reklama
reklama
SAT Kurier logowanie X
  • Zaloguj

Router Huawei 5G CPE Pro 2 z sieci Plusa

dodano: 2021-05-15 13:08 | aktualizacja: 2021-05-18 14:50
autor: Janusz Sulisz | źródło: satkurier.pl

Huawei 5G router CPE pro 2 360px.jpg Dzięki uprzejmości Cyfrowego Polsatu i Polkomtela otrzymaliśmy do krótkich testów router Huawei 5G CPE Pro 2, a wszystko dlatego, że redakcyjny budynek w Krakowie przy ul. Anieli Krzywoń 14 znalazł się na krawędzi zasięgu jednego nadajników 5G sieci Plusa. Już w momencie rozpakowania router 5G zrobił wrażenie, bo to takie maleństwo (niewiele wyższe od dużego smartfona) i do tego działające wewnątrz, a nie z zewnętrzną anteną, jak korzystaliśmy z LTE+ od Cyfrowego Polsatu.

Huawei
Huawei 5G router CPE pro 2 Plus 760px.jpg


Prosimy o wyłączenie blokowania reklam i odświeżenie strony.
Zamiast wstępu
Zacznijmy od tego, jak to prosiliśmy kilku operatorów (T-Mobile, Orange, UPC, Netia, Polkomtel) o pomoc przy poprawieniu dostępu do Internetu w redakcji SAT Kuriera mieszczącej się w środku Krakowa, bo działanie na „nędznej" Neostradzie w XXI wieku woła o pomstę do nieba, już przy pierwszych opadach działanie tej usługi jest gorsze. Orange długo obiecywał, że już jest w planach wykonanie światłowodu 1 Gb/s wzdłuż ulicy Anieli Krzywoń, ale skończyło się na zrobieniu dwóch ulic obok i to był koniec tych inwestycji. I tak to kable do Neostrady nadal wiszą, jak w jakimś kraju azjatyckim - często na drewnianych słupach. Tak działa Orange z rozwojem światłowodów - generalnie zastój w centrum tak dużego miasta, jakim jest Kraków. Netia i T-Mobile jak wiadomo częściowo działają na infrastrukturze Orange, więc także nie było możliwości. UPC, choć ma kablówkę w kilku blokach obok, także odmawiało, bo do domów prywatnych rzadko cokolwiek podciągają.
 
Możliwości Neostrady 80 Mb/s (po kabelku) od Orange Polska

Tak to redakcja portalu satkurier.pl piszącego o mediach, telewizji i telekomunikacji działała na połączeniu Neostrady i LTE+. Pomógł Polkomtel i Cyfrowy Polsat, głównie w zrozumieniu, jaka jest różnica między taką Neostradą czy LTE+, a 5G. I choć nie mieliśmy możliwości dłuższego testu routera 5G, więc opisujemy tylko to, co udało nam się zauważyć przy różnych konfiguracjach i umiejscowieniach samego routera w dwupiętrowym budynku redakcji SAT Kuriera.

Może to kogoś przekona, że warto zainwestować w prawdziwe 5G z Plusa, działające na paśmie o częstotliwości 2600 MHz.
W końcu już 12 mln Polaków jest w zasięgu 5G od Plusa.

 
Przykładowe możliwości routera 5G z Plusa na zewnątrz budynku (Kraków - laptop w redakcji SAT Kuriera)


Troszkę o routerze Huawei 5G CPE Pro 2

Zastosowano w nim chipset Balong 5000, obsługujący agregację nośnych, więc teoretyczna szczytowa prędkość pobierania Huawei 5G CPE Pro 2 jest podwojona, osiągając maksymalnie 3,6 Gb/s. To dlatego można pobierać filmy HD w kilka sekund. Przyjmując całkowicie nowe inteligentne anteny 5G, Huawei 5G CPE Pro 2 obsługuje również do 11 pasm częstotliwości 5G, co pozwala na większe możliwości niż inne routery 5G.
 
Gniazda routera Huawei 5G CPE Pro 2

Jakież było moje zaskoczenie, gdy zorientowałem się ze specyfikacji, że Huawei 5G CPE Pro 2 wykorzystuje wentylator chłodzący! I co ciekawe wcale go nie słychać, bo daje 10 dB mniej niż hałas otoczenia. Nie słychać go nawet podczas intensywnego użytkowania. Wentylator potrafi dostosować swoją prędkość w zależności od wykrytych temperatur, co pozwala na wydajne odprowadzanie ciepła i stałą wydajność przez długi czas.

Można podłączyć się przewodowo do routera Huawei 5G, bo są 2 gniazda RJ-45 (i gniazdo telefoniczne) co dla zastosowań domowych czy małej firmy powinno wystarczyć. Można ustawić sieć dla gości. Jest też szereg funkcji bezpieczeństwa, z wbudowanym firewallem, ochroną przed atakami brute force, jest VPN, ale to już teraz prawie standard wśród dobrych routerów.

