reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Spotkania z Agathą Christie w kanale Epic Drama

dodano: 2021-04-30 23:59 | aktualizacja: 2021-05-01 14:49
autor: Łukasz Knapik | źródło: Viasat World

Epic Drama W sobotę, 1 maja br. o godz. 21:30 w kanale Epic Drama wyemitowany zostanie premierowo 1. odcinek 2. sezonu brytyjskiego serialu „Panna Marple” („Marple”). Z kolei w sobotę, 26 czerwca br. o godz. 21:30 stacja wyemituje premierowo brytyjski film „Agatha i klątwa Isztar” („Agatha and the Curse of Ishtar”).

Epic Drama


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Gdy jej mąż był na froncie, Agatha Christie zaczęła pisać swoją debiutancką powieść - wszystko po to, by udowodnić siostrze, że potrafi wymyślić taką intrygę kryminalną, że czytelnik do samego końca nie domyśli się tożsamości mordercy.

- Pomysły moich powieści kryminalnych znajduję zmywając. Jest to zajęcie tak głupie, że zawsze rodzi we mnie myśl o zabójstwie

- zdradziła kiedyś z właściwą sobie ironią.


Jedną z niekwestionowanych gwiazd kryminału powołanych do życia przez Christie jest bez wątpienia „Panna Marple” - drugi sezon kryminalnych przygód z jej udziałem będzie można oglądać od soboty, 1 maja br. o godzinie 21:30 w kanale Epic Drama. Z kolei w sobotę, 26 czerwca br. o godzinie 21:30 stacja wyemituje film „Agatha i klątwa Isztar”. 

Za co widzowie kochają „Pannę Marple”? Jeśli chodzi o słynnych detektywów powołanych do życia przez Christie, prym wiódł zawsze Hercules Poirot, nie ulega jednak wątpliwości, że starsza pani detektyw jest równie interesującą postacią. Z uwagi na wiek, jej umiejętności często bywają niedoceniane, co sprawia, że zdarza jej się coś przypadkiem usłyszeć lub skorzystać z uśpionej uwagi osób, które spotyka. Trzeba bowiem podkreślić, że zarówno słuch, jak i umysł działają u niej bez zarzutu. Nie można jej także odmówić uroku i dociekliwości. Jest detektywem - amatorem, zna się na ludzkiej naturze, a spostrzegawczości mógłby jej pozazdrościć niejeden młodzieniaszek. Pierwowzorem dla tej postaci była Caroline Sheppard - samotna i wścibska bohaterka znana z powieści o Herculesie Poirot. Pierwsza książka o przygodach Marple ukazała się w 1930 roku, ostatnia zaś w roku 1976. 

Drugi sezon „Panny Marple” rozpoczyna się, kiedy przyszła panna młoda wprowadza się do nowo kupionej rezydencji nad morzem, ale nie czuje się w niej bezpiecznie - dochodzi tam bowiem do dziwnych, trudnych do wyjaśnienia zjawisk. Z pomocą przychodzi jej panna Marple, która próbuje odkryć prawdę o tajemniczym domu.

W dalszych częściach tytułowa bohaterka zmierzy się z różnymi skomplikowanymi zbrodniami. Próbuje rozwiązać sprawę morderstwa właściciela Sittaford House w środku burzy śnieżnej; bada także samobójstwo pozornie spowodowane przez anonimowe, pełne nienawiści listy. Z kolei śmierć i zaginięcie dwóch pań z domu opieki uruchamiają kolejne poważne śledztwo. Trop prowadzi do małej mieściny, w której krąży legenda o czarownicy porywającej dzieci.

Drugi odcinek sezonu, zatytułowany „Zatrute pióro”, otrzymał dwie nagrody na „New York International Film and TV Festival” w 2007 roku. Występują w nim między innymi takie gwiazdy, jak James D’Arcy, Frances de la Tour, Jessica Hynes czy Imogen Stubbs. W pozostałych odcinkach pojawiają się m.in. Carey Mulligan, Timothy Dalton czy Sophia Myles. Drugi sezon przygód panny Marple będzie można oglądać od soboty, 1 maja br. o godzinie 21:30 w kanale Epic Drama (więcej tutaj)

W sobotę, 26 czerwca br. o godzinie 21:30 stacja zaprasza natomiast na film „Agatha i klątwa Isztar”. Sportretowana w tej historii pisarka wyrusza do Bagdadu na wycieczkę archeologiczną, by oderwać się od myśli o rozwodzie. Na miejscu czeka na nią kilka zagadek kryminalnych. Ponadto, w podstarzałej willi, w której się zatrzymuje, poznaje Maxa - młodego archeologa. We dwoje usiłują ustalić, kto stoi za serią morderstw, których dokonano w okolicy posiadłości. Przedstawiona historia jest połączeniem fikcji i faktów - w 1928 roku pisarka rzeczywiście wyruszyła w podróż na Środkowy Wschód, tuż po rozwodzie z pierwszym mężem, Archibaldem Christie. Miała wówczas 38 lat. Przez wspólnych znajomych poznała wówczas 25-letniego archeologa, Maxa Mallowana i to właśnie w jego towarzystwie rozpoczęła odkrywanie Bliskiego Wschodu. Podróż zbliżyła ich do siebie na tyle, że uzdolniony archeolog miał stać się w przyszłości jej drugim mężem. 

W filmie w Agathę Christie wcieliła się Lyndsey Marshal, znana z takich filmów jak „Godziny”, „Rzym” czy „Medium”. Ponadto w obsadzie znaleźli się także Jonah Hauer-King (znany polskim widzom z serialu „Świat w ogniu: Początki”), Bronagh Waugh czy Colin Farrell. Film zostanie wyemitowany w sobotę, 26 czerwca br. o godzinie 21:30 w kanale Epic Drama.
 
Crystal Clarke w filmie „Agatha i klątwa Isztar”, foto: Viasat World
Crystal Clarke w filmie „Agatha i klątwa Isztar”, foto: Viasat World


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Nowe programy


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

459 zł Więcej...

Uchwyt kominowy bezinwazyjny E863M z opaską 5,0m

mocny uchwyt antenowy bezinwazyjny - obejma 5m na komin 

145 zł Więcej...

Kabel HDMI biały płaski 2.1 8K UHD 3,0m

Płaski, biały kabel HDMI o długości 3,0m w wersji v2.1...

79 zł Więcej...