reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Türksat 5A osiągnął pozycję 31°E

dodano: 2021-05-05 19:44
autor: RO | źródło: turksat.com.tr

Turksat 5A satelita turecki 360px.jpg Minister transportu i infrastruktury Adil Karaismailoğlu ogłosił, że nowy satelita telekomunikacyjny Türksat 5A osiągnął docelową pozycję orbitalną 31°E w dniu 3 maja 2021 roku. Testy transmisji będą trwały około miesiąc, po których w czerwcu br. nowy satelita zacznie „obsługiwać świat".

Turksat
turksat 5a satelita turecki 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Turcja dąży do bycia liderem w regionie i wiodącym graczem na świecie dzięki satelitarnym transmisjom telewizyjnym i radiowym.

Türksat 5A został wyniesiony 7 stycznia 2021 roku z przylądka Canaveral rakietą nośną Falcon 9. Faza wznoszenia na orbitę geostacjonarną przy pomocy silników elektrycznych trwała kilka miesięcy. Elektryczne silniki odrzutowe zużywają mniej paliwa niż konwencjonalne silniki rakietowe zasilane płynem, ale wytwarzają mniejszy ciąg i cała operacja musiała trwać dłużej. Satelita ma świadczyć usługi ponad 30 lat. Pozwoli na to elektryczny układ napędowy.

Türksat 5A obejmie Turcję i Europę, Bliski Wschód, Afrykę Północną, Środkowo-Zachodnią i Afrykę Południową, a także Morze Śródziemne, Morze Egejskie i Morze Czarne.

Blisko zakończenia procesu produkcyjnego jest kolejny satelita o nazwie Türksat 5B. Na orbitę ma być wystrzelony w czwartym kwartale 2021 roku. Trafi na pozycję 42°E, gdzie zwiększy istniejącą przepustowość transmisji danych w paśmie Ka o 15 razy. Zapewni zaawansowane usługi dla pojazdów lądowych, powietrznych i morskich, skoncentruje się na rynku statków handlowych i transportu lotniczego. Türksat 5B obejmie cały Bliski Wschód, Zatokę Perską, Morze Czerwone, basen Morza Śródziemnego, Afrykę Północną i Wschodnią, Nigerię i Afrykę Południową.

Kolejny satelita Türksat 6A jest opracowywany i produkowany przy pomocy środków krajowych. Jego wysłanie w kosmos jest przewidziane w 2022 roku.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii Satelity


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Modulator cyfrowy DVB-T HD Edision Lite

Modulator cyfrowy DVB-T/MPEG-4 HD Edision. Pozwala na konwersję sygnału video...

549 zł Więcej...

SAT Kurier abonament za 2022 rok

Roczna prenumerata magazynu SAT KURIER w 2022 r. z wysyłką...

109 zł Więcej...

Kabel HDMI 2.0 4K Light 3,0m

Wysokiej klasy kabel połączeniowy HDMI Light z oświetleniem LED z...

35 zł Więcej...