Ustawianie routera 5G od Huawei w najdogodniejszym miejscu w budynku
Po podłączeniu udostępniana jest opcja, dzięki której można łatwo znaleźć najlepsze miejsce do ustawienia routera w połączeniu z siecią na poziomie LTE i 5G. Byliśmy na końcu zasięgu nadajnika 5G Plusa w Krakowie z okolic ul. Brogi, ale wszystko się udało i to nawet na parterze redakcji, ale tuż przy oknie. I ciekawa sprawa, że banalne zasłonięcie żaluzji w oknie na koniec pracy redakcji spowodowało chwilowy spadek sygnału 5G i LTE, a także wzrostu ping. Z czasem jakby router „przyzwyczaja się” i sygnał rośnie. Podniesienie routera na piętro spowodowało optymalizację odbioru Wi-Fi na cały budynek, ale bardziej w pionie niż w poziomie. Za to wzrósł sygnał 5G i im bliżej okna, tym lepiej, a na zewnątrz jeszcze lepiej.

 
Router Huawei 5G na zewnątrz daje lepsze prędkości  foto: redakcja SAT Kurier Kraków

Wystawienie routera na balkon zwiększało sygnał 5G i LTE, ale ponieważ to urządzenie do wewnętrznego zastosowania, to tylko spróbowaliśmy ustawić go obok anteny satelitarnej. Szkoda, że nie ma takiego routera 5G, aby był na zewnątrz lub przynajmniej jego antena. I ponownie żaluzje w oknie mogą powodować mniejszy sygnał, więc trzeba to brać pod uwagę.
 
Ekran do optymalizacji miejsca ustawienia routera [na piętrze 5G z lepszym sygnałem]


Wi-Fi 6 Plus.
Dzięki Wi-Fi 6 w routerze Pro 2 prędkość wzrasta o 150%, zwiększona do 2976 Mb/s na dwóch pasmach. Chipset Gigahome Wi-Fi 6, obsługujący Chipset Synergy, umożliwia niektórym smartfonom z obsługą niższego standardu Wi-Fi 5 pełne wykorzystanie szerokości pasma częstotliwości 160 MHz.

Co to daje?
Sprawdziliśmy na przykładzie połączenia po Wi-Fi 5 i Wi-Fi 4, że maksymalna prędkość, jaką udało się nam uzyskać w smartfonie z Wi-Fi 5, to 866 Mb/s (Wi-Fi 5), podczas gdy na najnowszym smartfonie z Wi-Fi 6 było nawet do 1,8 Gb/s - to zupełny szok w porównaniu z 40-80 Mb/s z LTE wprost od innego operatora komórkowego na tym samym smartfonie czy nawet z Neostrady. W laptopie nie było już tak rewelacyjnie, bo maksymalne prędkości to download 235 Mb/s i upload 50 Mb/s, ale nie był to najnowszy laptop z Wi-Fi 6. Ważne jest posiadanie najnowszych urządzeń zewnętrznych, aby to wszystko działało jak należy, bo co z tego, że będzie sieć 5G i taki router, skoro wszystko, co do tego zostanie podłączone, będzie „starej daty".

 
Maksymalne prędkości download - 235,1 Mb/s i upload - 32,4 Mb/s


Podłączyliśmy router Huawei 5G do firmowego routera DrayTek (niestety nie najnowszego), by skorzystać z możliwości 5G w połączeniu z tą Neostradą i prędkości były dużo lepsze, ale maksymalnie 185-235 Mb/s przy pingu na poziomie 20-40 ms i uploadzie 20-50 Mb/s. Sama Neostrada (według umowy 80 Mb/s) daje raptem download 40 Mb/s (faktycznie), ping 20-50 ms i upload ledwie 5-10 Mb/s, więc różnice są ogromne. Szczególnie upload przy Neostradzie nas drażni przy wysyłaniu większych plików. Oczywiście w przypadku routera 5G do pingu znanego ze światłowodu czy kablówki (6-10 ms) czy też prędkości 0,5 - 1 Gb/s daleko dla 5G, ale to w końcu mobilna technologia, która dopiero się rozwija.

Plus i tak jest najbardziej zaawansowany na poziomie 5G, bo korzysta z TDD, bo inni operatorzy to chyba lekko oszukują ze swoim pseudo 5G, które my nazywamy LTE++.

 
Wynik z Speedtest.pl z 28.04.2021


Na jakie odległości działa Wi-Fi w tym routerze?
Dzięki zastosowaniu opatentowanej przez Huawei magnetyczno-elektrycznej anteny dipolowej Wi-Fi, router umożliwia przesyłanie sygnału we wszystkich kierunkach, pokrywając o 30% więcej przestrzeni z równomiernie rozłożonymi sygnałami. Łącząc technologię Dynamic Narrow Bandwidth (do 2 MHz) i Chipset Synergy, zasięg Huawei 5G CPE Pro 2 został jeszcze bardziej ulepszony, umożliwiając telefonom z obsługą Wi-Fi 6 dobry odbiór nawet wtedy, gdy są umieszczone z dala od routera.

