WTA 1000 Rome: Iga Świątek - Elina Svitolina [akt.]

dodano: 2021-05-13 23:00 | aktualizacja: 2021-05-15 12:48
autor: Janusz Sulisz | źródło: CANAL+/satkurier.pl

Iga Świątek WTA 1000 Rzym 2021 canal sport 360px.jpg Po obronie dwóch piłek meczowych w drugim secie, Iga Świątek pokonała Czeszkę Barborę Krejcikovą 3:6, 7:6 (5), 7:5 i awansowała do ćwierćfinału turnieju WTA 1000 w Rzymie. Iga Świątek zmierzy się z w nim z Elina Svitoliną, która pokonała Garbine Muguruzę. Transmisja meczu Świątek - Svitolina w CANAL+ Sport i CANAL+ online. Aktualizacja: ze względu na opady w Rzymie mecz Świątek - Svitolina odbędzie się w sobotę o godz.11:00. Półfinał z udziałem Igi z 17-letnią Amerykanką Cori Gauff nie przed godz. 15:30.

CANAL+/satkurier.pl

Barbora Krejcikova rozgrywa swój najlepszy singlowy sezon w karierze.
Rok 2020 zakończyła na 65. pozycji, teraz jest rakietą nr 40. Osiągnęła finał turnieju rangi 1000 w Dubaju, gdzie w meczu o tytuł przegrała z Garbine Muguruzą. Z Igą Świątek Czeszka mierzyła się w Miami. Polka wygrała to spotkanie 6:4, 6:2. Na nawierzchni ziemnej Krejcikova wygrała w tym roku, przed rozpoczęciem turnieju w Rzymie, tylko jeden mecz. W Stambule pokonała Cagle Buyukakcay, następnie okazała się gorsza od Any Bogdan. W Madrycie nie dała rady późniejszej półfinalistce Pauli Badosy. We Włoszech jak na razie nie straciła seta, mimo że w 2. rundzie mierzyła się przecież z czwartą na świecie, Sofią Kenin. Było to pierwsze zwycięstwo Czeszki z zawodniczką z TOP5.

Początek meczu Krejcikovej ze Świątek był bardzo wyrównany.
Cztery pierwsze gemy trwały 28 minut. Później małą przewagę wypracowała sobie Czeszka, która odskoczyła na 4:2. W szóstym gemie Polka miała 3 breakpointy z rzędu, jednak przegrała 5 kolejnych piłek. W kolejnym Polka prowadziła 40:30, ale niestety nie zdołała wygrać swojego podania. Krejcikova prowadziła już 5:2 z przewagą dwóch przełamań. W tym momencie Iga zmieniła styl gry. Grała z większą rotacją, bezpieczniej, wyżej nad siatką i starała się popełniać mniej błędów. Odrobiła część strat, ale nie udało się dogonić Czeszki. Pierwszy set padł łupem Krejcikovej w stosunku 6:3.

Druga partia rozpoczęła się od dwóch wygranych gemów przez Czeszkę.
Trzeci, będący jednocześnie re-breakiem padł łupem Polki. Kolejnego gema Świątek rozegrała koncertowo. Wygrała serwis do 0 i wyrównała na 2:2. Następnie Panie wygrywały zgodnie swoje podania. Break point dla Czeszki pojawił się przy stanie 4:3, ale Polka obroniła się fantastycznym dropshotem. Iga nie pokazywała emocji ani po dobrych ani po złych zagraniach. Starała się być cały czas skoncentrowana. W 12. gemie Świątek nie trafiła dwóch skrótów i musiała bronić piłek meczowych. Pierwszą obroniła dobrym serwisem, drugą wygrywającym backhandem. Doprowadziła do tiebreaka, w którym prowadziła już 4:2. Kolejne 3 punkty powędrowały jednak na konto Czeszki. Polka wytrzymała presję i wygrała 2 piłki przy swoim podaniu. Miała piłkę setową. Spięta Krejcikova popełniła podwójny błąd. Po niespełna 2 godzinach gra zaczęła się więc od początku.

Gema otwarcia decydującej partii 19-latka z Raszyna wygrała bez straty punktu.
Barbora Krejcikova odpowiedziała szybkim wyrównaniem na 1:1. Nie zanotowaliśmy żadnych przełamań w tym fragmencie spotkania. Pierwsze break-pointy pojawiły się dopiero w 7. gemie przy podaniu Igi. Nasza reprezentantka obroniła wszystkie 3 i wyszła na prowadzenie 4:3. Kolejne 2 gemy przebiegły po myśli serwujących. Pod presją przy stanie 4:5 była zatem Czeszka. Krejcikova wykonała swoje zadanie znakomicie. W swoim gemie serwisowym przegrała tylko 1 punkt. Wszystko zmierzało ku kolejnemu tiebreakowi. Rzeczywistość jednak po raz kolejny zaskoczyła. Świątek przełamała swoją rywalkę w decydującym momencie i wygrała decydującą partię 7:5.

Iga Świątek w ćwierćfinale zagra z Eliną Svitoliną, która pokonała Garbine Muguruzę 6:4, 6:2.

Półfinały w sobotę 15 maja, a finał WTA 1000 Internazionali BNL D'Italia w niedzielę 16 maja o godz. 14:30 w CANAL+ Sport.