reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Vivendi, Fininvest, Mediaset kończą spory

dodano: 2021-05-04 11:00 | aktualizacja: 2021-05-04 12:07
autor: Janusz Sulisz | źródło: RFI/France24/Vivendi

Mediaset Vivendi Grupy medialne Vivendi, Fininvest i Mediaset doszły do ​​globalnego porozumienia w celu zakończenia ich sporów poprzez zrzeczenie się wszelkich sporów sądowych i roszczeń między nimi - takie oświadczenie opublikowano w poniedziałek 3 maja br.

vivendi_paris_office760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Wydaje się, że to porozumienie francusko - włoskie rozwiąże konflikt, który postawił Vincenta Bolloré, francuski miliarder, który kontroluje Vivendi i  spółki zależne, w tym CANAL+ Group i Universal Music, przeciwko rodzinie byłego premiera Włoch Silvio Berlusconiego, który prowadzi Mediaset.

Vivendi porzuci również swój sprzeciw wobec planów Mediaset, aby przenieść swoją siedzibę do Holandii, gdzie chciał połączyć swoją włoską i hiszpańską działalność oraz 15,1-procentowy udział w niemieckiej grupie ProSiebenSAT1 w holenderską osobę prawną o nazwie MFE (Media For Europe).

Vivendi będzie za proponowanymi rezolucjami w sprawie zniesienia mechanizmu podwójnego głosowania. Ponadto Vivendi i Mediaset zawarły dobre porozumienie sąsiedzkie w zakresie telewizji niekodowanej i zobowiązały się do zawieszenia na okres 5 lat.

Fininvest zaproponuje na dorocznym walnym zgromadzeniu Mediaset, które odbędzie się 23 czerwca 2021 r., wypłatę wszystkim akcjonariuszom nadzwyczajnej dywidendy w wysokości 0,30 euro na akcję do wypłaty 21 lipca 2021 r . Ważne jest to, że zarówno Vivendi, jak i Fininvest zobowiązały się do głosowania za przyjęciem takiej uchwały.

Vivendi zobowiązała się do sprzedaży na giełdzie w ciągu 5 lat 19,19% udziałów w Mediaset posiadanych za pośrednictwem firmy Simon Fiduciaria. Fininvest będzie miał opcję kupna na zakup niesprzedanej części w dowolnym 12-miesięcznym okresie po ustalonej rocznej cenie.

Vivendi może sprzedać swoje akcje Mediasetu za mniej niż 1,26 mld euro, które zapłaciło za nie w 2016 r.. Należy tu brać pod uwagę, że aktualnie są one warte dużo mniej - tylko około 920 mln euro.

Fininvest kupi 5% kapitału zakładowego Mediaset, należącego bezpośrednio do Vivendi, po cenie bez prawa do dywidendy wynoszącej 2,70 euro za akcję. Vivendi pozostanie akcjonariuszem Mediaset ze swoim pozostałym 4,61% udziałów i będzie mogła zachować lub sprzedać ten udział w dowolnym czasie i za każdą cenę.

Spółka zależna Vivendi, Dailymotion, zgodziła się na jednorazową płatność w wysokości 26,3 mln euro w celu rozstrzygnięcia sporu dotyczącego praw autorskich ze spółkami zależnymi Mediaset - RTI i Medusa.

Zamknięcie ugody planowane jest na 22 lipca 2021 roku.

Ciekawy wniosek końcowy z tego sportu i porozumienia:

Vivendi i Mediaset kończą beznadziejny spór o wspólną usługę streamingową, która miała być rywalem Netflixa w Europie, a od początku konfliktu tj. od 2016 r. to Netflix skorzystał z okazji i zdobył rynek na świecie, czyli „gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta".

 


Źródło: broadbandtvnews.com  www.rfi.fr  france24.com

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Biznes


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Kabel HDMI 2.0 4K Light 2,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

25 zł Więcej...

Miernik FindSAT VF-6800 PRO Combo (WS-6944P) DVB-S/S2/T/T2/C2

Miernik dla pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S/S2, DVB-T/T2, DVB-C/C2 w...

459 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

329 zł Więcej...