My akurat testowaliśmy głównie na urządzeniach z Wi-Fi 5, ale i tak było rewelacyjnie, bo inne posiadane routery (starszej generacji) nie dawały takich możliwości. Dwa piętra ze stropami nie stanowi problemu dla takiego routera 5G, jeśli jest się bezpośrednio nad samym routerem - na dach już nie wchodziłem, ale pewnie też by działało. W poziomie, jeśli trafi się na dwie grube ściany, to sygnał spad dużo szybciej. Dlatego ważne jest optymalne rozmieszczenie tego routera nie tylko pod kątem samego sygnału 5G, ale także Wi-Fi. Router po Wi-Fi poza budynkiem działa dużo lepiej, bo można spokojnie połączyć się z samochodu na ulicy (maksymalnie do 40-50 m).

Wi-Fi 6 MU-MIMO.
Co najważniejsze można podłączyć więcej urządzeń i ustawić ich kolejkę.
Huawei 5G CPE Pro 2 pozwala na korzystanie z dużo większej liczby urządzeń po Wi-Fi w tej samej sieci, łącznie do 128 urządzeń. Dwurdzeniowy procesor Balong zapewnia płynne i stabilne działanie podczas podłączania. Skrócono też czas oczekiwania urządzeń z MU-MIMO, wysyłając sygnały do ​​16 urządzeń na raz. W takiej redakcji jak nasza, gdzie jest około 10 smartfonów, wiele komputerów, dekoderów platform i tunerów linuksowych oraz telewizorów 4K włączonych w sieć lokalną upraszcza sprawę, bo nie trzeba się męczyć na zasadzie działa/nie działa i dlaczego nie ma sygnału, itd. Do tego jeśli ktoś się zna na ustawieniach, to można korzystać bezpośrednio z routera 5G lub po sieci przez pośredni router, a im nowsze urządzenia (smartfon, laptop czy karta Wi-Fi 6 w stacjonarnym PC) daje dopiero luz w grach online czy zastosowaniach profesjonalnych na wielu aplikacjach, o których jeszcze nawet nie wiemy, bo to przyszłość z poziomu AI, IoT, itd. Nie bawiliśmy się w ściąganie dużych plików po 5G, bo to wiadomo że dość szybko zejdzie.

Korzystanie z takiego routera 5G przez wiele osób jednocześnie i to z telefonów, tabletów czy laptopów daje wielki komfort.

Takie mały, a takie możliwości
Rozmiary routera są naprawdę śmieszne (można go łatwo schować) - są o 1/3 mniejsze, co sugerowałaby jego potężna wydajność. Do tego wystarczy jedno naciśnięcie, aby połączyć się z dowolnymi urządzeniami Huawei HiLink bez hasła. Router automatycznie zsynchronizuje hasło, nawet jeśli zostanie zmieniona nazwa Wi-Fi.

Do routera jest aplikacja Huawei AI Life 12 dla urządzeń Android i Huawei Smart Home dla IOS, które pozwalają na zarządzanie siecią lokalną.

Wnioski końcowe

Wnioski są krótkie: mały, ale wariat!

Dużo umie i daje możliwości, o których można pomarzyć. Redakcja kupi taki router 5G razem z kartą Plusa dla ich prawdziwego 5G, bo okazało się po odłączeniu, że „czegoś" nam brakuje w normalnym korzystaniu - człowiek szybko się przyzwyczaja, a Neostrada to już historia z której firma Orange Polska powinna szybko i świadomie zrezygnować. W przyszłości będzie rywalizacja 5G (potem 6G) z światłowodem, a prędkości będą szybko rosnąć.

I jeszcze jeden wniosek końcowy: nie porównujemy prędkości Internetu z tym, co można osiągnąć z routera 5G, bo pojawiły się tego typu uwagi, a nawet oskarżenia, włącznie z groźbami karalnymi. Wskazujemy jedynie, że warto zainwestować w taki router 5G i jaka jest przyszłość, a jeśli ktoś nie rozumie słowa pisanego to już trudno.


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy.
Więcej z kategorii 5G


reklama
reklama
reklama
HOLLEX.PL - Twój sklep internetowy

Miernik SatLink WS-6933 dla DVB-S/S2

Miernik, do pomiarów cyfrowych sygnałów satelitarnych DVB-S z pomiarem PWR,...

309 zł Więcej...

SAT Kurier - 3-4/2022 wersja elektroniczna

Elektroniczna wersja SAT Kuriera 3-4/2022

12 zł Więcej...

Odbiornik AB CryptoBox 752HD Combo

Odbiornik HD Combo DVB-S2X, DVB-T2, DVB-C z kieszenią na moduły...

329 zł Więcej...