyemitowany w sobotę, 26 czerwca br. o godzinie 21:30 w kanale Epic Drama.
 
Crystal Clarke w filmie „Agatha i klątwa Isztar”, foto: Viasat World
Crystal Clarke w filmie „Agatha i klątwa Isztar”, foto: Viasat World


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

249 zł Więcej...

Antena Fuba DAA 850 ceglasta

Fuba DAA 850 to profesjonalna, włoska antena offsetowa. Łatwa w...

429 zł Więcej...

LNB Twin BEST HG 202 Ultra Black 0,1dB

Wysokiej jakości konwerter satelitarny o współczynniku szumów 0,1 dB i...

79 zł Więcej...
reklama